Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

A pair of bypass pruning shears cutting a stem
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Yaptığınızı asla bilmediğiniz 7 budama hatası

Yaptığınızı asla bilmediğiniz 7 budama hatası

Karargaht Karargaht - - 12 dk okuma süresi
2

Bitkilerinizi en iyi budama makası seti ile budamak oldukça tatmin edici bir iş olabilir. Bu iş sizi sadece meditasyon durumuna sokmakla kalmaz, aynı zamanda burada ve oradaki küçük bir kesim daha sağlıklı ve daha iyi görünen bir çalı ile sonuçlanabilir, öyleyse neden yapmayasınız?

Sorun şu ki, yarardan çok zarar veriyor olabilirsiniz – özellikle bu yaygın budama hatalarından birini yaparsanız. Yanlış bir kesim ve bitkinize kolayca hastalık bulaştırabilir veya yapısına zarar verebilir ve onu savunmasız bırakabilirsiniz. İşte her ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken 7 budama hatası. Ve eğer gülleriniz varsa, çiçek açmalarını sağlamak için onları nasıl öldüreceğinizi öğrenin.

1. Sebepsiz budama

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Her şeyden önce, ölü ahşabı kaldırmak veya büyümeyi teşvik etmek gibi arkasında bir amaç olmadıkça asla budama yapmamalısınız. Kesip atmaya devam etmek cazip gelse de, bir bitkinin sağlıklı kısımlarını aktif olarak kesmek sadece aşırı strese ve garip büyümeye neden olur.

Bitkilerinize özel budama talimatlarına bakın ve bunlara uyduğunuzdan emin olun. Bu şekilde, yalnızca yılın doğru zamanında budama yapacak ve gelecekteki tomurcukları kesme riskini almayacaksınız.

2. Kör bir bıçak kullanmak

Bir çift budama makası üzerindeki kesme bıçağının yakından görünümü

(Resim kaynağı: Shutterstocks)

Budama makasınızı düzenli olarak kullanırsanız kesim kalitesinin zamanla düştüğünü fark edeceksiniz. Bunun nedeni, kesme bıçağının her geçişte biraz körelecek olmasıdır. Bu olduğunda bıçağı keskinleştirmek için zaman ayırmalısınız – keskinleştirilmiş bir bıçak, bitkinin iyileşmesini kolaylaştıran temiz bir kesim yapacaktır. Keskin bir bıçak, budama işlemini genel olarak daha hızlı hale getirecektir.

Budama makası bıçağını keskinleştirmek için tek ihtiyacınız olan ince dişli bir metal eğedir. Bu görev için Altuna Pocket Blade Sharpener (17,49 $, (yeni sekmede açılır)Amazon (yeni sekmede açılır) gibi özel araçlar da satın alabilirsiniz.

Bıçağı gevşediğini hissettiğiniz zaman sıkmayı unutmayın. Bu yine temiz bir kesim sağlayacaktır.

3. Yanlış tipte budama makası kullanılması

En İyi Budama Makası:

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

Budama kılavuzlarımıza göz atın

Tüm budama makasları aynı değildir – bitkiye ve makaslara zarar vermemek için doğru türü kullanmanız gerekir. Baypas ve örs budama makasları, daha küçük işler için elde taşınabilir aletlerdir. Baypas makasları, makas benzeri bir şekilde diğerinin üzerinden geçen bir bıçağa sahiptir; bu temiz bir kesim sağlar ve canlı gövdeler ve dallar için en uygun olanıdır.

Örs budama makasları ise diğeriyle ‘örs’ tarzında buluşan bir bıçağa sahiptir. Bu, gövdeyi kesmek yerine ezer ve ölü ağaçlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bazı budama makasları, bir kesimi birkaç küçük adıma bölen cırcır mekanizmalarıyla birlikte gelir – bu, kesimler için çaba harcar, ancak süreci uzatır.

En iyi budama makası testimizin bir parçası olarak bir dizi budama makasını test eden McCollum Orchards’ın (yeni sekmede açılır) sahibi Rich Woodbridge şöyle diyor: ‘Canlı dalları ve gövdeleri keserken bir baypas budayıcı kullanın. Baypas budayıcının makas hareketi, hızlı iyileşen ve hastalıkları önleyen temiz, pürüzsüz bir kesim bırakır. Ölü dalları ve gövdeleri kesmek için bir örs budayıcı kullanın. Örs budayıcılar, sert ağaç dallarını kesmek için daha iyi bir kaldıraç gücüne sahiptir, ancak canlı ahşabı ezme eğilimindedirler ve iyileşmesi daha uzun süren pürüzlü bir kenar bırakırlar.”

Elde taşınan budama makası, çapı yaklaşık bir inç’e kadar olan gövdeleri ve dalları işlemek için tasarlanmıştır. Daha geniş olan herhangi bir şey, iki elle kullanılan budama makası gibi daha önemli bir şey gerektirecektir. Doğru aleti kullanıp kullanmadığınızdan emin değilseniz, kutunun kesmeye uygun dal boyutunu belirtmesi gerekir.

Ayrıca budama makasının el ölçünüze uygun olduğundan emin olmalısınız. Solaksanız, solak kullanım için de tasarlanmış bir çift bulmanız gerekecektir.

