Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Wifi
 4. »
 5. Ubiquiti Unifi ve Edgemax – Hangi ağ yönlendirici seçeneğini seçmeliyim?

Ubiquiti Unifi ve Edgemax – Hangi ağ yönlendirici seçeneğini seçmeliyim?

Karargaht Karargaht - - 8 dk okuma süresi
2

Tatmin edici bir Wi-Fi yönlendirici seçmek o kadar kolay değil, seçmeden önce ödevinizi yapmalısınız. Bu nedenle bu iki ağ yönlendiricisini (Edgemax ve Unifi) karşılaştırıyoruz.

Yönlendirici seçimi aslında birkaç faktöre bağlıdır – hız, kapsama alanı ve İnternet’e erişirken kullanımlarını kolaylaştıran işlevsellik. Bunlardan ikisi hakkında konuşacağız.

Unifi ve Edgemax arasındaki farklar nelerdir?
üniversal Edgemax
bağlantı noktası sayısı 4 gigabit 2 ila 4 gigabit
Wi-Fi çıkış hızları 167 Mb/sn 300 Mb/sn
Ölçümler (inç) 19,06 x 6,46 x 1,73 6,2 x 5,1 x 2,1
Ubiquiti Unifi ve Edgemax一karşılaştır
Tasarım

Unifi’de her bir bileşenin yapısı, USG ve Switch bağlantısı kullanılarak en yüksek kalitededir. Her ikisi de tam EMI koruması ve dayanıklı bir görünüm sağlayan tamamen metal bir muhafaza ile tasarlanmıştır. Ancak bunlar, bu yönlendiricideki eksiksiz paketler değildir; Unifi denetleyicisi yapabilir.

Edgemax için tasarım iki kapılı bir tasarımdır. Bunu başarmak için kullandığı yöntem hüzme şekillendirmedir. Hüzmeleme işlemi, herhangi bir kablosuz sinyali kendi üzerinden bağlı cihaza yönlendirmesine izin verecek ve İnternet trafiğini daha verimli bir şekilde yönetmek için MU-MIMO sistemini kullanacak.

Ubiquiti Unifi ve Edgemax – Hangi ağ yönlendirici seçeneğini seçmeliyim? 1Verim

Unifi, ağ alanında bir nedenden dolayı çok iyidir: USG. Buna Unifi Güvenlik Ağ Geçidi de denir. Bu, size gigabit İnternet bağlantısı sağlayabilen 3 bağlantı noktalı bir kurumsal ağ geçidi yönlendiricisidir. Ubiquiti Unifi’de dağıtmak için, yönlendiricideki WAN bağlantı noktası aracılığıyla doğrudan AT&T modeme bağlamak ve ardından Unifi anahtarlarından birini LAN bağlantı noktasına bağlamak önemlidir.

Denetleyici, Unifi ürünlerinin birleşik yönetimi ve kontrolünden sorumlu donanım veya yazılımdır ve kendi ağınızı yönetmenize ve kurmanıza olanak tanır. Entegre sihirbazı sizi saat dilimi ayarları, kablosuz SSID ayarları, cihaz ayarları ve oturum açma işlemlerine götürecektir. Buradan, kontrol panelini başlatmak ve tüm cihazlarınızı bağımsız olarak yönetmek için denetleyiciyi kullanabilirsiniz.

Olduğu gibi kullanmayı seçebilir veya Unifi denetleyici yazılımını çalıştırmak için kullanılabilecek bir donanım aygıtı olan Unifi Bulut Anahtarını satın alabilirsiniz. Bir anahtar seçerseniz, sanal makine, bilgisayar, dizüstü bilgisayar veya denetleyiciyi kurmak için kullanılabilecek başka herhangi bir donanım gerektirmeden çalıştırmanıza olanak tanır.

USG’de yerleşik radyoyu bulamayacağınızı not etmek önemlidir. Bu nedenle, köprü modunu etkinleştirmenin sonucu, kablosuz konuk ağını veya diğer önemli işlevleri devre dışı bırakmaz veya olumsuz etkilemez. Ek olarak, USG donanımının hızlandırılması, en azından ISP’nin hızı eşleşebildiğinde, maksimum 3 Gbps hıza izin verecektir.

USG’de bulunabilecek en kullanışlı işlevler şunları içerir:

 • VLAN desteği
 • 3Gbps kablo hızıyla donanım hızlandırma
 • SSH (kabuk) ve konsol erişimi
 • En az iki Ethernet arabirimi arasında köprü kurabilme
 • VPN sunucusu, VPN istemcisi, siteden siteye VPN vb. dahil olmak üzere birden çok VPN modu.
 • USG’nin bazı işlevleri yoktur, bunlar:
 • Sertifika tabanlı (X.509) kimlik doğrulamasını destekleyen yerleşik VPN istemcisi
 • Köprülemede donanım hızlandırma, bağlantı noktaları arasında köprü oluştururken bile Gbps hızına ulaşılmasına yardımcı olur

Ubiquiti Unifi ve Edgemax – Hangi ağ yönlendirici seçeneğini seçmeliyim? 2

Edgemax, bir veri merkezi yönlendiricisi olarak tasarlanmıştır. Kalıcı montaj braketleri olan bir kasası vardır ve soğutma fanı çok ses çıkarır. Bu, çoğu insanın onu bir masaüstü yönlendirici olarak seçmemesine yol açar.

Edgemax’ta bulunan işlevsellik, açık kaynaklı bir sistem olan Vyatta’nın kullanılmasından kaynaklanmaktadır; bu nedenle, sizin için çalışıp çalışmadığını öğrenmenin en iyi yolu Vyatta işletim sistemini tanımaktır. Burada bulunan temel sistemler, akış muhasebesini ve bağlantı izleme sistemini, CLI, SNMP’yi, sistem yönetimini ve günlük kaydı sürecinizi ve ona bağlı cihazları kontrol eden bağlantı yönetimini içerir. Bunu UBNT keşfi, DNS, günlük kaydı, web önbelleğe alma vb. gibi çeşitli hizmetler aracılığıyla başarır.

Hız

Bir yönlendirici seçerken hız da çok önemli bir faktördür.

Unifi yönlendiricinin Wi-Fi’si kesinlikle doğru; 2.4GHz bandı 167 Mbps hıza sahipken, 5GHz bandı 852 Mbps hıza sahiptir. Dizüstü bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi çok sayıda mobil cihazınız varsa 2×2 adaptör kullanıyorsanız yönlendiricinin çıkış hızının yaklaşık 400 ila 500 Mbps olmasını beklemek mantıklıdır ki bu yeterlidir. büyük miktarda sörf ve akış ihtiyacı için.

Ubiquiti Edgemax 2.4GHz bandı 3×3 tasarım kullanır ve genel olarak hız çok yüksektir. Burada beklenen Wi-Fi hızları minimum 826 Mbps ile maksimum 928 Mbps arasında değişmektedir.

Ubiquiti Unifi ve Edgemax – Hangi ağ yönlendirici seçeneğini seçmeliyim? 3

Ubiquiti Unifi vs Edgemax
Ubiquiti Edgemax

Ubiquiti Edgemax, Ubiquiti yönlendiriciler arasında en uygun fiyatlı seçeneklerden biridir.

Artıları

 • Gelişmiş yönlendirme işlevlerine sahiptir
 • Kablo hızında Gigabit yönlendirme dahil
 • Yapılandırması kolay

Eksileri

 • Kutudan çıkar çıkmaz tak ve çalıştır seçeneği yoktur.
 • GUI yapılandırmasındaki sınırlamalar (bunun yerine CLI’ye sahiptir)
 • Belgeleri anlamak o kadar kolay değil
Ubiquiti Unifi

Denetleyici güncellemesi veya bellenimi ile neredeyse hiç sorun yok. Karşılaştığımız tek sorun, 10GBase-T modülünün 10 Gigabit bağlantısını otomatik olarak anlaşmak için SFP+ kullanımıydı. Ağ bilgisinde yetkin değilseniz, bu zor bir seçim olacaktır.

Artıları

 • Çok güvenilir ve hızlı internet bağlantısı
 • Kapsama alanı harika
 • Çok kullanışlı uygulamalarla birlikte gelir
 • Özelleştirilmesi ve genişletilmesi kolay

Eksileri

 • Acemi kullanıcılar için kullanımı zor
Sonuç: Ubiquiti Unifi veya Edgemax?

İyi bir ağ yönlendirici seçeneğine ihtiyacınız olduğunda, bunların ikisi de iyi seçimlerdir ve size benzer avantajlar sağlayacaktır. Bununla birlikte, Edgemax daha iyi bir seçimdir, çünkü bu, Ubiquiti yönlendiricilerinden yüksek beklentilerinize karşılık gelse de, acemi kullanıcılar için daha kullanıcı dostudur ve ayrıca daha yüksek bağlantı güvenilirliğine sahiptir.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, lütfen buraya tıklayın: Ubiquiti, Cisco Yönlendiriciler, Huawei WiFi Yönlendiriciler, Ardıç Yönlendiriciler, Xiaomi WiFi Yönlendiriciler

Öğrenmek daha fazla:

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir