WLAN Hakkında Sıkça Sorulan 5 Soru

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın

5G ve WiFi-6 daha hızlı geliştikçe en iyi kablosuz deneyimi elde edebiliriz. Wi-Fi’ye bağlanmak için 5G telefonlarımızı veya dizüstü bilgisayarlarımızı kullandığımızda, Kablosuz LAN hakkında sorularınız mı var? İnsanlar neden WLAN geliştirir? WLAN’ın faydaları nelerdir?

Bu yazıda, WLAN’ın 5 SSS’sini paylaşmak istiyorum. Tadını çıkar!

  1. WLAN kavramı nedir?

WLAN, birbirleriyle iletişim kurabilen ve kaynak paylaşımını gerçekleştirebilen bir ağ sistemi oluşturmak için bilgisayar ekipmanlarını birbirine bağlamak için kablosuz iletişim teknolojisinin uygulanmasını ifade eden Kablosuz Yerel Alan Ağı’nın kısaltmasıdır. Kablosuz yerel alan ağının temel özelliği, bilgisayarı ağa bağlamak için artık bir iletişim kablosu kullanmaması, onu kablosuz olarak bağlayarak ağın yapısını ve terminalin hareketini daha esnek hale getirmesidir.

WLAN

  1. WLAN’ın tarihi nedir?

Kablosuz yerel alan ağı WLAN’ın icadından önce, insanlar ağ üzerinden iletişim kurmak ve iletişim kurmak istiyorsa, elektronik bir yol oluşturmak için önce fiziksel kablolar-bakır örgülü teller kullanmaları gerekir. Verimliliği ve hızı artırmak için daha sonra optik fiber icat edildi. Ağ belirli bir ölçeğe ulaştığında, insanlar bu tür kablolu ağları inşa etmenin, sökmenin veya yeniden yerleştirmenin ve orijinal temelde yeniden inşa etmenin çok zor olduğunu ve maliyet ve maliyetin de çok yüksek olduğunu keşfettiler. WLAN ağ oluşturma yöntemi ortaya çıktı.

WLAN 1997’de başladı. O yılın Haziran ayında, kablosuz LAN teknolojisi için birleşik bir standart sağlayan ilk kablosuz LAN standardı IEEE802.11 resmen ilan edildi ve uygulandı, ancak o sırada iletim hızı sadece 1~2 Mbit/s idi. Daha sonra, IEEE komitesi, sırasıyla IEEE802.11a ve IEEE802.11b olarak adlandırılan yeni WLAN standartlarını formüle etmeye başladı. IEEE802. 11b standardı ilk olarak Eylül 1999’da resmi olarak yayınlanmıştır ve hızı 11 Mbit/s’dir. Geliştirilmiş IEEE802.11a standardı 2001’in sonunda resmi olarak yayınlandı ve iletim hızı, IEEE802.11b standardının neredeyse 5 katı olan 54 Mbit/s’ye ulaşabiliyor. Bununla birlikte, WLAN uygulama ortamının tamamı olgunlaşmamış olduğundan, WLAN uygulaması gerçekten başlamamıştır.

802.11

WLAN’ın gerçek gelişimi, Intel’in bir WLAN kablosuz ağ kartı yonga modülüne sahip Centrino işlemcisini ilk kez piyasaya sürdüğü Mart 2003’te başladı. O zamanlar kablosuz ağ ortamı hala çok olgunlaşmamış olsa da, en gelişmiş Amerika Birleşik Devletleri bir istisna değildi. Ancak Intel’in toplu satışları ve Centrino’nun yüksek performansının ve düşük güç tüketiminin bariz avantajları nedeniyle, birçok kablosuz ağ hizmeti sağlayıcısı iş fırsatlarını gördü. Aynı zamanda 11 Mbit/s erişim hızı genel küçük LAN’larda da kullanılabilir. Çeşitli ülkelerdeki kablosuz ağ servis sağlayıcıları, bazı günlük uygulamaları gerçekleştirerek, halka açık yerlerde (havaalanları, oteller, kafeler vb.) Aslında, bazı kablosuz erişim noktaları (Cisco Erişim Noktaları, AP), mobil iş adamlarının kablosuz çevrimiçi olmalarını kolaylaştırmak için düzenlenmiştir.

cisco ap

İki yılı aşkın geliştirme sürecinin ardından, IEEE802.llb standardına dayalı kablosuz ağ ürünleri ve uygulamaları oldukça olgunlaştı, ancak sonuçta 11 Mbit/s’lik erişim hızı, gerçek ağların uygulama gereksinimlerini karşılamaktan uzaktır. .

Haziran 2003’te, iki yıldan fazla süren geliştirme ve çeşitli iyileştirmelerden sonra, orijinal IEEE802 ile uyumlu yeni bir standart. 11b standardına sahiptir ve ayrıca 54 Mbit/s erişim hızı sağlayabilir-IEEE802. IEEE komitesinin çabalarında bir sonraki resmi sürüm 11g.

802. 11n (dördüncü nesil) ve 802. 11ac (beşinci nesil) standartları şu anda en yaygın kullanılanlardır. 2.4 GHz frekans bandında veya 5 GHz frekans bandında çalışabilirler ve iletim hızı 600 Mbit/s’ye ulaşabilir (Teorik değer).

  1. WLAN’ın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Avantaj

(1) Esneklik ve hareketlilik.

Kablolu bir ağda, ağ ekipmanının yerleşimi ağın konumu ile sınırlıdır ve kablosuz bir yerel alan ağı, kablosuz sinyal kapsama alanı içindeki herhangi bir yerden ağa bağlanabilir. Kablosuz yerel alan ağının bir diğer en büyük avantajı mobilitesidir. Kablosuz yerel ağa bağlanan kullanıcılar, aynı anda hem hareket edebilir hem de ağa bağlı kalabilir.

(2) Kurulumu kolaydır.

Bir kablosuz yerel alan ağı, ağ kablolama iş yükünü ortadan kaldırabilir veya en aza indirebilir. Genel olarak, bir veya daha fazla erişim noktası cihazı kurulu olduğu sürece, tüm alanı kapsayan bir yerel alan ağı kurulabilir.

ap kurulumu

(3) Ağ planlaması ve ayarlaması yapmak kolaydır.

Kablolu ağlar için, ofis konumlarındaki veya ağ topolojisindeki değişiklikler genellikle ağın yeniden inşası anlamına gelir. Yeniden kablolama pahalı, zaman alıcı, savurgan ve önemsiz bir süreçtir ve kablosuz yerel alan ağları yukarıdaki durumların oluşmasını önleyebilir veya azaltabilir.

(4) Arızaları bulmak kolaydır.

Kablolu bir ağda, özellikle zayıf hat bağlantısının neden olduğu ağ kesintisi gibi fiziksel bir arıza meydana geldiğinde, bunu bulmak genellikle zordur ve hattı elden geçirmek çok pahalıdır. Kablosuz ağın arızayı bulmak kolaydır, ağ bağlantısını eski haline getirmek için arızalı ekipmanı değiştirmeniz yeterlidir.

(5) Genişletilmesi kolaydır.

Yalnızca birkaç kullanıcılı küçük bir yerel alan ağından binlerce kullanıcılı büyük bir ağa hızla genişleyebilen ve kablolu ağlarla elde edilemeyen özellikleri sağlayabilen kablosuz yerel alan ağları için çeşitli yapılandırma yöntemleri vardır. düğümler arasında “dolaşım”. Kablosuz yerel alan ağının birçok avantajından dolayı gelişimi çok hızlıdır. Son yıllarda kablosuz yerel alan ağları işletmelerde, hastanelerde, mağazalarda, fabrikalarda ve okullarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dezavantajları

Kablosuz yerel ağ, ağ kullanıcılarına kolaylık ve pratiklik getirse de bazı eksiklikleri de vardır. Kablosuz yerel alan ağının eksiklikleri aşağıdaki yönlerde yansıtılır:

(1) Performans. Kablosuz yerel alan ağları, iletim için radyo dalgalarına güvenir. Bu radyo dalgaları kablosuz vericiler aracılığıyla iletilir ve binalar, araçlar, ağaçlar ve diğer engeller ağın performansını etkileyecek olan elektromanyetik dalgaların iletimini engelleyebilir.

(2) Hız. Kablosuz kanalın iletim hızı, kablolu kanalınkinden çok daha düşüktür. Kablosuz LAN’ın maksimum aktarım hızı, yalnızca kişisel terminaller ve küçük ölçekli ağ uygulamaları için uygun olan 1 Gbit/s’dir.

(3) Güvenlik. Özünde, radyo dalgaları fiziksel bir bağlantı kanalı kurulmasını gerektirmez ve kablosuz sinyaller farklıdır. Teoride, radyo dalgası yayın aralığındaki herhangi bir sinyali izlemek kolaydır, bu da iletişim bilgisi sızıntısına neden olur.

  1. WLAN için gerekli cihazlar nelerdir?

(1). Kablosuz ağ kartı.

Kablosuz ağ kartının rolü temel olarak Ethernet’teki ağ kartınınkiyle aynıdır. Kablosuz yerel alan ağının arayüzü olarak, kablosuz yerel alan ağının istemcileri arasındaki bağlantıyı ve iletişimi gerçekleştirebilir.

(2). Kablosuz AP.

AP, Access Point’in kısaltmasıdır. Kablosuz AP, kablosuz LAN’ın erişim noktası ve kablosuz ağ geçididir. İşlevi, kablolu ağdaki hub’a benzer. Piyasada Cisco AP, Huawei AP, Aruba AP gibi birçok AP markası var.

(3). Kablosuz anten.

Kablosuz ağdaki ağ cihazları birbirinden uzak olduğunda, sinyal zayıfladıkça iletim hızı önemli ölçüde düşecek ve kablosuz ağın normal iletişimi gerçekleştirilemeyecektir. Bu sırada alınan veya iletilen sinyalin kablosuz anten yardımı ile güçlendirilmesi gerekmektedir.

anten

  1. WLAN’ın yaygın uygulamaları nelerdir?

WLAN’ın tipik uygulama senaryoları aşağıdaki gibidir:

(1) Binalar arasında: Binalar arasında ağ bağlantıları kurmak, tahsisli hatları değiştirmek basit ve ucuzdur.

(2) İkram ve perakende: İkram hizmeti endüstrisi, misafir siparişlerinin içeriğini doğrudan mutfağa ve tezgaha iletmek ve iletmek için kablosuz yerel alan ağı ürünlerini kullanabilir. Perakendeciler, satışları teşvik ederken geçici kasiyer sayaçları kurmak için kablosuz yerel alan ağı ürünlerini kullanabilir.

(3) Tıbbi tedavi: Gerçek zamanlı bilgi elde etmek için kablosuz yerel ağ ürünlerine sahip taşınabilir bilgisayarlar kullanın. Sağlık personeli, hastaların tedavisindeki gecikmeleri, gereksiz evrak işlerini, belge dolaşımındaki gecikmeleri ve yanlış teşhisleri önlemek için bunu kullanabilir. Yaralıların bakım kalitesi.

(4) Kurumsal: Bir kuruluşta çalışanlar kablosuz yerel ağ ürünlerini kullandıklarında, ofisin herhangi bir köşesinde nerede olurlarsa olsunlar istedikleri zaman e-posta gönderebilir, dosya paylaşabilir ve internette gezinebilirler. Kurumsal bir ağ oluşturmak için her zaman yönlendiriciler, anahtarlar, güvenlik duvarları ve AP’ler kullanılır.

(5) Depolama yönetimi: Genel depolama personeli için kablosuz ağ uygulaması aracılığıyla en son veriler bilgisayar depolama sistemine anında girilebilir.

ap

(6) Konteyner terminali: Genel konteyner terminalindeki köprü vinci, ilgili işlemlerin ilerlemesini kolaylaştırmak için konteynerler harekete geçirildiğinde ofise gerçek zamanlı bilgileri geri iletebilir.

(7) Gözetim sistemi: Genellikle sitenin izlenmesi gereken uzak bir yerde bulunur. Kablolamanın zorluğu nedeniyle, uzak görüntü kablosuz ağ üzerinden ana kontrol istasyonuna geri iletilebilir.

(8) Sergi mekanları: genel elektronik sergileri ve bilgisayar sergileri gibi. Ağ talebi son derece yüksek olduğundan ve kablolama mekanı dağınık hale getireceğinden, kablosuz bir ağ kullanabiliyorsanız daha iyi bir seçimdir.

  1. Bir ağ aygıtında WAN Bağlantı Noktası, LAN Bağlantı Noktası ve WLAN Bağlantı Noktası arasındaki fark nedir?

Bahsettiğimiz WAN, Wide Area Network’ün kısaltmasıdır. Geniş alan ağının kullanımı büyük ölçeklidir, genellikle bölgeler arasında coğrafi olarak büyük bilgisayar ağlarının bir koleksiyonudur.

LAN, adından da anlaşılacağı gibi bir yerel alan ağı olan Yerel Alan Ağı’nın kısaltmasıdır. Yerel alan ağı, belirli bir alandaki bir grup bilgisayardır, bu nedenle kapalıdır. Yerel alan ağı iki bilgisayardan veya binlerce bilgisayardan oluşabilir. Yerel alan ağı, dosya yönetimi, yazıcı paylaşımı ve diğer işlevleri gerçekleştirebilir.

WLAN, Kablosuz LAN’ın kısaltmasıdır. WLAN verileri, kablo benzeri ortama ihtiyaç duymadan havada veri göndermek ve almak için elektromanyetik dalgaları kullanan elektromanyetik dalgalar aracılığıyla iletilir. Layman’ın terimleriyle, WAN bağlantı noktası, operatörler ve üst düzey ağlarla uğraşmak için harici bir arabirimdir. LAN ve WLAN dahili arabirimlerdir ve dahili bilgisayarlar, cep telefonları ve PAD’lerin tümü LAN veya WLAN’a bağlıdır.

Başka sorularınız varsa, yorumunuzu bırakabilirsiniz.

İlgili konular:

LAN’lar ve WAN’lar

WLAN’lar, Wi-Fi ve WiMax arasındaki farklar

WLAN, WLAN’IN Rolü ve Avantajları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.