Adsl Modem Işıkları Ne Anlama Gelir? Ne İşe Yarar?

Adsl Modem Işıkları Ne Anlama Gelir? Ne İşe Yarar? işte kısa açıklaması.

Zamanın şartları gereği internet kullanımı giderek artmaktadır. Bu artışa bağlı olarak her hanede internet ve haliyle birde modem bulunur. Bunun doğal bir sonucu olarak modemle alakalı temel bilgileri her kullanıcı bilmelidir. Modemler temelde aynı mantık üzerine inşa edilirler.

Bazılarında bu ışıkların anlamı değişkenlik gösterse bile genelde hemen hemen hepsinde benzer bir ifade için kullanılırlar.

Power, WLAN/LAN Işıkları

Power, bu ışık modemin güç kaynağına bağlı olduğunu ve çalışır durumda olduğunu ifade eder. Power ışığının yanmamasının belli başlı sebepleri vardır. Örneğin, modemin adaptörü doğru bir şekilde takılmamıştır ya da adaptör kablosu hasar almıştır. Modemin arka tarafında bulunan açma kapama düğmesine de basılmamış olabilir. Bunlara ek olarak modem ya da adaptör yandıysa da ışık yanmayacaktır.

WLAN / LAN, modemde kablosuz bağlantı fonksiyonu olduğunu gösterir. Modeme bağlanmak her ne kadar mümkün olsa da bu internete girmenizi sağlamayacaktır DSL Işığı DSL, ise internet sağlayıcısı ile modem arasında bulunan bağlantı kablosunda sıkıntı olduğu anlamına gelir. Buradaki kablo düzgün takılmamıştır ya da arızaya geçmiştir.

Telefon hattını ve internet hattının birbirinden ayrılmasını sağlayan splitter adlı küçük bir kutu kullanıyorsanız, arızaya geçmiş olmamasına dikkat etmelisiniz. Gerek duyulursa bu aygıtı çıkarın ve modemi doğrudan telefon hattına bağlayın.

İnternet / Adsl ve Ethernet Işıkları

İnternetin modeme ulaştığını gösterir. Bu ışık yandığı takdirde modeme bağlanarak internete girebilirsiniz.

Bu ışığın yanmasını sağlayamıyorsanız, modem kurulumu sırasında kullanıcı adı ve şifre girişini yanlış yapmış olabilirsiniz. Ancak bu konuda sıkıntı yoksa santralden kaynaklanan bir sıkıntı olabilir ya da interneti daha yeni bağlattıysanız aktif hale gelmemiş olabilir. Bunlara ek olarak modeminizi uzun süre açık bırakmayın. İşiniz bittiği zamanlarda güç kaynağını kesmenizde fayda olacaktır.

Anahtar kelimeler

tp link modem ışıkları anlamı,
tp link modem üzerindeki ışıkların anlamı,
zyxel modem ışıkları anlamları,
türk telekom modem ışıkları anlamları,
modem ışıkları yanmıyor,
ttnet modem ışıkları,
tp link modem hangi ışıklar yanmalı,
modem ışıkları yanıp sönüyor,