Windows’ta algılanmayan ikinci bir monitör nasıl düzeltilir

Windows'ta algılanmayan ikinci bir monitör nasıl düzeltilir

Windows’ta ikinci monitör algılanmadı mı? Bir sunum yapmak üzereyseniz veya bir iş yapmak için yeni yerleştiyseniz, muhtemelen görmek isteyeceğiniz son şey budur.

En iyi monitörlerden birine sahip olsanız bile, gevşek kablo gibi temel donanım sorunlarından ayarlarda yapılması gereken birkaç ince ayara kadar ikinci monitörünüzün Windows’ta algılanmamasının birçok nedeni vardır. Menü.

Ama endişelenme. Bu kılavuzda, Windows 10 veya Windows 11 çalıştırıyor olsanız da monitörünüzün bilgisayarınızda görünmemesine neden olabilecek ana sorunları nasıl çözeceğinizi göreceksiniz.

Not: Menü düzeni her biri arasında biraz farklılık gösterdiğinden, hem Windows 10 hem de Windows 11’in ekran görüntüleri eklenmiştir.

İkinci monitör algılanmadı mı? İşte nasıl düzeltileceği

Monitörünüzün açık olduğunu kontrol edin Monitörünüzün ve PC’nizin bağlı olduğundan emin olun Bir grafik kartı kullanıyorsanız, doğru bağlantı noktasını kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin Doğru monitör giriş kanalında olduğunuzdan emin olun Kabloları değiştirin Bağlantı istasyonunuzun doğru şekilde bağlandığını kontrol edin PC’nizi yeniden başlatın Bilgisayarınızı güncelleyin grafik sürücüleriGörüntü ayarlarınızı değiştirinBunun yerine kablosuz bir ekrana bağlanın

Her adım için ayrıntılı talimatları görmek için okumaya devam edin.

Donanımınızı kontrol edin

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Konu teknoloji olduğunda genellikle en bariz çözüm doğru çözümdür. Bunu akılda tutarak, en iyi ilk adım, daha gelişmiş triyaj yöntemlerine başvurmadan önce donanımınızın açık ve olması gerektiği gibi takılı olup olmadığını kontrol etmektir. Bu nedenle, başlangıç ​​olarak, bunların sorununuzu çözüp çözmediğini görmek için aşağıdaki adımları deneyin.

Monitörünüzün güç kaynağına bağlı ve açık olduğundan emin olun Monitörünüzün bilgisayarınızın video çıkış bağlantı noktasına (HDMI, DisplayPort veya USB-C bağlantı noktası gibi) bağlı olduğundan emin olun Özel grafik kartı olan bir masaüstünüz varsa, kontrol edin monitörünüzün entegre GPU’nun bağlantı noktasına değil de kartın bağlantı noktasına bağlı olduğunu görmek için Monitörünüzün birkaç giriş seçeneği varsa, genellikle yan tarafta bulunan fiziksel tuşlarını kullanarak monitörün giriş seçeneklerini değiştirerek doğru olana geçtiğinizden emin olun. veya arkasıFarklı bir kablo deneyin — mevcut kablonuz hatalı olabilir veya doğru özellik olmayabilir. Kablonuz monitörünüzden birkaç yıl daha eskiyse, kabloyu değiştirmeniz gerekebilir. Bağlantı istasyonu kullanıyorsanız, açık olduğundan ve düzgün şekilde bağlandığından emin olun. Bunu başaramazsanız, PC’nizi bağlamayı deneyin ve bunun yerine doğrudan izleyin PC’nizi yeniden başlatın – bu bir klişedir, ancak genellikle biraz düzeltir

Grafik sürücülerinizi güncelleyin

Nvidia GeForce nasıl yapılır

(Resim kaynağı: Gelecek)

Grafik sürücülerinizin güncel olduğundan emin olmak, genellikle görünmeyen monitörler de dahil olmak üzere bir dizi sorunu çözer. Sürücülerinizi güncellemenin birçok yolu vardır, ancak en kolayı, doğrudan GPU’nuzun üreticisinden gelen ve her şeyi birkaç tıklamayla yapan yazılımı kullanmaktır.

Ekran ayarlarınızı değiştirin

Her şeyin takılı ve bağlı olduğunu onayladıysanız ve monitörünüz hala çalışmıyorsa, Windows Ayarları uygulamasına bir gezi yapmanız gerekebilir. Ayarlar uygulamasını kullanarak kablolu bir monitörün varlığını manuel olarak algılayabilir veya yakındaki bir kablosuz ekranı arayabilirsiniz.

1. Başlat menüsünü başlatarak ve göründüğünde Ayarlar uygulaması menüsü girişine tıklamadan önce “Ayarlar” yazarak Ayarlar uygulamasını açın.

Windows 10 (Resim kaynağı: Gelecek)

Windows 11 (Resim kaynağı: Gelecek)

2. Sol taraftaki Sistem’e tıklayın.

Windows 10 (Resim kaynağı: Gelecek)

Windows 11 (Resim kaynağı: Gelecek)

3. Ekran ayarları menüsüne girmek için Ekran’a tıklayın.

Windows 10 (Resim kaynağı: Gelecek)

Windows 11 (Resim kaynağı: Gelecek)

4. Bilgisayarınızın ikinci monitörünüze manuel olarak bağlanmasını sağlamak için Çoklu ekran altında, Algıla’yı tıklayın.

Windows 10 (Resim kaynağı: Gelecek)

Windows 11 (Resim kaynağı: Gelecek)

Monitörünüz şimdi Windows tarafından algılanmalıdır. Değilse, başarılı olana kadar kılavuzdaki diğer adımlardan bazılarını uygulamayı deneyin.

Windows’ta kablosuz harici ekran nasıl bağlanır

Windows’ta kablosuz bir ekran bağlamak, ekranınızın eşleşmeye hazır olduğu varsayıldığında nispeten basittir. Ekranınızı eşleştirme moduna nasıl geçireceğinizden emin değilseniz, kullanım kılavuzuna bakmanız gerekir.

Ancak genel olarak, bir TV’yi kablosuz ekran olarak kullanıyorsanız, otomatik olarak kablosuz ekran eşleştirme modunda olmalıdır. Samsung Galaxy Tab S8 gibi yeni bir Samsung tablet kullanıyorsanız, bildirim çubuğunu iki kez aşağı kaydırmanız ve ardından Hızlı Ayarlar listesinde İkinci ekran’a dokunmanız yeterlidir. Veya bir iPad kullanıyorsanız, iPad’inizi ikinci bir monitör olarak nasıl kullanacağınızla ilgili kılavuzumuza bakın.

Kablosuz ekranınız bağlanmaya hazır olduğunda, aşağıdaki kılavuz size onu nasıl bağlayacağınızı gösterecektir.

1. Klavyenizdeki Windows tuşu + K tuşlarına aynı anda basın, Cast menüsü görünecektir. Kullanılabilir ekranlar listesinde, bağlanmak istediğinize tıklayın.

Windows 10 (Resim kaynağı: Gelecek)

Windows 11 (Resim kaynağı: Gelecek)

2. Kablosuz ekranınız şimdi bağlanmalıdır. Kablosuz ekranınızın nasıl kullanıldığını değiştirmek istiyorsanız, Yayınla menüsünde Projeksiyon modunu değiştir’i tıklayın, ardından mevcut seçeneklerden birini seçin. Kapalıysa bu menüyü tekrar açmak için Windows tuşu + K’ye basmanız yeterlidir.

Windows 10 (Resim kaynağı: Gelecek)

Windows 11 (Resim kaynağı: Gelecek)

Artık Windows’ta algılanmayan ikinci bir monitörün nasıl düzeltileceğini biliyorsunuz, Windows’ta HEIC dosyalarının nasıl açılacağı, bir dizüstü bilgisayarın monitör olarak nasıl kullanılacağı, çift monitörlerde ayrı duvar kağıtlarının nasıl ayarlanacağı ile ilgili kılavuzlarımızı okumak ilginizi çekebilir. Windows 11 veya Windows’ta pano geçmişinin nasıl etkinleştirileceği. Ve bir Google Chrome kullanıcısıysanız, tarayıcının gizli deneysel özelliklerini nasıl etkinleştireceğinizi kontrol edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.