Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır? 2022

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır? 2022

Karargaht Karargaht - - 6 dk okuma süresi
2

Bilgisayarınız son bir güncellemeden sonra garip davranıyorsa, bir Windows 10 güncellemesinin nasıl kaldırılacağını bilmek kesinlikle işe yarar.

Cihazınızı tamamen güncel tutmak genellikle iyi bir fikir olsa da, Windows Güncellemeleri her zaman beklendiği gibi gitmez ve bazı güncellemeler çözdüklerinden daha fazla sorun yaratır. Böyle bir durumda, yeni bir güncelleme yayınlanana kadar sorunu çözebilmeniz için cihazınızı önceki durumuna geri alabilmek isteyeceksiniz.

Windows 10 güncellemesini kaldırmanın birkaç yolu vardır. Cihazınızı sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilmeniz için bunları takip etmesi kolay talimatlarla aşağıda özetledik.

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır: Güncelleme geçmişinden kaldırma

Windows 10, Güncelleme Geçmişi olarak bilinen bir alt menü sayesinde son güncellemeleri kaldırmayı şaşırtıcı derecede kolaylaştırır. Buna nasıl erişeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. ‘Ayarlar’ı açın. Ekranınızın alt kısmında uzanan araç çubuğunda, sol tarafta bir arama çubuğu görmelisiniz. Bunun içine ‘Ayarlar’ yazın ve arama sonuçlarında göründüğünde küçük dişli simgesini tıklayın.

(Resim kaynağı: Microsoft)

2. ‘Güncelleme ve Güvenlik’i seçin. Windows ‘Ayarlar’ ekranından ‘Güncelleme ve Güvenlik’i seçin. Bulmakta sorun yaşarsanız, pencerenin üst kısmındaki arama çubuğunu kullanın.

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır - güncellemeleri ve güvenliği seçin

(Resim kaynağı: Microsoft)

3. ‘Güncelleme geçmişini görüntüle’yi tıklayın. Artık ‘Güncelleme ve Güvenlik’ menüsündesiniz, orta listede bulunan ‘Güncelleme geçmişini görüntüle’yi tıklamanız gerekiyor. Bulmak için biraz aşağı kaydırmanız gerekebilir.

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır - güncelleme geçmişini görüntüleyin

(Resim kaynağı: Windows)

4. ‘Güncellemeleri kaldır’ı tıklayın. Bunu, ‘Güncelleme geçmişini görüntüle’ penceresinin sol üst köşesinde bulacaksınız.

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır - güncellemeyi kaldırın

(Resim kaynağı: Windows)

5. Kaldırmak istediğiniz güncellemeyi seçin. ‘Güncellemeleri kaldır’ penceresi, hem Windows hem de cihazınızdaki herhangi bir program için en son yüklenen tüm güncellemelerin bir listesini size sunar. Listeden kaldırmak istediğiniz güncellemeyi seçmeniz yeterlidir.

Windows bunu yapmadan önce seçiminizi onaylamanız istenecektir, bu nedenle seçtiğiniz güncellemeyi kesinlikle kaldırmak istediğinizden emin olun. Bir Windows güncellemesini kaldırmayı seçtikten sonra cihazınızı yeniden başlatmanız istenebilir.

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır - güncellemeyi seçin

(Resim kaynağı: Microsoft)

6. (İsteğe bağlı) Güncellemelerin KB numarasını not edin. Güncelleme adının yanında parantez içinde bir Bilgi Bankası (KB) numarası göreceksiniz. Kaldırmak istediğiniz herhangi bir güncelleme için bunu not etmek faydalı olabilir, özellikle aşağıda belirtildiği gibi Gelişmiş başlatma yoluyla bir güncellemeyi kaldırmak zorunda kalırsanız.

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır - KB numarasını not edin

(Resim kaynağı: Microsoft)

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır: Gelişmiş başlangıçtan kaldırma

Yukarıdaki yöntem, bir Windows 10 güncellemesini kaldırmanın en basit yoludur, ancak herhangi bir nedenle işe yaramazsa, Gelişmiş başlangıç ​​menüsünden bir Windows 10 güncellemesini kaldırmayı da deneyebilirsiniz.

1. Kaldırmak istediğiniz güncellemenin KB numarasını alın. Kaldırmak istediğiniz güncellemenin KB numarasını henüz almadıysanız, önce bunu yapın. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, yukarıdaki adımlardan 6. adıma kadar olan adımları izleyin.

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır - KB numarasını not edin

(Resim kaynağı: Microsoft)

2. ‘Ayarlar’ı açın. Ekranınızın sol köşesindeki arama çubuğunda ‘Ayarlar’ı aramanız yeterlidir.

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır - ayarları seçin

(Resim kaynağı: Microsoft)

3. ‘Güncelleme ve Güvenlik’i seçin. ‘Ayarlar’ menüsünden ‘Güncelleme ve Güvenlik’i tıklayın. Bulmakta sorun yaşıyorsanız, pencerenin üst kısmındaki arama çubuğunu kullanın.

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır - güncellemeleri ve güvenliği seçin

(Resim kaynağı: Microsoft)

4. ‘Kurtarma’ alt menüsüne girin. ‘Güncelleme ve Güvenlik’ten, ‘Kurtarma’ alt menüsüne girmeniz gerekir. Bu, pencerenin sol tarafındaki alt menü listesinde bulunabilir. Onu tespit etmekte sorun yaşıyorsanız, listenin üzerinde bulunan arama çubuğunu kullanın.

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır - kurtarma menüsüne girin

(Resim kaynağı: Microsoft)

5. Gelişmiş başlangıç ​​bölümünden ‘Şimdi yeniden başlat’ı tıklayın. ‘Kurtarma’ alt menüsüne girdiğinizde, ‘Gelişmiş başlangıç ​​bölümü’ yazan bir başlık olacaktır. Bunun altında ‘Şimdi yeniden başlat’ etiketli gri bir düğme bulunur. Buna tıkla; bu, cihazınızı yeniden başlatacaktır.

Windows 10 güncellemesi nasıl kaldırılır - şimdi yeniden başlatın

(Resim kaynağı: Microsoft)

6. ‘Sorun Giderme Seçenekleri’ni seçin. Artık Gelişmiş başlatmada olduğunuza göre, listeden ‘Sorun Giderme Seçenekleri’ni tıklayın.

7. ‘Gelişmiş Seçenekler’i tıklayın. ‘Sorun Giderme Seçenekleri’ni seçtikten sonra iki seçenekle karşılaşacaksınız: ‘Bu bilgisayarı sıfırla’ veya ‘Gelişmiş seçenekler’. İkincisini istiyorsun.

8. ‘Güncellemeleri kaldır’ı seçin. Başka bir seçenek listesiyle karşılaşacaksınız, bundan ‘Güncellemeleri kaldır’ı seçin.

9. “En son kalite güncellemesini kaldır” veya “En son özellik güncellemesini kaldır”ı seçin. Şimdi başka bir seçenekle karşılaşacaksınız: ‘En son kalite güncellemesini kaldır’ veya ‘En son özellik güncellemesini kaldır’ seçeneğini kullanabilirsiniz. Hangi tür güncellemeyi kaldırmaya çalıştığınızdan emin değilseniz, daha önce belirttiğimiz KB numarasının geldiği yer burasıdır. Numarayı hızlı bir internet araması yapın ve yanıtı saniyeler içinde alacaksınız.

10. Cihazınız şimdi yeniden başlatılacak. Hangi tür güncellemeyi kaldıracağınızı seçtikten sonra cihazınız yeniden başlatmanızı isteyecektir. Şimdi yap.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir