MAC ve Macbook DNS Değiştirme 2023 1

Mac ve Macbook DNS Değiştirme işlemleri için sizi böyle alalım…

Apple Mac Os ve Macbook Dns ayarları nasıl yapılır?.

Yasaklı siteler çağımızın en önemli sorunları arasında gelir. İnternetin gelişip kullanım alanının genişlemesi ile artık her eve, her okula, her iş yerine internet bağlantısı girmiştir. Bu noktada kişilerin bilgiye ve içeriğe ulaşma hususunda sorun yaşamaması adına pek çok çözüm yöntemi ve önlem geliştirilmektedir.

Zaman zaman kimi sitelerin erişime engellenmesi de bu çerçevede ele alınabilir. Kullanıcıların söz konusu sitelere girmeleri noktasında bazı uygulamalar ve yapılandırmalar ile sorunu çözdükleri görülebilir.

Özellikle de konum değiştirmeye yarayan ve cihazları farklı DNS adresleri üzerinden internete bağlayan yapılandırmalar, yani DNS ayarları fazlası ile popülerdir.

Fakat bu ayarlar her cihaz ya da işletim sistemi için standart değildir. Söz konusu yapılandırmaların değişik cihaz ve işletim sistemlerine göre farklı şekillerde uygulamaları vardır. Örneğin MAC kullanıcıları için DNS ayarları son derece ilginçtir.

MAC ve Macbook için DNS Ayarları 2023

MAC kullanıcılarının DNS ayarlama işlemleri şu şekilde gerçekleştirilir;

MAC ve Macbook DNS Değiştirme 2023 2

  • Sistem Tercihleri açılır
  • Buradan “” tıklanır
  • Açılan pencerenin üst kısmına tıklanarak menü açılır, buradan “Konumları Düzenle…” tıklanır
  • Artı (+) tuşuna basarak yeni bir konum yaratılır (Burada yaratacağız konum Google DNS olsun. Bu ismi doğrudan yeni konum adı için de kullanabiliriz.)
  • Ardından ise bir liste açılır, bu listeden Google DNS seçilir ve konum yaratılmış olur
  • Bitti” tuşuna tıklayıp konum düzenlemeye geçilir
  • Eğer internete kablosuz bağlı isek sol taraftaki wi-fi seçilir, kablolu bağlantı söz konusu ise Ethernet seçimi yapılır ve alt kısımdaki “ileri düzey” tuşuna tıklanır
  • Açılan yeni pencereden DNS sekmesi tıklanır, bu kısımdaki rakamları temizlemek için alt taraftaki “-“’ye basılır, rakam yok ise yeni DNS adresleri “+”ya basılıp doğrudan girilir
  • Buradaki pencereye Google DNS’e ait olan 8.8.8.88.8.4.4 adresleri yazılır, ardından “enter”a basılır ve pencereler kapatılır

Bu işlemlerin ardından MAC cihazınız ile istediğiniz her siteye girebilirsiniz. Yukarıdaki işlemleri OpenDns ya da farklı DNS adresleri için de yapabilirsiniz. İsimleri değiştirerek ve DNS adreslerini girerek konumunuzu yapılandırabilirsiniz.