Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Watering lawn with sprinklers
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Uzmanlara göre çimlerinizi sulamanın en iyi zamanı

Uzmanlara göre çimlerinizi sulamanın en iyi zamanı

Karargaht Karargaht - - 12 dk okuma süresi
2

Yaşadığımız süregelen ısı dalgaları ile çimlerinizin kuruması ve acı çekmesi çok kolay. Sık sık sulasanız bile bazen böyle olabiliyor, peki buradaki sorun ne? Gerçek şu ki, çimlerinizi sulamak için doğru ve yanlış zaman vardır. Bunu yanlış zamanda yaparsan, sadece su israf edersin ve hastalıkları teşvik edersin ama bunu doğru zamanda yaparsan çimenlerin sana teşekkür edecektir.

Burada, uzmanlardan biraz yardım alarak, çimlerinizi sulamanın yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda sizi bilgilendiriyoruz. Bunu ne zaman yapmanız gerektiğini, ne sıklıkla yapmanız gerektiğini ve en iyi etki için ne kadar su kullanmanız gerektiğini keşfedeceğiz. Böylece çimlerinizi kalınlaştırabilir ve kısa sürede tekrar büyüyebilirsiniz.

Çimlerinizin kurtarılma noktasını geçtiğini düşünüyorsanız, ölü çimleri nasıl canlandıracağınızı kontrol ettiğinizden emin olun.

Çimlerinizi ne zaman sulamanız gerekir?

Çimlerin rengi canlılığını kaybettiğinde çiminizin suya ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. National Greenhouse’da (yeni sekmede açılır) bahçe uzmanı olan Tom Hilton şöyle açıklıyor: “Çiminizin biraz sevgiye ihtiyacı olduğuna dair iki temel gösterge var, ilki renk. Kahverengimsi tonlarda bir artış veya daha az parlak bir görünüm fark ederseniz, hortumu çıkarın! Başka bir küçük numara da, üzerine basıldıktan sonra çimlerin ne kadar esnek olduğunu not etmektir – eğer yerde kalırsa ve geri sekmezse, bu, çimlerin sulanması gerektiğinin bir başka harika göstergesidir.

Bıçaklar ayrıca çim aşırı kuru olduğunda uçlarında ‘kıvrılmış’ görünebilir. Ayrıca, çimlerinizin etrafında oluşan düzensiz kahverengi veya sarı çim lekeleri de görebilirsiniz – bu alanlar diğer bölümlerden daha az su alıyor olabilir.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Çiminizin nem seviyesinden emin olmak istiyorsanız, zemine 6 inç şaftlı bir tornavida sürmeyi deneyebilirsiniz. İçeri itmekte zorlanıyorsanız, bu, çiminizin susuz kaldığı anlamına gelir.

Bir çimi sulamak için en iyi zaman aslında sabahın erken saatleri, ideal olarak sabah 10’dan öncedir. Bunun nedeni, dışarıdaki sıcaklığın hala soğuk olması ve rüzgar ile güneşin daha az yoğun olması, bu da suyun toprağınıza ulaşması ve nüfuz etmesi için daha iyi bir şans verir. Bu iklim, nihayetinde, uyguladığınız anda suyun buharlaşma olasılığını azaltır.

Bundan daha geç sulamak ters etki yapabilir. Toolsstation’daki peyzaj uzmanlarına göre (yeni sekmede açılır): ‘Gün ortasında sulamayı önermememizin ana nedeni, daha az etkili olmasıdır. Günün en sıcak bölümünde, buharlaşma nedeniyle çok fazla su kaybedilecek – hem su hem de emek israfı!’

Çim bıçaklarında su damlacıkları

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Ayrıca akşamları sulama seçeneği de var, bu o kadar da savurgan değil ama yine de en iyi zaman değil. Toolsstation uzmanları şöyle devam ediyor: ‘Günün bu saatinde hava daha serin olsa da, çimleriniz gece boyunca su damlacıkları içinde kalırsa, bu kırmızı iplik ve Fusarium gibi hastalıklara neden olabilir.’

Bu gibi hastalıklar, gecenin daha soğuk sıcaklıklarında çimlerinizdeki aşırı nem tarafından teşvik edilir. Çimlerinizi akşam geç saatlere karşı sabah sulamanın en önemli nedeni budur. Günün ilerleyen saatlerinde çimlerinizi sulamaktan başka seçeneğiniz yoksa, saat 16:00 ile 18:00 arasında kalın – bu, güneş batmadan önce kuruması ve toparlanması için bir şans verir.

Bugünün en iyi Scotts Green Max Gübre fırsatları

Ne sıklıkla sulamalısınız ve ne kadar kullanmalısınız?

Bu sorunun cevabı birkaç faktöre bağlıdır. İlk olarak, dikkate alınması gereken çim türü var ve sonra çimin yaşı da var. Bunun da ötesinde, kullandığınız toprak türü katkıda bulunur.

İki ana çim türü vardır: sıcak mevsim ve soğuk mevsim. Sıcak mevsim tipik olarak güney eyaletlerinde bulunurken, soğuk mevsim kuzey bölgesinde büyüme eğilimindedir. Hangisine sahip olduğunuzdan emin değilseniz, her zaman yerel ev mağazanızdan sorabilirsiniz.

Fıskiyelerle sulanan bir avlu

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Daha derin köklerle, ılık mevsim çimleri kuraklığa daha dayanıklıdır ve bu nedenle çok sık sulamaya ihtiyaç duymaz. Bu çim türü ile haftada iki seansta veya bir günde sulayabilirsiniz. Serin mevsim otlarının biraz daha fazla dikkat etmesi gerekecek. Daha fazla su gerekir ve uygulamayı 2-3 seansa bölmek daha iyidir.

Kullandığınız toprak açısından, killi toprağın suyu daha çabuk akan kumlu topraktan daha iyi tuttuğunu unutmayın. Buna bağlı olarak daha az veya daha sık sulamanız gerekebilir.

Genel bir kural olarak, yağış ve nemi hesaba katarak, çimlerinize haftada 1-1,5 inç su uygulamayı hedefleyin. Ayrıca bunu her gün veya mümkünse haftada bir yerine 3-4 günde bir seanslara bölmek daha iyidir. Bu şekilde, çimleriniz düzenli olarak çok kuru veya çok ıslak olmayacaktır. Ancak, daha soğuk aylarda toprak sıcaklığı düştüğünde çimlerinizin hareketsiz kalacağını unutmayın. Bu süre zarfında çim susuz haftalarca hayatta kalabilir. İlkbaharda rengi geri dönecektir.

Dikmek için çim tohumları tutmak

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Ancak, yeni çim tohumları ektiyseniz ve çimleriniz hala gençse, onu sularken daha esnek olmanız gerekir. İlk başta, yatağı nemli (en üstteki 1,5 inç toprak) tutmanız gerekecek, ancak doymamalısınız. Bu, onu az ve sık sulamanız gerektiği anlamına gelir – bir seferde 5-10 dakika olmak üzere günde 1-2 kez, 1-2 inç yüksekliğe ulaştığında bu programı azaltın. Büyüyen çim çok fazla bakım gerektirir, ancak bir kez olgunlaştığında daha az çaba gerektirir.

Yeterli veya çok fazla su olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Isıyı telafi etmek ve çimlerinizi aşırı sulamak çok kolay. Sorun şu ki, bu size paraya mal olacak savurgan bir alışkanlık ve çimlerinize de pek iyi gelmeyecek.

Çimenlerden, kaldırımdan aşağıya ve kanalizasyona su aktığını gördüğünüzde, fazla suladığınızı gösteren bir işarettir. Bu noktada, toprak artık suyu emmiyor ve bu kelimenin tam anlamıyla bir para israfı.

Bir çim yanındaki bir drenaja akan su

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Zemin aşırı çamurlu veya süngerimsi görünüyorsa, bu çok fazla su uyguladığınızın bir başka işaretidir. Yabani otların veya sazların artması, mantar gibi mantar büyümesinin yanı sıra aşırı sulanmaya da işaret edebilir.

Doğru miktarda su kullanıp kullanmadığınızı kontrol etmek istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz var. Tom Hilton böyle bir yöntem önermektedir: “Sprinkler, bir kabı bir inç işaretiyle işaretleyerek ve ne kadar sürede dolması gerektiğini görerek ne kadar su kullandığınıza dair doğru bir ölçüm elde etmenizi sağlayarak, bunu çok daha kolay bir iş haline getirebilir.” . Bu size onları ne kadar süre açık bırakmanız gerektiği konusunda harika bir fikir verecektir, ancak açıkçası geleneksel hortum ve hatta sulama kabı yöntemleri hala etkilidir.’

Ayrıca bir tornavida mili kullanarak sulanırken toprağı düzenli olarak kontrol edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, suyun 6 inç derinliğe ulaşmasının ne kadar sürdüğünü zamandır. Bu süreye sahip olduğunuzda, gelecekte sulama sisteminizi ne kadar süre çalışır durumda bırakacağınızı bilirsiniz.

Çimleri sulayan bir yağmurlama sistemi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Ayrıca bir akış zamanlayıcısına yatırım yapabilir ve çimlerinizin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu hesaplayabilirsiniz. Bu yöntemle çiminizin kare görüntüsünü 0,62 galon ile çarpmanız yeterlidir. Cevap, tüm çimi fit kare başına 1 inç su ile kaplamak için ihtiyacınız olan galon sayısını verir. Orbit 21004 B-hyve Akıllı Hortum Bataryası Zamanlayıcısını öneriyoruz (61,86 $, Amazon (yeni sekmede açılır)).

Yukarıdaki yönergeleri izleseniz bile, çimlerinizin durumunu sürekli olarak izlemeniz gerekecektir. Her şeyi doğru yapıp yapmadığınıza bakılmaksızın, değişen iklim yine de çimleri yanlışlıkla fazla veya az sulamanıza neden olabilir. Sulamaya başlamadan önce daima nem seviyesini kontrol edin ve ani ısı dalgalarının beklediğinizden daha hızlı kurumasına dikkat edin.

Sonraki: Uzmanlara göre, çimlerinizi nasıl havalandıracağınızı ve ne zaman yapacağınızı öğrenin ve ayrıca çimlerinizi yeşil tutmak için ne kadar sulamanız gerektiğini de okuyabilirsiniz.

Bugünün en iyi Bahçe Fıskiyeleri fırsatları


Daha fazla çim ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için, çim tohumunun nasıl ekileceği, çimlerinizi nasıl daha yeşil hale getireceğiniz, çimlerinizi nasıl şeritleyeceğiniz, çimlerin nasıl döşeneceği, muhtemelen yaptığınız 7 yaygın çim bakımı hatalarıyla ilgili kılavuzlarımıza göz atın. Şu anda yapmak ve ölü otları canlandırmak için 7 yol.


İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir