WhatsApp çok yavaş! 2023 Neden yavaş? Çözüm nedir? 1

Sizde bu günlerde yada ara ara WhatsApp çok yavaş, WhatsApp neden yavaş çözüm nedir? deyip çözüm arıyorsanız işte sizin için önerilerimiz.

WhatsApp gibi sosyal medya sitelerinin aniden yavaşlaması bazen normal bazen ise anormaldir. Anormal durumlarda genellikle sizden yada genel bir durumdan kaynaklı çeşitli sorunlar olabilir. Bunları uzun uzun anlatmaya çalışacağız.

İlk soru, İnternet neden yavaş?

Bu soruyu sormamızın nedeni WhatsApp yavaş değil de internetin yavaş olma ihtimali. Bu ihtimali göz ardı etmeden WhatsApp neden yavaş sorusuna geçmemek gerekiyor.

İnternet çok yavaş ise öncelikle şunları deneyin:

 • WhatsApp dışında başka bir siteye girmeyi deneyin
 • Hala sorun devam ediyorsa modeme reset atmayı yani modemi kapatıp bi 10 saniye kadar bekledikten sonra tekrar açmayı deneyin.
 • İnternet yavaşlık sorunu devam ediyorsa bilgisayarda ki yada telefondaki işlerinizi kaydedip cihazı kapatıp tekrar açınız
 •  Yavaşlık devam ediyorsa çevrenizdeki kişilere internetin yavaş olup olmadığını sorun, girebiliyorsanız WhatsApp’da yazan var mı bakın

İnternetin yavaş olması sebepleri, internet servis sağlayıcınız olabileceği gibi (TTNET,Turknet, Superonline, Vodafone, Netspeed gibi firmalar birer internet servis sağlayıcısıdır) internetin yavaş olma sebebi sizin modeminizde, bilgisayarınızda, bilgisayara yada modeme gelen kablolarda, dış hat kablolarınız da gibi çok komplike yerler sorun olabilir. Sorunu anlayabilmek için, bunları tek tek denemekten başka çareniz yok.

İnternet genel olarak neden yavaşlatılır?

Devlet interneti yavaşlatır mı?

Bu sorunun cevabı evet. Çünkü devlet toprakları üzerindeki her kişi ve kurum devlete bağlı yaşar. Devletin koyduğu, tanıdığı kurallara bağlı olmak kaydıyla devletin toprakları üzerinde yaşamaktadır.

Maalesef sosyal medyada bazı kullanıcılar; devlet aleyhine, kişi aleyhine, herhangi bir kurum, vakıf, ticari, tüzel kişilik üzerine yanlış işler yapabiliyor. Yasaların dışına çıkarak; hakaret, küfür, cinsel saldırı, terör desteği gibi konularda suç işleyebiliyor.

Bu gibi durumlarda devlet kurumlarından biri olan BTK yani Bilgi Teknolojileri Kurumu, WhatsApp, Facebook, Instagram yada interneti tümden yavaşlatabiliyor, erişim engeli getirebiliyor.

Bu durumlar dışında devlet kurumları durduk yere interneti yavaşlatmıyor. En azından bugüne kadar öyle olmuştur.

WhatsApp neden yavaşladı?

WhatsApp çok yavaşsa işte olabilecek nedenler

 • İnternet servis sağlayıcı sorunları: Bu gibi durumlarda internet bölgenizde yada tüm ülkede yavaşlamış olur. Nedenleri ise bakım ve altyapı çalışmaları. Bir yerdeki kablolarda kopma, internet servis sağlayıcı merkezindeki teknik sorunlar nedeniyle WhatsApp yavaşlamış görünür. Çözüm: İnternet servis sağlayıcısının müşteri hizmetlerini arayarak sorunun onlarda olup olmadığını teyit etmektir. Çoğu zaman müşteri hizmetleri sorun kendilerinde ise bunu size söyleyecek ve internetin yavaşlık sorununun neden çözülebileceğine dair size bir saat yada tarih verecektir.
 • Cihazın ayar veya şebeke sorunları: Akıllı telefonlarda internet yada WhatsApp yavaşlaması internetin çekim gücünden yani telefonun sinyal gücünden de kaynaklanıyor olabilir. Aynı şekilde wifi ile bağlı olduğunuz modem çok uzakta olabilir, buda yavaşlamalara neden olabilir. Ayrıca telefon ayarlarında 3G, 4G gibi seçeneklerden 4G hızlı olandır. Sizde 3G seçili yada oda kapalı ise internet ya hiç açılmayacak yada ağır açılacaktır. Uçak moduna alınmış bir telefonda ise internet tamamen kapanır ve SMS ve çağrı dahi çalışmamaktadır. Çözüm: telefonun uçak modunda olmadığından emin olun, telefon 4G destekli ise telefonun 4G modunda olduğundan emin olun. Böylece WhatsApp yavaşlık sorunu ortadan kalkabilecektir
 • İnternet erişim engeli: Devlet, işlenen suçlar yada toplumu kışkırtacak, toplum nezdinde sorun çıkartabilecek twitleri, gönderileri, resimleri, videoları engellemek, bunların yayılmasını durdurmak adına internet yavaşlatabilir. Çözüm: açıklamaları takp edin, muhtemelen bir süre sonra internet erişimi eski haline döndürülecek ve WhatsApp daha hızlı açılacaktır.
 • Mobil uygulama sorunu: Eğer WhatsApp mobil uygulamanız eski bir sürüm ise, google play yada apple app store’a girerek WhatsApp’u güncellemeniz gerekebilir. Yada WhatsApp sürümü telefonunuza fazla gelebilir. Çözüm: WhatsApp ağır açılma sorununu çözmek için uygulamayı güncelleyin. WhatsApp uygulamasının daha hafif sürümü olan WhatsApp Lite uygulamasını indirin ve onu kullanın. WhatsApp normal uygulamaya göre çok daha hızlı açılabilir. WhatsApp lite uygulamasının ana uygulamadan tek farkı ana uygulamadan biraz daha eski yada eksik görünmesidir.
 • WhatsApp sunucu sorunları: WhatsApp gibi dev firmaların dev sunucuları yani bilgileri sakladıkları bilgilsayarları bulunur. Bu sunuculara sizlerin erişim sorunu yaşadığı zamanlarda da WhatsApp neden yavaşladı sorunu akla gelir. Sunucu kaynaklı sorun WhatsApp’un altyapı sorunudur. Çözüm: Sizlerin yapabileceği bir şey yoktur. WhatsApp’un altypıya müdahale etmesini beklemelisiniz. Zaten bu genellikle çok uzun sürmez, dakikalar içinde sorunu çözerler.
 • Aşırı kullanım sorunu: Eğer WhatsApp çok yavaş ise ana sebep yine WhatsApp’a girmeye çalışan diğer kullanıcılar olabilir. WhatsApp gibi dev şirketlerin sunucuları yüz binlerce belkide milyonlarca kişinin aynı anda WhatsApp’u kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Buna rağmen ara sıra yoğunluktan WhatsApp yavaşlık sorunu baş gösterebilir. Çözüm: ara ara tekrar girmeyi deneyin.
 • DNS sorunları: Eğer herhangi bir DNS adresi kullanıyorsanız (Örneğin: Google DNS adresleri: 8.8.8.8 / 8.8.4.4’dür) bu kullandığınız DNS adreslerinde bir sorun olabilir, DNS adresleri tamamen değişmiş, kaldırılmış olabilir. Çözüm: DNS kullanımını kapatarak deneyebilirsiniz. Yada farklı DNS adresleri bularak onları deneyebilirsiniz.

