Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

A bread machine next to freshly baked bread on a countertop
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Yaptığını asla bilmediğin 8 ekmek yapma hatası

Yaptığını asla bilmediğin 8 ekmek yapma hatası

Karargaht Karargaht - - 10 dk okuma süresi
2

Sabahları taze pişmiş ekmek kokusu gibisi yoktur ve en iyi ekmek makinelerinden birini kullanıyorsanız bu iş çok daha kolaydır. Kendi ekmeğinizi pişirmeyi seviyorsanız, ekmek makineleri en büyük kolaylıktır; Sadece malzemeleri atın, ayarınızı ve boyutunu seçin ve somununuz birkaç saat içinde hazır olacaktır.

Ve tüm bunlar kulağa daha kolay olamazdı gibi gelse de, konu ekmek yapma konusunda çoğumuzun yaptığı bazı yaygın hatalar var. Sonuç, tatmin edici olmayan bir somundur, bu yüzden bunlardan birinden suçluysanız, alışkanlıktan gerçekten çıkmalısınız. İşte yaptığınızı asla bilmediğiniz sekiz ekmek yapma hatası.

1. Kapağı kullanmamak

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Birçoğumuz ekmek makinemizde program başladığında kapağı açmaya korkuyoruz, ancak aslında en iyi somunu istiyorsanız bu teşvik edilmelidir. Ekmek makineniz erken yoğurma aşamasındayken kapağı açın ve kıvamını değerlendirmek için hamurun yüzeyine parmak ucunuzla dokunun. Aşırı ıslaksa daha fazla un ekleyebilirsiniz ve çok katıysa su gevşetebilir. Yine de bir seferde çok fazla eklemeyin – yaklaşık bir çay kaşığı kadar tutun.

Ayrıca, hamuru pişirmeden önce yeniden şekillendirememeniz için hiçbir neden yok. Son kabarma, yani prova aşaması öncesi somununuzun şekline bir bakın. Yamuksa veya farklı bir şekilde pişirmek ya da tavaya daha iyi dağıtmak istiyorsanız, şimdi bazı şeyleri değiştirme şansınız var. Sadece hamuru çıkarın, yeniden şekillendirin ve tekrar tavaya yerleştirin. Bazı ekmek makineleri ekranda rehberlikle gelir, böylece programı duraklatmak ve ekmeği şekillendirmek için uygun zaman olduğunu bilirsiniz, ancak aksi takdirde kılavuzdaki zamanlamaları kullanarak çalışmanız gerekir.

Pişirme aşaması başladığında kapağı kapalı bıraktığınızdan emin olun – aksi takdirde ısı dışarı çıkar ve bu da sonuçları etkiler.

2. Bir kenara yakın yerleştirme

Tezgahın kenarında bir somun ekmeğin yanında bir ekmek makinesi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bir ekmek yapma makinesini çalışırken gördüyseniz, yoğurmanın son aşamalarında kullanması gereken gücü bileceksiniz. Aslında, bu o kadar çok çaba gerektirir ki, bazı ekmek üreticilerinin tezgahın üzerinde titreştiği ve ‘yürüdüğü’ bilinmektedir. Bu nedenle ekmek makinesi asla tezgah kenarına veya dengesiz bir yüzeye yerleştirilmemelidir.

Ekmek yapımcıları da yoğurma aşamasında gürültülü olabilir, bu nedenle arka planda sessiz bir film izlemeyi planlıyorsanız, bitişik mutfakta ekmek pişirmek için ideal bir zaman değildir. Ekmek yapma makinelerinin dışarıdayken de oldukça fazla yer kapladığını unutmayın, bu nedenle mutfakta hazırlık alanına ihtiyacınız olduğunda kullanmayın.

3. Üreticiniz tarafından sağlanmayan tarifleri kullanmak

Çeşitli malzemelerin yanında açık bir tarif kitabı

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Ekmek makinenizin kendi tarifleriyle gelmesinin bir nedeni var. Malzemeler ve oranlar, makinenizdeki sıcaklığa, sürelere ve ayarlara uyacak şekilde seçilmiş olacaktır. Bu teoride size en iyi sonuçları vermelidir.

Bu, alternatif tarifler kullanamayacağınız anlamına gelmez, ancak sonuçlar o kadar güvenilir olmayabilir. Bu mükemmel somunu elde etmek için potansiyel olarak seçtiğiniz tarifi deneme yanılma yoluyla değiştirmeniz gerekecektir.

4. Mayayı suya değdirmek

İçinde kaşık olan bir kase maya

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Temel bir somun ekmek için tarifinizi takip ederseniz, malzemeleri eklemek için belirli bir sıra olduğunu fark edeceksiniz. Bunun bir mantığı var: Öncelikle, un genellikle sıvılardan sonra eklenir, böylece tavadan dışarı itilmez ve ortalık karışmaz.

Maya genellikle unun üzerine eklenir. Bu, program başlayana kadar mayanın suyla temasını durdurmak içindir. Eğer maya suya zamanından önce çarparsa erir ve vaktinden önce aktive olur. Sonuç olarak, somununuzdan istediğiniz artışı alamayacaksınız.

5. Ortam sıcaklığını unutmak

Bir ekmek makinesinden çıkarılan pişmiş bir somun ekmek

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Unutmayın – ekmek pişirirken, odanın ortam sıcaklığı ve nemi bile ilerlemesini etkiler. Sonuçta, bir ekmek makinesi basitçe bir zamanlayıcıda çalışır ve dış koşullardan habersizdir.

Sonuç olarak, sıcak bir ortam aşırı kabarmaya ve somunun ortasında potansiyel bir düşüşe neden olurken, soğuk bir mutfak kabarmayı bastırarak size yoğun ve çiğnenebilir sonuçlar verecektir. Ekmeği orta dereceli sıcaklıklarda pişirmek veya pişirme sırasında ayarları yapmaya hazır olmak en iyisidir.

Bugünün en iyi Ekmek Makineleri fırsatları

6. Tarihi geçmiş malzemelerin kullanılması

Ekmek pişirmek için malzemeler

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Aradan uzun zaman geçtiyse tekrar pişirmeye başlamanın bir sakıncası yok ama eski malzemeler kullanıyorsanız her zaman son kullanma tarihlerini kontrol etmelisiniz. Son kullanma tarihleri ​​sadece lezzeti etkilemekle kalmaz, pişirme sürecini de etkileyebilir. Örneğin, tarihi geçmiş mayanın etkinleştirilmesi ve yükselmesi daha uzun sürer, bu da somunun şeklini caydırır.

Ayrıca doğru miktarda malzeme kullandığınızdan emin olmalısınız. Torbada kabaca doğru miktarda un kaldığını varsaymak ve onu içine atmak çok cazip gelebilir. Ancak önerilen miktarların üzerine çıkarsanız veya altına düşerseniz, somununuzun kalitesi etkilenir ve Yoğurma işlemi sırasında malzemelerin dengesini ayarlamanız gerekecek, bu, sınırı aştıysanız bile mümkün olmayabilir. Malzemeleri hacim yerine ağırlıkla ölçmek daha doğru olduğundan, kapları ölçmek yerine bir mutfak terazisi kullanmak en iyisidir.

7. Ekmeğinizi Yanlış Zamanda Çıkarmak

Ekmek makinesinden bir somun ekmek çıkarılıyor

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Ekmeğiniz piştikten sonra fırın eldiveni ile en kısa sürede kalıptan çıkarmalısınız. Bunu güvenli bir şekilde yapmak için çok sıcaksa, çıkarmaya çalışmadan önce her zaman 5-10 dakika soğumaya bırakabilirsiniz. Yine de çok uzun süre bırakmayın, çünkü ekmek soğudukça tavada buhar çıkar ve bu da ıslak bir kabuğa yol açar.

Taze somun ekmeğiniz, doğru şekilde saklanırsa dört güne kadar dayanabilir. Ancak buzdolabında saklarsanız raf ömrünü uzatabilirsiniz. Ekmeğinizi hava geçirmez bir kapta saklayın – en iyi sonucu almak için plastik ambalaj veya ekmek kutusu kullanabilirsiniz.

8. Çok fazla ekmek pişirmek

Ekmek makinesi tavasında bir somun yanında ekmek seçimi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Çoğu ekmek makinesi, aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla somun boyutu sunar ve ister o sırada aç olduğumuzdan isterse sadece malzemeleri tüketmeye çalıştığımızdan olsun, “her ihtimale karşı” en büyük somun boyutunu seçmek çok kolaydır.

Sorun, yukarıda bahsedildiği gibi, taze pişmiş ekmek, mağazadan satın alınan ekmeklerde bulacağınız koruyucuları içermez, bu yüzden asla hayal ettiğiniz kadar uzun sürmez. Bu kolayca aşırı israfa yol açabilir. Malzemelerinizi ölçmeden önce dilimler halinde ne kadar ekmek kullanacağınızı hesaplayın. Rehberlik için, bir poundluk bir somun sekiz dilim sağlamalıdır ve fazladan bir yarım pound size dört dilim daha verecektir.

Fazla ekmeğiniz varsa ve küflü değilse, her zaman kurumasına izin verebilir ve ardından kendi kırıntılarınızı oluşturmak için en iyi mutfak robotlarından birinde öğütebilirsiniz.


Ayrıca evde ekmek yapmayı, en iyi elektrikli ocakları, en iyi tost makinesi fırınlarını ve en iyi dış mekan pizza fırınlarını da incelemek isteyebilirsiniz.


İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir