Zyxel Modem Wifi Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır? işlemleri ile alakalı kısa detaylar için doğru yerdesiniz.

Modem Adı Değiştirme ile ilgili tüm detaylar konumuzda.

Mevcut kullandığımız kablosuz internet’in bazı zamanlarda wifi adını ve şifresini değiştirme ihtiyacı duymaktayız. Güvenlik sorunları olması, yeni bir isim ve şifre verme isteği ya da şifre kırıcılar tarafından şifrenizin kırılması gibi durumlar olabilir. Bu durumlarda modemimiz üzerinden şifre değiştirme ihtiyacı duyarız. Modeminiz Zyxel kablosuz modem ise zyxel modemlerinin şifre değiştirme işlemlerini adım adım anlatacağız.

Zyxel Modem WiFi Şifre Değiştirme

Zyxel wifi şifresi değiştirme işlemi için öncelikle Ethernet kablosu ile bilgisayarınız modeme bağlı olması gerekmektedir. Ethernet kablosu bağlı ise modem arayüzüne giriş yapmak için internet tarayıcısı yardımıyla işlem yapılmalıdır.

  • İnternet Explorer
  • Chrome
  • Firefox Mozilla
  • Safari
  • Opera

Not: Arama motorları ıp adresini 192.168.l.l “l” gibi belirtmektedir. Doğru adres 192.168.1.1 dir.

İnternet tarayıcısı adres satırına arayüz erişim IP’si olan http://192.168.1.1  yazarak enter tuşuna basılmalıdır. Karşınıza gelen ekranda Zyxel modem arayüz giriş kullanıcı adı ve şifresi gelecektir. Bu kullanıcı adı ve şifre zyxel modemler için varsayılan olarak belirlenmiştir.

  • Kullanıcı Adı: admin
  • Şifre: 1234

Zyxel modem varsayılan kullanıcı adı ve şifresi modemi aldığınız yer ile değişiklik gösterebilir. Modemi kendiniz aldıysanız şifre 1234 olacaktır. Modemi ttnet firması vermiş ise modem şifresi ttnet olarak belirlenmiştir.

Wifi şifre değişikliği için arayüz kullanıcı adı ve şifresini girerek modem arayüze giriş yapabilirsiniz. Sistem içerisine giriş yapıldıktan sonra ana menü içerisinde kablosuz seçeneği seçilerek kablosuz ağ ayarları ekranına geçiş yapmalısınız.

Zyxel Modem WiFi Şifre Değiştirme 2023 1

Karşınıza gelen ekranda güvenlik modu WPA2-PSK olarak seçilmelidir. Güvenlik modunun altında bulunan otomatik şifre oluştur seçeneğini seçerseniz sistem random olarak şifre oluşturur. Eğer otomatik şifre kullanmak istemiyorsanız şifre alanına kendi belirleyeceğiniz şifreyi yazarak uygula butonuna tıklayarak değişikliği kaydedebilirsiniz.

Zyxel WiFi Kullanım Yerleri

Günümüzde her elektronik cihaz artık internet üzerinden birçok özelliği kullanmaktadır. Bu cihazlar internet bağlantısı için bazı cihazlar kablo bağlantısı kullanırken birçoğu wifi internet bağlantısı kullanmaktadır. Zyxel wifi şifresi değişikliği yapıldığı zaman wifi bağlantısı kullanan bütün cihazlar yeni şifre ile tekrardan bağlantı kurulması gerekmektedir. Yeni şifre ile bağlantı işlemi yapıldıktan sonra cihazlar interneti kullanmaya devam edecektir.