2023 En Hızlı DNS Adresleri- Güncel DNS Ayarları

 • Virüslü ya da istenmeyen yazılımlar: Özellikle bilgisayarda sıkça bulaşabilen virüsler, truva atları, solucanlar gibi çeşitli virüs tipleri bilgisayarları ve interneti yavaşlatabilir. En büyük bulguları sadece internetin değil akıllı telefonun yada bilgisayarın da internet gibi yavaş tepki vermesi, normalden daha geç açılması, daha ağır işlem yapmasıdır. Çözüm: Antivirüs programları kullanarak virüs var mı yok mu kontrol edebilirsiniz. Çoğu zaman antivürüs programları işe yarasada bazen onlarda işe yaramayabilir. Cihazı bir uzmana göstermek gerekebilir.

WhatsApp hakkında bilinmesi gerekenler

WhatsApp nedir?

WhatsApp bir anlık mesajlaşma uygulaması, programıdır.

WhatsApp ne zaman açıldı?

WhatsApp, wikipedia kaynağına göre 24 ocak 2009 tarihinde açılmıştır.

WhatsApp’ın kısaltması nedir?

WhatsApp’ın kısaltması genel olarak bilinen bir geleneksel kısaltma WP’dir.

WhatsApp kullanıcı sayısı kaçtır?

Bilinen rakamlara göre WhatsApp’ın aktif kullanıcı sayısı 350 milyon civarındadır. Bu rakamlar ile instagram’ın yarısı kadar değil, Facebook ve Whatsapp’dan ise çok daha az kullanıcı sayısına sahiptir. Ancak etkili hashtag denilen tabela, etiket modu ile gündem oluşturmada diğer uygulamalara göre oldukça etkilidir.

WhatsApp’ın sahibi kimdir?

Kurucuları: Jan Koum, Kaliforniya’da WhatsApp’ı kurdu

WhatsApp hangi ülkenindir?

WhatsApp bir amerikan firmasıdır. Sahibi olan Mark Zuckerberg’dir.

WhatsApp’a nasıl kayıt olabilirim?

WhatsApp’a kayıt olmak için mobil uygulamarını indirmeniz gerekiyor.

Facebook’da WhatsApp’ın mıdır?

Evet. Facebook sosyal medya sitesi sahibi ile WhatsApp’ın sahibi aynı sahiplerdir. Whatsapp‘ın sahibi aynı zamanda Facebook’unda sahibi olan Mark Zuckerberg’dir.

WhatsApp hesabımı nasıl silebilirim?

WhatsApp’a kayıtlı iseniz ve artık WhatsApp hesabınızı silmek istiyorsanız burada yazılan talimatları okuyabilirsiniz.

Whatsapp’da Google’ın mıdır?

Hayır. Whatsapp anlık mesajlaşma uygulamasının sahibi ile Google’ın sahibi farklı kişilerdir.

Instagram WhatsApp’ın mıdır?

Evet. Instagram resim paylaşma uygulamasının sahibi ile WhatsApp’ın sahibi aynı kişilerdir. Yani Whatsapp‘ın sahibi aynı zamanda Instagram ve Facebook’unda sahibi olan Mark Zuckerberg’dir.

WhatsApp’a girmek için VPN kullanmak yasak mıdır?

VPN kullanmanın şu ana kadar yasal olarak yada yasak olarak kullanmak için bir madde bulunmamakta yada bir mahkeme kararı henüz bilinmemektedir.

WhatsApp’ın mobil uygulaması var mıdır?

Evet. Google play için buradan, Apple iOS için buradan indirebilirsiniz.