Wi-Fi 6 Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Soru

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın

Wi-Fi 6 yönlendiriciler piyasaya çıktıkça Wi-Fi 6 teknolojisi artık daha çok bilinir hale geldi. Daha hızlı hız elde etmek için bir Wi-Fi 6 yönlendirici satın almak istiyorsanız? Bundan önce, Wi-Fi 6’nın bu 12 sorusunu bilmeniz gerekir.

 1. Wi-Fi 6 nedir?

İlk önce Wi-Fi 6’nın bu tanıtım videosunu izleyin ve sonraki gönderide daha fazla ayrıntı öğrenin.

Profesyonel teknoloji kelimesi ile Wi-Fi 6, IEEE802.11ax’tır. 4 Ekim 2018’de WiFi Alliance, yeni nesil WiFi teknolojisi olan 802.11ax’ın WiFi 6 olarak yeniden adlandırıldığını duyurdu. 802.11ax’ın adı değişti ve önceki nesil WiFi adlarının buna göre değişmesi gerekiyor.

wifi-6

İşte Wi-Fi’nin ilk yılları ve yeni Wi-Fi adları:

802.11b — Wifi 1 (1999)

802.11a — Wifi 2 (1999)

802.11g — Wi-Fi 3 (2003)

802.11n — Wi-Fi 4 (2009)

802.11ac — Wifi 5 (2014)

Önceki WiFi adlandırma daha karmaşık ve hantaldı. Ayrıca, sıradan tüketiciler bunu iyi anlamadı. Sayılara geçtikten sonra, ad basit, birleşik ve kullanıcı tarafından kolayca tanımlanabilir hale gelir. Sıradan insanların bir yönlendirici satın alması için, çok sezgisel ve basit olan “WiFi’nin arkasındaki sayının boyutunu” karşılaştırmanız yeterlidir.

 1. WiFi 5 ile karşılaştırıldığında, Wi-Fi 6 ne kadar yüksek hız sağlıyor?

80 Ghz kanaldaki tek bir uzaysal akış için, WiFi 5’in teorik hızı 866 MB/sn ve WiFi 6’nın teorik hızı 1201 MB/sn’dir.

WiFi 4’ün teorik hızı 150Mb/s’dir ve WiFi 5’in teorik hızı WiFi 4’ün 6 katıdır. Bununla kıyaslandığında WiFi 6’nın hızı WiFi 5’ten çok daha hızlı değildir.

Ayrıca, “teorik hız” yanlıştır. Gerçek hayatta WiFi performansı, kablosuz erişim noktalarının ve cihazların aralığına, engellere, havadaki diğer sinyallere ve radyonun kalitesine bağlı olarak değişecektir.

wifi-5-6-4

 1. AP’yi WiFi 6’ya yükseltirsem, orijinal 802.11ac / 802.11n / 802.11a / b / g cihazları hala iş?

WiFi 6 geriye dönük uyumludur. Bununla birlikte, eski cihazlarınız hala çalışıyor ancak Wi-Fi 6 hızına ulaşamıyorlar.

 1. 802.11ax’ta geriye dönük uyumluluk nasıl sağlanır?

802.11ax özellikli 802.11 Telsizleri, OFDM veya OFDMA kullanarak diğer 802.11ax telsizleriyle iletişim kurabilir.

802.11ax telsizlere sahip cihazlar, OFDM veya HR-DSSS kullanarak eski telsizlerle iletişim kurabilir.

Yalnızca 802.11ax OFDMA oturumları gerçekleştiğinde, geleneksel iletimleri geciktirmek için RTS / CTS (Gönderme İsteği / Göndermeyi Temizle) mekanizmaları kullanılacaktır.

İpuçları:

OFDM: Bir çok taşıyıcılı modülasyon türü olan dikey frekans bölmeli çoğullama. Frekans bölmeli çoğullama yoluyla yüksek hızlı seri verilerin paralel iletimini gerçekleştirir. Çok yollu solmaya karşı daha iyi dirence sahiptir ve çok kullanıcılı erişimi destekleyebilir.

OFDMA: Ortogonal frekans bölmeli çoklu erişim. Frekans kaynak blokları oluşturmak için kablosuz kanalı birden çok alt kanala (alt taşıyıcılara) böler. Kullanıcı verileri, tüm kanalı işgal etmek yerine her kaynak bloğunda taşınır. Birden çok kullanıcı, zaman periyodu boyunca aynı anda paralel olarak iletir.

OFDMA

 1. WiFi 6 hangi sorunları çözer?

Geleneksel olarak, WiFi performansı yük altında tahmin edilemez. 802.11ax, gecikme ve verim açısından daha belirleyicidir. 802.11ax’ın ana noktası hız değildir. Standart, “çok sayıda cihaz” bir ağa bağlandığında ortaya çıkan ağ tıkanıklığı ve kapasite sorunlarını ele alır.

WiFi 5 ile karşılaştırıldığında, WiFi 6 ağ bant genişliği 4 kat, eşzamanlı kullanıcı sayısı ise 4 kat artırılmıştır. Bir kablosuz erişim noktası (AP), aynı anda 12 WiFi akışını işleyebilir.

 1. WiFi 6 verimlilik sorununu nasıl çözüyor?

Önceki WiFi protokollerinde, bu kablosuz erişim noktası (AP) aynı anda yalnızca bir cihazla “oturum” yapabiliyordu. Ancak WiFi 6, kablosuz erişim noktalarına (AP’ler) aynı anda birden fazla cihazdan veri gönderme ve alma yeteneği verir.

 1. WiFi’m iyi çalışıyor. Gerçekten WiFi 6’ya yükseltmem gerekiyor mu?

Sana kalmış. WiFi 6 tarafından çözülen sorun “yoğun dağıtım çözümü”dür. CCİ-ortak kanal girişimi için birçok yer vardır. Birçok istemci cihazı aynı anda WiFi’ye erişmeye çalışır. Havaalanları, stadyumlar vb. gibi birçok halka açık kablosuz erişim noktasında bunlar, WiFi 6’nın kendi güçlü yanlarını oynayabileceği senaryolardır. Kendi özellikleri, kablosuz medyanın daha iyi kullanılmasını sağlayabilir.

netgear wifi 6 yönlendirici

Ayrıca, istemciniz en son protokolü desteklemiyorsa, AP’nizi yükseltmek neredeyse işe yaramaz. 802.11ax, sınırlı frekans bant genişliklerinde çalışmayı iyileştirmesi gereken PHY ve MAC katmanlarında iyileştirmeler sağlar, ancak yalnızca istemci de kullanılabilir durumdaysa.

MU-MIMO’nun avantajlarından yararlanmaya devam edebilirsiniz, ancak bu, yükseltme maliyetini haklı çıkarmak için yeterli olmayabilir.

Bununla birlikte, 802.11ac ve 802.11ax arasında karar verirseniz, gelecekte akıllı seçiminizi kanıtlayacak en son teknolojiyi seçmeniz önerilir.

 1. 802.11ax, 2.4Ghz spektrumu için destek ekler mi?

WiFi 6 çift bantlıdır ve öncülü sadece 5Ghz spektrumuydu. Bazı satıcılar WiFi 5’i 2.4Ghz’de uygulamaya çalıştı, ancak standart yalnızca 5Ghz sınırsız gücü onayladı.

2.4Ghz’nin ekonomi tarafından yönlendirildiğine inanıyoruz. İster eski ister güncellenmiş olsun, daha ucuz olan 2.4Ghz’yi destekler. 2.4Ghz, parazite karşı daha duyarlı olmasına rağmen, daha iyi alım sağlar. Yani, daha uzak mesafelerde “alabilir”.

BSS renklendirme teknolojisi gibi WiFi 6’daki yeni geliştirmeler sayesinde, “yalnızca 2,4 Ghz” cihazlar bile bundan faydalanacaktır.

 1. 802.11ax resmi standart kod mu?

Hayır, IEEE protokol standardını 2019’un üçüncü çeyreğinde bir yerde onaylamayı planlıyor. Diğer bir deyişle Cisco, Asus ve Netgear gibi ağ satıcıları 802.11ax ürünlerini (WiFi 6 cihazları) pazara sunmaya başladılar.

cisco wifi 6 ap

 1. WiFi 6 tam çift yönlü iletişim mi?

Hayır. OFDMA ile sadece 20Mhz kanalını 2Mhz alt kanallara ayırmanız yeterlidir. Hala yarı çift yönlüdür ve paylaşılan bant genişliğine sahip yarı çift yönlü bir anahtar olarak düşünülebilir.

Birçok ünlü satıcı, lisanssız WiFi spektrumu için açık olan 6Ghz bandını desteklese de, bu olmadı. Ekipmanı hala hem 2.4Ghz hem de 5Ghz bantlarında çalıştırıyoruz.

 1. WiFi 6 cihazları ne zaman kullanıma sunulacak?

2020’nin ikinci çeyreğinde WiFi 6 cihazlarının kullanıma sunulacağını tahmin ediyoruz, çünkü şimdi piyasaya Huawei AX3 yönlendirici, Huawei 5G CPE Pro 2, Netgear RAX40 vb. Gibi bazı Wi-Fi 6 cihazları sunuldu.

 1. BSS renklendirme teknolojisi nedir?

BSS (Temel Hizmet Seti), farklı AP’lerin aynı kanalının BSS’sini ayırt etmek için 6 bitlik bir tanımlayıcı ekler. 6-bit mesajın başlığıdır. Bu şekilde, AP sahibi olmayan bir paket aldığında, paketi eskisi gibi açması gerekmez. Fiziksel kod kapsülsüz olduğu sürece, çakışmaları önlemek için atılabilir, böylece kanal kaynaklarının kullanımı daha düzenli ve kesin olur, böylece yoğun bir ortamda sistemin genel performansını büyük ölçüde iyileştirir.

Bu soruları okuduktan sonra yine de bir Wi-Fi 6 yönlendirici satın almak istiyor musunuz? Evet ise, bu yönlendiricileri öneririm:

Huawei 5G CPE Pro 2,

Huawei WiFi AX3 Pro (Dört Çekirdekli) Wifi 6 Yönlendirici ,

Huawei WiFi Ax3 (Çift Çekirdekli) Wifi 6 Yönlendirici.

huawei wifi 6 ürünleri

Daha fazla konu:

Gelen! Huawei Yeni 5G Telefon, WiFi 6 Router, Son Kullanıcılar İçin 5G Pad’i Piyasaya Sürdü

Neden Cisco Catalyst 9100 WiFi 6 Erişim Noktasına Yükseltmelisiniz?

5G vs. WiFi 6: Kazan-kazan işbirliğine sahip olmalılar mı?

802.11ax? 802.11ax nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.