Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Windows 11 Başlat menüsü nasıl özelleştirilir
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Windows 11 Başlat menüsü nasıl özelleştirilir

Windows 11 Başlat menüsü nasıl özelleştirilir

Karargaht Karargaht - - 6 dk okuma süresi
23

Windows 11 Başlat menüsünün nasıl özelleştirileceğini bilmek, Microsoft’un Windows 11 ile Başlat menüsü formülünde yaptığı ve sizin zevkinize uymayabilecek bazı değişikliklerden kurtulmanın anahtarıdır.

Neyse ki, yeni Başlat menüsünü Windows 11’i ilk başlattığınızda aldığınız menüden biraz daha tanıdık ve sezgisel hissettiren bir şeye dönüştürmek için birkaç ince ayar yapmak zor değil.

Artık Başlat menüsünü Windows 10’da yapabildiğiniz ölçüde özelleştiremeyeceksiniz. Ancak Windows 11’in ihtiyacınız olduğunu düşündüğü şekilde değil, ihtiyacınız olana göre hazırlanmış bir şey oluşturmanın yolları var.

(Resim kaynağı: Microsoft)

Windows 11 Başlat menüsünü tanıyın

Öncelikle, Başlat menüsü artık sol tarafta değil, masaüstü görev çubuğunun ortasında bulunuyor. Yeni menüyü getirmek için mavi Windows simgesine tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Varsayılan Başlat menüsü, görünüşte PC’nizde ne olduğuna bağlı olarak, bir imleci sağ ortadaki iki küçük noktanın üzerine getirdiğinizde açılan yukarı ve aşağı oklarla gezinilebilen, sabitlenmiş uygulamaların bir listesini sunma eğilimindedir. -menünün kenarı. Tüm uygulamalar’a tıkladığınızda, PC’nizde yüklü olan uygulamaların alfabetik sırayla listelenmiş tam listesini görebilirsiniz.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Geri düğmesine basarak ana menüye dönün ve sabitlenmiş uygulamaların altında Önerilen bölümünü görebilirsiniz. Bunlar, son erişilen dosyaları veya yüklenen uygulamaları gösterir. Menünün üst kısmında, uygulamaları hızla bulmanıza yardımcı olabilecek bir arama çubuğu görürsünüz.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Windows 11 Başlat menüsünde sabitlenmiş uygulamaları değiştirin

Yapmak isteyebileceğiniz ilk özelleştirmelerden biri, Windows 11 Başlat menüsünde sabitlenmiş uygulamaları değiştirmektir. Bu kolayca yapılır.

Bir uygulama simgesine sağ tıklayın ve ardından açılır menüden Başlattan Sabitle seçeneğini seçin. Bu, tüm uygulamalar menüsünde hala bulunabilen uygulamayı kaldıracaktır.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Daha sonra yeni bir uygulamayı menüye sabitlemek için istediğiniz uygulamaya gidin, üzerine sağ tıklayın ve ardından açılır seçeneklerden Başlangıç ​​ekranına sabitle’yi seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Bir uygulamayı sabitlenmiş menünün en üstüne taşımak istiyorsanız, örneğin görüş alanı dışındaysa, uygulamaya gidin, simgesine sağ tıklayın ve açılan seçeneklerden En üste taşı öğesini seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Sabitlenmiş bölümdeki diğer uygulamaları yeniden düzenlemek için, istediğiniz yere sürükleyip bırakmak için üzerlerine sol tıklamanız yeterlidir.

Önerilen uygulamaları ve dosyaları değiştirin

Windows 11’in görmek istediklerinizi size sunmadığını düşünüyorsanız, önerilen uygulamalar ve dosyalar bölümü can sıkıcı olabilir, böylece bunu değiştirebilirsiniz.

Windows 11’in Ayarlar bölümüne gidin. Buna, tüm uygulamalar bölümünde sabitlenmiş bir uygulama olarak Başlat menüsünden veya yalnızca “Ayarlar” aranarak erişilebilir.

Ayarlar menüsünü getirmek için Windows tuşuna ve “I” tuşuna aynı anda basın.

İçeri girdikten sonra, sol taraftaki menüden Kişiselleştirme’ye tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Sunulan seçeneklerden Başlat bölümüne gidin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Burada, son eklenen uygulamaları, en çok kullanılan uygulamaları ve en son açılan öğeleri kapatma veya görüntüleme dahil olmak üzere ince ayar yapmak için bir dizi seçenek bulacaksınız.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Klasörler menüsü, Başlat menüsündeki güç düğmesinin yanında hangi klasörlerin ve araçların görüneceğini seçmenizi sağlar.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Bunlar, standart Dosya Gezgini ve Ayarlar araçlarından Belgeler, Müzik, Resimler ve İndirilenler klasörlerine kadar uzanır. Bunları istediğiniz gibi açıp kapatın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Windows 11 Başlat menüsünün arka plan rengini değiştirin

Windows 11 Başlat menüsünün arka plan rengini değiştirmek için Kişiselleştirme’ye gitmeden ve Renkler’i seçmeden önce Ayarlar’a erişin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Buradan bir Koyu veya Açık modu seçebilir ve başlık çubuklarının ve pencere kenarlıklarının vurgu renklerini seçebilirsiniz.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Başlat ve görev çubuğunda Vurgu rengini göster seçeneğine geçin ve ardından yukarıdaki Windows renklerinden istediğiniz rengi seçin.

Bu, rengi Başlat menüsüne uygular. Bunun yalnızca karanlık modda çalıştığını unutmayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Windows 11 Başlat menüsü konumunu değiştirin

Başlat menüsünün merkezi konumuna alışamazsanız, tekrar sol tarafa taşıyabilirsiniz.

Yine Kişiselleştirme menüsüne erişin ve oradan Görev Çubuğu’na tıklayın. Bundan sonra, Görev Çubuğu davranışlarına gidin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Görev çubuğu davranışlarına tıklayın, en üstteki de dahil olmak üzere daha fazla seçeneği genişletecek ve bu, Başlat menüsünü görev çubuğunun yanında sola hizalamanıza izin verecektir. Veya zaten taşıdıysanız, bu seçenekleri kullanarak yeniden ortalayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir