192.168.2.1 giriş Ip adresi ile Airties modem WiFi Şifresi Ve Modem Adı Nasıl Değiştirilir?

Kablosuz modemler satın alındığında varsayılan bir wifi şifresiyle gelir. Birçok internet kullanıcısı bu şifrenin varsayılan olarak kullanmaktadır. Ancak bazı durumlarda wifi şifresi değiştirme ihtiyacı duyulmaktadır. İnternet güvenliğinin tehlike altında olduğunun düşünülmesi, ya da şifre güncelleme ihtiyacına olduğu durumlar örnek olarak verilebilir.

  • Airties modeminizde şifre değiştirme işlemi için öncelikle modem arayüzüne giriş yapılması gerekmektedir. Arayüze giriş yapmamız için Airties modem arayüz IP’sini kullanmalıyız. Bu IP adresi 192.168.2.1 olarak belirlenmiştir.
  • İnternet tarayıcısından adres satırına http://192.168.2.1 IP adresi yazılarak modem arayüzüne erişim sağlanmaktadır.
  • Airties modem arayüzünde karşımıza giriş yapabilmemiz için şifre girişi çıkmaktadır. Şifre “boş” bırakılarak giriş tuşuna basılarak modem arayüze giriş yapılır. Olmaz ise şifre “ttnet” deneyiniz. Modem arayüz şifresini sistem içerisinden güncelleyerek bir sonraki arayüz girişini yeni tanımlanan şifre ile yapabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra ana menüde bulunan “Kablosuz” menüsü altındaki “Kablosuz Ağ Ayarları” menüsüne tıklanmalıdır.
  • Airties wifi şifre değiştirme için açılan ekrandan “kablosuz ağ adı” alanında bulunan varsayılan ağ adı silinerek sizin ağ adına vermek istediğiniz isim yazılır. Kablosuz ağ adı yazılırken Türkçe karakter, (ç,ö,ü,ı,ğ,ş) boşluk ve özel karakter kullanmadan yazılmalıdır.
  • Güvenlik seçeneği seçilerek WPA/WPA2 alanına parola şifre belirlenerek yazılmalıdır. Bu alanda şifreler Türkçe karakter, (ç,ö,ü,ı,ğ,ş) özel karakter ve boşluk kullanılmalıdır. Kablosuz wifi için kullanılan şifre en az 8 en fazla 63 karakterden oluşmalıdır.
  • Şifre değiştirme işlemi bittikten sonra modem otomatik olarak yeniden başlayacaktır. Modem tekrardan aktif olduktan sonra yeni wifi şifresi ile modeme tekrardan bağlanabilirsiniz.

Yeni Wi-Fi Bağlantısı Kurma 2022

Airties modem wifi şifresi ara yüzünde değiştirildikten sonra interneti wifi üzerinden kullanan cihazların bağlantısı kopacaktır. Bu cihazların internet erişimi bağlamak için tekrardan ismini ve şifresini değiştirdiğimiz kablosuz internet noktasına bağlantı kurmalıyız.

Kablosuz internet bağlantısı için bilgisayarın ya da mobil cihazların kablosuz ağ bağlantıları ayarlarına giriş yapmalıyız. Kablosuz ağ ayarları sayfasında karşımızı gelen kablosuz ağlar içerisinde kendi kablosuz internet noktamızı seçerek yeni oluşturduğumuz şifre ile bağlantı kurmalıyız.

Bağlantı işleminden sonra kablosuz Airties modemin adını ve şifresini değiştirerek tekrardan bağlantı yapmış olduk.