Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın

Wi-Fi’niz kapalıyken, özellikle de yapacak önemli bir işiniz olduğunda kesinlikle iyi hissetmiyorsunuz. Sorun PC’nizde, kablosuz kanalınızda, Wi-Fi sinyalinin gücünde ve hatta ağın kendisinde olabilir. Asıl sorunu anlamak zor görünüyor. Ancak, her zaman çözümler vardır.

Wi-Fi ağınız aniden yavaşlarsa ve sorunu hemen çözemezseniz, bu makale size yardımcı olabilir. Aşağıda, Wi-Fi yavaşlamalarına neyin neden olabileceğini tartışacağız.

Yönlendiri Konumu

Diğer tüm sinyaller gibi, Wi-Fi sinyalinizin ulaşabileceği yerlerin sınırları vardır. Bu, cihazınız yönlendiriciden ne kadar uzaktaysa, sinyal o kadar zayıf demektir. Bu nedenle yönlendirici, güçlü bir sinyal almak için cihaza yakın yerleştirilebilir. Ekipmanınızı yerleştirecek ve kullanacak ana alanınız yoksa, evinizin ortasına yerleştirin.

Eviniz büyükse veya sinyal hala belirgin şekilde zayıfsa, yayın aralığını artırmanız gerekecektir. Bunu yapmak için ana yönlendiricinize bir tekrarlayıcı veya Wi-Fi genişletici bağlamanız gerekir. Bu cihazlar, sinyalin kapsama alanını genişletmeye yardımcı olur.

Wi-Fi'niz neden yavaş? Bazı Nedenler ve Çözümler 2023 1

Kablosuz sinyal paraziti

Çevrenizde birçok kablosuz sinyal var. Bu sinyaller baz istasyonları, elektronik cihazlar, uydular, Wi-Fi yönlendiriciler ve daha fazlası gibi çeşitli cihazlardan gelir. Yönlendiricinizden gelen sinyal çoğu elektronik cihazla aynı frekansta olmasa da, radyo gürültüsü Wi-Fi’nizi etkileyebilir.

Mikrodalgalardan kaynaklanan parazit

Mikrodalganızın, özellikle yönlendiriciniz daha eskiyse, ağınızda parazite neden olması da mümkündür. Çünkü mikrodalga frekansı yaklaşık 2.45 GHz’dir ve bu da 2.4 GHz’lik Wi-Fi frekansına çok yakındır.

Çoğu zaman, bu parazit, mikrodalganız yeterince korumalı değilse oluşur. Mikrodalganızın sızdırmadığından emin olun.

Bluetooth sinyal paraziti

Bluetooth, 2,4 GHz’de de çalışan bir başka popüler kablosuz bağlantıdır. Genel olarak, iyi tasarlanmış bir Wi-Fi yönlendirici, her türlü paraziti önleyen bir kalkana sahip olmalıdır. Bluetooth üreticileri, cihazlarını frekans atlamalı olarak tasarlamalarına rağmen, yine de parazit oluşabilir.

Bu nedenle yönlendiricinizi Bluetooth cihazlarından uzak tutun. Tabii ki, önce denemek ve sorunun devam edip etmediğini görmek için Bluetooth cihazını kapatabilirsiniz.

Komşu Wi-Fi’den gelen çakışan sinyaller

Hemen hemen tüm evlerin kendi Wi-Fi ağı vardır. Çok fazla Wi-Fi yönlendirici birbirine yakın ve kanal çakışması olabilir. Bu sorunların çoğu apartmanlarda ve yerleşim alanlarında meydana gelmektedir.

Kanal çakışması, yalnızca 2,4 GHz frekansında yayın yapan yönlendiriciler için sorunludur. Wi-Fi özellikli cihazınız yalnızca 2,4 GHz sinyal frekansını kabul ediyorsa. Bu frekansta sadece 14 kanal iletim yapabilir. Yönlendiriciler aynı kanal ve frekansta yayın yaparak çakışma ve karşılıklı parazite neden olur.

Bunu düzeltmek için yönlendiricinizin ayarlarında doğru kanalı seçin. Modern yönlendiriciler doğru iletim kanalını otomatik olarak seçebilse de, doğru kanalı araştırmak ve bulmak en iyisidir. Ayrıca yönlendiricinizi düzenli olarak güncelleyin ve şüpheli cihaz bağlantılarını kontrol edin.

Wi-Fi'niz neden yavaş? Bazı Nedenler ve Çözümler 2023 2

Yavaş Sanal Özel Ağ (VPN)

VPN, IP adresinizi maskeleyen ve sunucu ile cihazınız arasındaki bağlantıya ekstra bir şifreleme katmanı ekleyen bir yazılımdır.

Ücretsiz bir VPN hizmeti kullanmayı veya ücretli bir hizmete abone olmayı seçebilirsiniz. Ücretli VPN hizmetleri genellikle daha hızlıdır, ancak yine de ağınızı yavaşlatabilirler. Seçtiğiniz VPN hizmeti belirli bir zamanda çok sayıda kişi tarafından kullanılıyorsa tıkanıklık meydana gelebilir.

En hızlı çözüm, VPN servis sağlayıcısı tarafından sağlanan başka bir konumu denemektir. Farklı VPN’ler büyük hız farklılıkları sunabilir.

ISS sorunu

Yukarıdaki çözümleri denediyseniz ve Wi-Fi’niz hala yavaşsa, daha sağlam bir şey denemenin zamanı geldi. Çoğu kişi, ISS’leri veya daha eskileri tarafından atanan yönlendiriciyi kullanır. Örneğin, daha eski Wi-Fi yönlendiricileri premium hizmeti, otomatik kanal değiştirmeyi veya bant genişliği ayırma özelliklerini desteklemeyebilir.

Ayrıca, çoğu ISP yönlendiricisi yalnızca temel düzeydedir ve kasıtlı olarak maliyetleri düşürmek için pek çok özellikten yoksundurlar. İnterneti aynı anda birden fazla kişi kullanırsa, ağ tıkanıklığına neden olabilir. Mümkünse, yönlendiricinizi daha verimli bir yönlendiriciye yükseltmeyi düşünün.

Wi-Fi'niz neden yavaş? Bazı Nedenler ve Çözümler 2023 3

Çözüm

Yavaş bir internet bağlantısının nedenini belirlemek zor olabilir. Fiziksel olanaklarınızı tükettiyseniz, dijital bir çözüm denemenin zamanı geldi. DNS ayarlarınızı değiştirmeyi deneyin. Ayrıca, tüm bu çözümleri denediyseniz, ISP’nizi arayabilir ve yardım isteyebilirsiniz.

Tüm web ürünleri için tek adresli bir mağazamız var. 18.000’den fazla kurumsal müşteri ve iş ortağına markalı ürünler ve özelleştirilmiş hizmetler sunan hızlı, güvenli, küresel ve güvenilir bir tedarik zinciri oluşturduk. Geniş BT çözümlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin.

Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen buraya tıklayın:
5G Yönlendiriciler Satın Alın
Router-switch.com Resmi Web Sitesi
Router-switch.com hakkında
Router-switch.com’a katılın
Router-switch.com ile iletişim kurun
Daha fazla oku:

MikroTik vs Ubiquiti: Ev için Hangi WiFi Yönlendirici veya AP Daha İyi?

OPPO 5G CPE T1a WiFi Yönlendirici: Tüm Ev İçin 5G Yeterli

OPPO 5G CPE T1a Kutu Açma: Evde 5G WiFi 6 Yönlendirici Deneyimi Nasıl?

Farklılıklar nedir? Kablolu vs. WiFi vs. Kablosuz Kamera

BENZER İÇERİKLER