Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Modem ve Router
 4. »
 5. Ubiquiti Vs Cisco Router – hangisini satın almalıyım?

Ubiquiti Vs Cisco Router – hangisini satın almalıyım?

Karargaht Karargaht - - 7 dk okuma süresi
2

Yönlendiricileri uzun süre kullanıyorsanız, bazı yönlendiricilerin USB bağlantı noktalarına sahip olmadığını fark etmiş olmalısınız. Bu özellik özellikle önemlidir çünkü kullanıcıların USB yazıcıları veya harici sürücüleri ağ ile paylaşmalarına olanak tanır.

Ayrıca ev ve iş ortamlarında kullanılan yönlendiriciler için oldukça kullanışlı bir özellik olan misafir Wi-Fi seçeneği de kullanıcıların ayrı kablosuz ağlar yayınlamasına olanak sağladığı için bulunuyor. Bu nedenle, özel ağın güvenliğinden ödün vermeden ziyaretçileri ağınıza katılmaya davet edebilirsiniz. Ardından Ubiquiti ve Cisco yönlendiricileri karşılaştıracağız ve hangisinin sizin için daha uygun olduğunu öğreneceksiniz.

Ubiquiti Vs Cisco Router – hangisini satın almalıyım? 1
Ubiquiti vs Cisco – nasıl karşılaştırıyorlar?

Ubiquiti

Ubiquiti’nin markası altında güçlü işlevlere ve yazılıma sahip birkaç etkili yönlendiricisi var. Bu nedenle, cihazlarının performans güncellemelerine erişmek isteyen kullanıcılar için Ubiquiti, onlara uç yönlendiricilerinde sezgisel bir kullanıcı arayüzü sunar. Yönlendiricileri cep telefonları aracılığıyla yönetmenin yanı sıra, kullanıcılar ihtiyaçlarını karşılamak için bazı yönlendirici ayarlarını da özelleştirebilir.

Örneğin, ağın verimli çalışması için gerekli olan yönlendirme güvenliği ve yönetim fonksiyonlarını yapılandırabileceklerdir. Diğer önemli özellikler arasında, yayın alanlarını kısıtlama, yayın trafiğini azaltma ve yönetim kolaylığı gibi bazı önemli avantajlara sahip olan VLAN arabirimi bulunur. Bu nedenle VLAN, büyük yayın alanlarını daha küçük yayın alanlarına bölerek ağ performansını artırmaya yardımcı olur.

Ubiquiti uç yönlendiricilerinin yönetimi ile ilgili olarak, kullanıcıların Ubiquiti’nin ağ yönetim sistemi (UNMS) aracılığıyla merkezi kontrol olmak üzere iki seçeneği vardır. Yukarıdakiler, eksiksiz yönetim kontrolü ve bir grafik kullanıcı arabirimi sağlar. Başka bir seçenek, Google Play’de veya uygulama mağazasında bulunan mobil uygulamadır.

Bu nedenle UNMS, kullanıcıların, her bir bağlantı noktası sisteminin verimi, sistem ayarları ve arayüz bilgileri gibi çeşitli ayarları görüntüleyebilecekleri veya yapılandırabilecekleri yönlendiriciyi yönetmek için cihazlarını (tablet veya cep telefonu) kullanmalarına izin verir.

Router internet wifi donınımları için vazgeçilmez bir aygıttır.

Ubiquiti Vs Cisco Router – hangisini satın almalıyım? 2

Cisco

Her Ubiquiti yönlendiricisinin yapılandırması, bağlantı noktası sayısı ve saniyede iletilen paket sayısı da dahil olmak üzere farklıdır. Öte yandan Cisco, yönlendiricileri için kapsamlı bir çözüm olan İnternet İşletim Sistemi (IOS) sunmaktadır. İkinci teknoloji daha sonra Cisco’nun Cisco Catalyst anahtarları gibi ağ ekipmanlarının çoğuna entegre edildi.

Bu nedenle, IOS, bazıları ağ cihazları arasında yüksek hızlı trafik bağlantıları sağlamak için olan işlevlerin çoğunu yönlendiricilerde gerçekleştirir. Uygulama ayrıca yetkisiz ağ erişimini kontrol eder ve engeller, verilerinize yönelik her türlü tehdidi önler ve en önemlisi ölçeklenebilirlik sağlar.

Yukarıdaki içerik, şirketlerin diğer bağımsız ekipmanlara yatırım yapmadan ağlarını kolayca genişletmelerini sağlar. Yine de ölçeklenebilirlik açısından Cisco yönlendiricilerin biri sabit kasa diğeri modüler kasa olmak üzere iki tasarımı vardır. Bu iki seçenek, iki tür kullanıcıya hizmet verecek şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle ağınızı genişletmek gibi bir planınız yoksa, sabit bir kasa sizin için mükemmel olacaktır.

Bununla birlikte, ağınızı genişletmeyi planlıyorsanız, modüler kasa, istediğiniz zaman bağlantı noktaları ve arabirimler ekleyebileceğiniz yönlendiricinizdir, ancak mevcut bağlantı noktalarından veya arabirimlerden kurtulamayacağınızı unutmayın. Daha önce de belirttiğimiz gibi Cisco yönlendiriciler, ağ sorunlarınıza çözüm sağlamak için tasarlanmıştır.

Bu amaçla, IOS, farklı medya türleri kullanan iki farklı ağ türünü birbirine bağlayacak şekilde yapılandırılmıştır. Her medya türünün veri iletmek için farklı bir format kullandığını unutmayın, böylece IOS tüm modern medya türlerinin formatlarını anlayabilir ve hatta onları gizleyebilir.

Örneğin, kablosuz ağ ve kablolu ağ bağlantısını veya LAN ağı ve WAN ağı bağlantısını gerçekleştirebilir. Cisco yönlendiricilerin güvenlik özellikleri de IOS kapsamındadır, ancak kullanıcılar güvenlik özelliklerini stratejilerine uyacak şekilde özgürce kontrol edebilirler. Örneğin, belirli uygulamalara erişime izin vermek veya erişimi reddetmek için IOS’yi yapılandırabilirler.

Bu nedenle, IOS işletim sistemi kapsamlıdır, bu nedenle yönlendiricinizin çalışmasında güvenilirdir ve IOS tarafından sağlanan kararlılık göz önüne alındığında, ISP’ler de dahil olmak üzere kurumsal ağlar, Cisco ürünlerini çeşitli şekillerde kullanır.

Ubiquiti Vs Cisco Router – hangisini satın almalıyım? 3

Ubiquiti ve Cisco yönlendiriciler

Ubiquiti

Ne severiz

 • Yönlendiriciyi kurmak kolaydır
 • Üniteler yüksek hızlar sunar ve güçlüdür
 • Yönlendiriciler güvenilirdir
 • Gelişmiş güvenlik özelliklerine sahiptir

Neyi sevmiyoruz

 • Sınırlı donanım seçeneklerine sahiptir
 • Kullanım ve yönetim, dik bir öğrenme eğrisi içerir

Cisco

Ne severiz

 • Ölçeklenebilir, böylece bir ağın büyümesini sağlar
 • Yetkisiz erişimi önlemek ve kontrol etmek için IOS uygulamasını kullanır
 • Kurulum ve kurulum oldukça kolaydır
 • Alt ağlar arasındaki trafiği yönlendirir

Neyi sevmiyoruz

 • Mükemmel kurulumu elde etmek için bir BT uzmanına ihtiyaç duyabilir
 • İlk kurulum maliyeti oldukça yüksek

Çözüm

Hem Ubiquiti hem de Cisco yönlendiricileri, ağ iletişimi için harika seçeneklerdir, ancak ihtiyaçlarınızı kullanmak istediğiniz yönlendirici türüyle eşleştirmeniz gerekir. Ancak hepsinin kendine özgü anlamları olduğundan, yukarıda bahsedilen yönlendiricileri ticari amaçlarla kullanmak istiyorsanız, ölçeklenebilirliği nedeniyle Cisco’yu tercih etmeniz en doğrusu olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir