Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Windows'ta bir sabit sürücü nasıl klonlanır
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Windows’ta bir sabit sürücü nasıl klonlanır? 2022

Windows’ta bir sabit sürücü nasıl klonlanır? 2022

Karargaht Karargaht - - 7 dk okuma süresi
2

PC’niz için yeni bir depolama alanı satın aldıysanız, Windows’ta bir sabit sürücüyü nasıl klonlayacağınızı bilmek, verilerinizi aktarma işlemini çok daha kolay hale getirecektir.

İster en iyi harici sabit disklerden birini almış olun, ister SSD ile HDD arasındaki galibi bulduktan sonra dahili bir diske yönelmiş olun, bir sabit diski klonlamak düşündüğünüz kadar göz korkutucu değildir.

Her şeyi kopyalayıp yapıştırmak yerine sabit sürücünüzü klonlamak neden daha iyidir? Başlangıç ​​olarak, her şeyi bir sürücüden diğerine sürüklemek, uygulamaların program dosyalarını bulamaması gibi baş ağrılarına yol açabilir ve muhtemelen yeni sürücünüzü de düzensiz bir karmaşa içinde bırakabilir. İkinci olarak, işletim sisteminizi yeni sürücünüze geçirerek onu birincil sürücü haline getirmek isteyebilirsiniz, eski sürücünüz bir depolama konumu görevi görürken işletim sistemlerini taşımak karmaşıktır ve bu nedenle, işletim sisteminizi değiştirmek için basit kopyalayıp yapıştırmak yerine klonlamayı gerektirir. İş.

Ancak bunu yapmak istemenizin nedeni ne olursa olsun, Windows’ta bir sabit sürücüyü nasıl klonlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Yazılım: Windows, özellikle en son yineleme olan Windows 11’de, bir sürü kullanışlı araç içermesine rağmen, bir sürücü klonlama yardımcı programı bunlardan biri değildir. Neyse ki, işi etkili bir şekilde yapan çok sayıda faydalı ve ücretsiz uygulama var.

Sürücüleri klonlarken kullanmanızı tavsiye edeceğimiz yazılım, adından da anlaşılacağı gibi, bir kuruş maliyeti olmayan Macrium Reflect Free’dir. Bu uygulama, O&O DiskImage ve Acronis Cyber ​​Protect Home dahil olmak üzere daha hızlı klonlama hızları gibi daha gelişmiş özelliklere sahip bir dizi ücretli uygulama olmasına rağmen, hedefiniz bir sabit sürücüyü diğerine klonlamaksa ihtiyacınız olan tüm temel işlevleri sunar. Ofis.

Ancak, yalnızca tek bir sürücüyü bir kez klonlıyorsanız, ücretsiz seçeneği kullanmak muhtemelen daha iyidir, değil mi?

Windows’ta bir sabit sürücü nasıl klonlanır

Yeni sürücünün bilgisayarınıza yüklendiğinden veya bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun Macrium Reflect Free’yi kurunKlonlanacak sürücüyü seçinKlonlama hedefi sürücü seçin Bölümleri seçinYapılandırmanızı kaydedinKlon

Her adımla ilgili ayrıntılı talimatlar için okumaya devam edin.


1. İlk adım, yeni diskinizin veya sürücünüzün bilgisayarınıza takılı veya bağlı olduğundan emin olmaktır. Üreticinin talimatlarını kullanarak sürücünüzü nasıl kuracağınızı ve bağlayacağınızı öğrenebilirsiniz. Sürücünüzü görmede sorun yaşıyorsanız, görünmeyen bir harici sabit sürücüyü nasıl düzelteceğinize ilişkin sorun giderme kılavuzumuza göz attığınızdan emin olun.

2. Ardından, Macrium Reflect Free’yi yüklemeniz gerekecek. İndirme sayfasına gidin ve Reflect 8 Free için aşağıya doğru kaydırın. Ücretsiz İndir’i tıklayın ve ardından talimatları izleyin.

(Resim kaynağı: Microsoft)

3. Bilgisayarınızdaki mevcut tüm sürücülerin bir listesiyle birlikte ana sayfayı göreceğiniz uygulamayı açın. Şimdi, klonlamak istediğiniz sürücüyü tıklayın, ardından Bu diski klonla’yı tıklayın.

(Resim kaynağı: Microsoft)

4. Ardından, açılır pencerede hedef diske tıklamadan önce, Klonlanacak diski seç’e tıklayın; bu, diskinizin içeriğinin klonlanmasını istediğiniz yeri seçecektir.

(Resim kaynağı: Microsoft)

5. Klonladığınız sürücüde bölümler varsa, hiçbir şeyi sıkıştırmadan her bölümü klonlamanız önerilir. Bunu yapmak için, Bölümleri Kopyala’yı ve ardından Tam bölüm ofseti ve uzunluğu’nu tıklayın.

Not: Klonladığınız sürücü, klonladığınız sürücüden daha küçükse, bölümlerin seçimini kaldırmanız veya uygulamanın bölümlerinizi sıkıştırmasına izin vermeniz gerekir. Bu, işletim sisteminizi içeren ana sürücünüzü klonlıyorsanız sorunlara neden olabilir; bu nedenle, durum buysa klonlamak için daha büyük bir sürücü almayı düşünebilirsiniz.

Klonladığınız sürücünün tamamen biçimlendirileceğini unutmamak da önemlidir, bu nedenle işleme başlamadan önce orada önemli bir şey olmadığından emin olun.

(Resim kaynağı: Microsoft)

6. Seçimlerinizden memnun kaldığınızda, devam etmek için İleri’ye tıklayın.

(Resim kaynağı: Microsoft)

7. Şimdi, Plan Ekle’yi tıklatarak klonlama sürecini düzenli olarak çalışacak şekilde planlamanıza olanak tanıyan bir sayfa göreceksiniz. Ancak, sürücünüzü bir kez klonlamak istiyorsanız, bu sayfayı atlamak için İleri’ye tıklamanız yeterlidir.

(Resim kaynağı: Microsoft)

8. Şimdi gerçekleşmek üzere olan işlemin onayını göreceksiniz. Buradaki bilgileri okuyup memnun kaldığınızda, bir sonraki adıma geçmek için Bitir’e tıklayın.

(Resim kaynağı: Microsoft)

9. Şimdi son bir onay sayfası göreceksiniz. İlk iki kutunun her ikisinin de işaretli olduğundan emin olun. İkinci kutu, gelecekte tekrar çalıştırmak istemeniz durumunda, işlemin yapılandırmasını bilgisayarınıza kaydeder. Bu, bilgisayarınızda neredeyse hiç yer kaplamaz, bu nedenle, onu kurtarmak için herhangi bir zarar vermez.

Hazır olduğunuzda, son adıma devam etmek için Tamam’ı tıklayın.

(Resim kaynağı: Microsoft)

10. Şimdi, hedef sürücüdeki verilerin üzerine yazılacağı konusunda sizi uyaran bir açılır pencere göreceksiniz. Bunu kabul ediyorsanız, kutuyu işaretleyin ve ardından Devam’ı tıklayın. Şimdi sihir nihayet başlayacak.

Orijinal sürücünüz çok fazla veri içeriyorsa işlem biraz zaman alacaktır. İşlemi tamamlarken bilgisayarınızı kullanmamak en iyisidir, çünkü bir sürücüyü klonlamak oldukça yoğun olabilir, ancak herhangi bir hata oluşması durumunda gözünüz üzerinde olsun. Elbette, PC’nizin açık kaldığından ve her iki sürücünüzün de bağlı kaldığından emin olmanız gerekir.

(Resim kaynağı: Microsoft)

Bekleme sona erdiğinde, birbirinin tam kopyası olan iki sürücünüz olmalıdır.

Artık hazırsınız, Windows 11 Başlat menüsünün Windows 10’a nasıl değiştirileceği, Android uygulamalarının Windows 11’e nasıl yükleneceği ve Windows’ta pano geçmişinin nasıl etkinleştirileceği dahil olmak üzere diğer bazı Windows kılavuzlarına göz atın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir