Twitter çok yavaş! 2023 Neden yavaş? Çözüm nedir? 1
Sizde bu günlerde yada ara ara Twitter çok yavaş, Twitter neden yavaş çözüm nedir? deyip çözüm arıyorsanız işte sizin için önerilerimiz.

Twitter gibi sosyal medya sitelerinin aniden yavaşlaması bazen normal bazen ise anormaldir. Anormal durumlarda genellikle sizden yada genel bir durumdan kaynaklı çeşitli sorunlar olabilir. Bunları uzun uzun anlatmaya çalışacağız.

İlk soru, İnternet neden yavaş?

Bu soruyu sormamızın nedeni twitter yavaş değil de internetin yavaş olma ihtimali. Bu ihtimali göz ardı etmeden twitter neden yavaş sorusuna geçmemek gerekiyor.

İnternet çok yavaş ise öncelikle şunları deneyin:

 • Twitter dışında başka bir siteye girmeyi deneyin
 • Hala sorun devam ediyorsa modeme reset atmayı yani modemi kapatıp bi 10 saniye kadar bekledikten sonra tekrar açmayı deneyin.
 • İnternet yavaşlık sorunu devam ediyorsa bilgisayarda ki yada telefondaki işlerinizi kaydedip cihazı kapatıp tekrar açınız
 •  Yavaşlık devam ediyorsa çevrenizdeki kişilere internetin yavaş olup olmadığını sorun, girebiliyorsanız Twitter’da yazan var mı bakın

İnternetin yavaş olması sebepleri, internet servis sağlayıcınız olabileceği gibi (TTNET,Turknet, Superonline, Vodafone, Netspeed gibi firmalar birer internet servis sağlayıcısıdır) internetin yavaş olma sebebi sizin modeminizde, bilgisayarınızda, bilgisayara yada modeme gelen kablolarda, dış hat kablolarınız da gibi çok komplike yerler sorun olabilir. Sorunu anlayabilmek için, bunları tek tek denemekten başka çareniz yok.

İnternet genel olarak neden yavaşlatılır?

Devlet interneti yavaşlatır mı?

Bu sorunun cevabı evet. Çünkü devlet toprakları üzerindeki her kişi ve kurum devlete bağlı yaşar. Devletin koyduğu, tanıdığı kurallara bağlı olmak kaydıyla devletin toprakları üzerinde yaşamaktadır.

Maalesef sosyal medyada bazı kullanıcılar; devlet aleyhine, kişi aleyhine, herhangi bir kurum, vakıf, ticari, tüzel kişilik üzerine yanlış işler yapabiliyor. Yasaların dışına çıkarak; hakaret, küfür, cinsel saldırı, terör desteği gibi konularda suç işleyebiliyor.

Bu gibi durumlarda devlet kurumlarından biri olan BTK yani Bilgi Teknolojileri Kurumu, Twitter, Facebook, Instagram yada interneti tümden yavaşlatabiliyor, erişim engeli getirebiliyor.

Bu durumlar dışında devlet kurumları durduk yere interneti yavaşlatmıyor. En azından bugüne kadar öyle olmuştur.

Twitter neden yavaşladı?

Twitter çok yavaşsa işte olabilecek nedenler

 • İnternet servis sağlayıcı sorunları: Bu gibi durumlarda internet bölgenizde yada tüm ülkede yavaşlamış olur. Nedenleri ise bakım ve altyapı çalışmaları. Bir yerdeki kablolarda kopma, internet servis sağlayıcı merkezindeki teknik sorunlar nedeniyle twitter yavaşlamış görünür. Çözüm: İnternet servis sağlayıcısının müşteri hizmetlerini arayarak sorunun onlarda olup olmadığını teyit etmektir. Çoğu zaman müşteri hizmetleri sorun kendilerinde ise bunu size söyleyecek ve internetin yavaşlık sorununun neden çözülebileceğine dair size bir saat yada tarih verecektir.
 • Cihazın ayar veya şebeke sorunları: Akıllı telefonlarda internet yada twitter yavaşlaması internetin çekim gücünden yani telefonun sinyal gücünden de kaynaklanıyor olabilir. Aynı şekilde wifi ile bağlı olduğunuz modem çok uzakta olabilir, buda yavaşlamalara neden olabilir. Ayrıca telefon ayarlarında 3G, 4G gibi seçeneklerden 4G hızlı olandır. Sizde 3G seçili yada oda kapalı ise internet ya hiç açılmayacak yada ağır açılacaktır. Uçak moduna alınmış bir telefonda ise internet tamamen kapanır ve SMS ve çağrı dahi çalışmamaktadır. Çözüm: telefonun uçak modunda olmadığından emin olun, telefon 4G destekli ise telefonun 4G modunda olduğundan emin olun. Böylece twitter yavaşlık sorunu ortadan kalkabilecektir
 • İnternet erişim engeli: Devlet, işlenen suçlar yada toplumu kışkırtacak, toplum nezdinde sorun çıkartabilecek twitleri, gönderileri, resimleri, videoları engellemek, bunların yayılmasını durdurmak adına internet yavaşlatabilir. Çözüm: açıklamaları takp edin, muhtemelen bir süre sonra internet erişimi eski haline döndürülecek ve twitter daha hızlı açılacaktır.
 • Mobil uygulama sorunu: Eğer twitter mobil uygulamanız eski bir sürüm ise, google play yada apple app store’a girerek twitter’u güncellemeniz gerekebilir. Yada twitter sürümü telefonunuza fazla gelebilir. Çözüm: Twitter ağır açılma sorununu çözmek için uygulamayı güncelleyin. Twitter uygulamasının daha hafif sürümü olan Twitter Lite uygulamasını indirin ve onu kullanın. Twitter normal uygulamaya göre çok daha hızlı açılabilir. Twitter lite uygulamasının ana uygulamadan tek farkı ana uygulamadan biraz daha eski yada eksik görünmesidir.
 • Twitter sunucu sorunları: Twitter gibi dev firmaların dev sunucuları yani bilgileri sakladıkları bilgilsayarları bulunur. Bu sunuculara sizlerin erişim sorunu yaşadığı zamanlarda da twitter neden yavaşladı sorunu akla gelir. Sunucu kaynaklı sorun twitter’un altyapı sorunudur. Çözüm: Sizlerin yapabileceği bir şey yoktur. Twitter’un altypıya müdahale etmesini beklemelisiniz. Zaten bu genellikle çok uzun sürmez, dakikalar içinde sorunu çözerler.
 • Aşırı kullanım sorunu: Eğer twitter çok yavaş ise ana sebep yine twitter’a girmeye çalışan diğer kullanıcılar olabilir. Twitter gibi dev şirketlerin sunucuları yüz binlerce belkide milyonlarca kişinin aynı anda twitter’u kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Buna rağmen ara sıra yoğunluktan twitter yavaşlık sorunu baş gösterebilir. Çözüm: ara ara tekrar girmeyi deneyin.
 • DNS sorunları: Eğer herhangi bir DNS adresi kullanıyorsanız (Örneğin: Google DNS adresleri: 8.8.8.8 / 8.8.4.4’dür) bu kullandığınız DNS adreslerinde bir sorun olabilir, DNS adresleri tamamen değişmiş, kaldırılmış olabilir. Çözüm: DNS kullanımını kapatarak deneyebilirsiniz. Yada farklı DNS adresleri bularak onları deneyebilirsiniz.

En Hızlı DNS Adresleri 2022 Güncel DNS Ayarları

 • Virüslü ya da istenmeyen yazılımlar: Özellikle bilgisayarda sıkça bulaşabilen virüsler, truva atları, solucanlar gibi çeşitli virüs tipleri bilgisayarları ve interneti yavaşlatabilir. En büyük bulguları sadece internetin değil akıllı telefonun yada bilgisayarın da internet gibi yavaş tepki vermesi, normalden daha geç açılması, daha ağır işlem yapmasıdır. Çözüm: Antivirüs programları kullanarak virüs var mı yok mu kontrol edebilirsiniz. Çoğu zaman antivürüs programları işe yarasada bazen onlarda işe yaramayabilir. Cihazı bir uzmana göstermek gerekebilir.

Twitter nedir

Twitter hakkında bilinmesi gerekenler

Twitter nedir?

Twitter bir sosyal medya sitesidir. Amacı ise insanların birbirleri ile tanışmasını, sohbet etmesini ve iletişimin sürekli kalmasını sağlamak. Genel amacı kısa yazılar yazmaktır. Hashtag denilen etiketleri yapmak, diğer insanlara mesaj atmak da mümkündür. Twitter kullanmak için bir bilgisayar, apple macbook, tablet bilgisayar, akıllı telefon hatta bazı eski telefonlarda bile çalıştığını görmek mümkün.

Twitter ne zaman açıldı?

Twitter, wikipedia kaynağına göre 21 mart 2006 tarihinde açılmıştır.

Twitter’ın kısaltması nedir?

Twitter’ın kısaltması genel olarak bilinen bir geleneksel kısaltması yoktur.

Twitter kullanıcı sayısı kaçtır?

Bilinen rakamlara göre Twitter’ın aktif kullanıcı sayısı 350 milyon civarındadır. Bu rakamlar ile instagram’ın yarısı kadar değil, Facebook ve Whatsapp’dan ise çok daha az kullanıcı sayısına sahiptir. Ancak etkili hashtag denilen tabela, etiket modu ile gündem oluşturmada diğer uygulamalara göre oldukça etkilidir.

Twitter’ın sahibi kimdir?

Kurucuları olarak bilinen isimler: Jack Dorsey, Evan Williams, Noah Glass, Biz Stone’dur.

Twitter hangi ülkenindir?

Twitter bir amerikan firmasıdır.

Twitter’a nasıl kayıt olabilirim?

Twitter’a kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Facebook’da Twitter’ın mıdır?

Hayır. Facebook sosyal medya sitesi sahibi ile Twitter’ın sahibi farklı kişilerdir.

Twitter hesabımı nasıl silebilirim?

Twitter’a kayıtlı iseniz ve artık twitter hesabınızı silmek istiyorsanız burada yazılan talimatları okuyabilirsiniz.

Whatsapp’da Twitter’ın mıdır?

Hayır. Whatsapp anlık mesajlaşma uygulamasının sahibi ile Twitter’ın sahibi farklı kişilerdir.

Instagram Twitter’ın mıdır?

Hayır. Instagram resim paylaşma uygulamasının sahibi ile Twitter’ın sahibi farklı kişilerdir.

Twitter’a girmek için VPN kullanmak yasak mıdır?

VPN kullanmanın şu ana kadar yasal olarak yada yasak olarak kullanmak için bir madde bulunmamakta yada bir mahkeme kararı henüz bilinmemektedir.

Twitter’ın mobil uygulaması var mıdır?

Evet. Google play için buradan, Apple iOS için buradan indirebilirsiniz.