Günümüzün en iyi Felco F6 budama makası ve Felco F-2 Classic Manuel El Budama Makinesi fırsatları

(yeni sekmede açılır) (yeni sekmede açılır)

4. Kirli bıçaklarla kesme

Tahta bir masada kirli bıçaklı bir çift budama makası.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Birçok bahçıvan bundan suçludur – bir çift budama makasının kir ve özsuyla kaplı olduğunu görmek çok yaygındır. Ancak gerçek şu ki, budama makasınızın bıçaklarını temizlemek sadece budama seansları arasında değil, her kesim arasında da önemlidir.

Bu kulağa aşırı gelebilir, ancak bunu yapmazsanız, bıçaklar siz keserken potansiyel olarak bitkilerinize hastalık yayabilir. Ve bunu birkaç fabrikada tekrarlarsanız, çok fazla hasara ve pişmanlığa neden olabilir.

Bıçakları dezenfekte etmek için, denatüre alkole batırılmış bir bezle silmeniz yeterlidir. Her kesim arasında bıçakları silmek için bezi bir elinizde tutun ve makası bir sonraki kullanım için saklamadan önce de aynısını yapmayı unutmayın.

Makaslarınızı saklamadan önce menteşeyi paslandırabilecek veya sıkıştırabilecek her türlü özsuyu veya kalıntıları da çıkarmalısınız. Bıçakları bir miktar mineral yağa batırılmış bir bezle silebilir veya sadece biraz WD-40 kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için zaman ayırırsanız, budayıcılarınız çok daha uzun süre dayanır.

Woodbridge, “Bahçıvanların budama makineleriyle yaptığı en büyük hatalardan biri, depolamadan önce onları temizlemeyi unutmalarıdır” diyor. “Budama makinelerinizi kuru bir bezle silmek ve her işten sonra onlara biraz WD-40 püskürtmek gibi basit bir işlem, aletin ömrünü büyük ölçüde uzatabilir. Bıçaklardan, menteşeden ve yaydan kiri, nemi ve kalıntıları temizleyerek ve biraz yağ paslanmayı önlemeye yardımcı olur ve tüm parçaların serbestçe hareket etmesini sağlar.”

Bugünün en iyi WD-40 yağ çözücü fiyatları

(yeni sekmede açılır) (yeni sekmede açılır)

5. Fazla budama

Bir çift budama makası ile kesilen bir gül çalısı

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bazı çalılar önemli miktarda kesilebilir ve örneğin ortancaları budadığınız zaman olduğu gibi sıçramalar ve sınırlarla iyileşebilirken, tüm bitkiler böyle bir budama yapamaz. Bitkinin yaptığınız her kesimden sonra toparlanması gerektiğini ve bu süre zarfında hastalığa duyarlı olacağını unutmayın. Bu nedenle, bir oturuşta çok fazla budama yaparsanız, bitki aşırı stresli hale gelebilir ve elementlere karşı gereğinden fazla savunmasız hale gelebilir. Bu, eğer varsa, bazı bitki ve ağaçların iyileşmesi yıllar alabilir.

Bundan kaçınmak için budamanızı birden fazla seansa ayırın ve bitkiye her budama arasında iyileşme şansı verin. Bitki türünüz için budama talimatlarını da kontrol ettiğinizden emin olun – sert bir budama gerektirse bile, yalnızca belirli mevsimlerde tavsiye edilebilir.

6. Budamayı unutmak

Ahşap bir masada bahçe eldivenlerinin yanında bir çift budama makası.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Budama, bitkilerinize gereksiz zarar veriyormuş gibi görünse de, yine de çok önemli bir iştir. Doğru miktarda budama yaparsanız, daha iyi büyümeyi ve daha fazla çiçeği teşvik edersiniz. Ve tüm ölü odun izlerini kaldırarak, bitkiye küflenmeyi önleyen daha iyi hava sirkülasyonu sağlarsınız. Üstelik, bitki budandıktan sonra da daha iyi görünüyor, bu yüzden bunu yapmak için zaman ayırmaya değer.

Bitkilerinizin budanması gerektiğinde kendinize hatırlatıcılar ayarlamaya çalışın ve ertelemeyin. Zaman sınırlıysa, müdahale etmesi ve yardım etmesi için her zaman bir profesyonel kiralayabilirsiniz.

7. Bir ağacın tepesine tırmanmak

Bir ağaçtan bir dal kesmek için iki elli budama makası kullanan biri

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bu nokta ağaç budamaya özel olsa da öneminden dolayı yine de bahsetmeye değer bulduk. Bir ağacın tepesini dikmek, esasen, yüksekliğini kısaltmak için bir ağacın tepesini kesmek anlamına gelir ve bunu gerçekten yapmamalısınız. Bu, ağacı ciddi şekilde strese sokar ve onu şoka sokabilir, hatta öldürebilir.

Bu nedenle, bir ağacı dikmeden önce her zaman tam yüksekliğini kontrol etmelisiniz – bu şekilde, alanını fazla büyütmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Bu şekilde bir ağaç budamaya ihtiyacınız varsa, bir profesyonele başvurmanız en iyisi olacaktır.


Daha fazla dış mekan ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için domateslerin nasıl budanacağı, güllerin nasıl budanacağı, leylakların nasıl budanacağı ve asmaların nasıl budanacağı ile ilgili kılavuzlarımıza göz atın.


İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir