Twitch’te nasıl yayın yapılır

Twitch'te nasıl yayın yapılır

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Twitch 9 milyondan fazla benzersiz kullanıcıyı kendine çekti ve bu arada çok çeşitli canlı eğlence kanallarına ev sahipliği yaptı: profesyonel e-spor oyunlarından gündelik yemek programlarına ve oturma odası DJ setlerine ve ayrıca bazı şüpheli ASMR akışlarına kadar. . Amazon’un sahip olduğu akış platformu son derece popüler hale geldi ve video oyunları akışı için bir web sitesinden daha fazlasına dönüştü.

Akışa başlamak istiyorsanız teorik olarak tek yapmanız gereken bir cihaz ve biraz kararlı bir internet bağlantısı. Tüm süreç o kadar basittir ki, bu makalenin sonuna gelmeden önce her şeyi ayarlayabilirsiniz. Ancak, daha gösterişli bir kurulum oluşturmaya hevesliyseniz, oyun PC’nizi, dizüstü bilgisayarınızı, konsolunuzu ve hatta cep telefonunuzu kullanarak bunu bir saat içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu nedenle, Twitch’te şansınızı denemek istiyorsanız veya İnternet’te yıldız olma yolculuğunun kesinlikle peşinden koşmak istediğiniz bir şey olduğundan zaten eminseniz, Twitch’te nasıl yayın yapacağınızla ilgili bilmeniz gereken her şey burada.

Twitch’te nasıl yayın yapılır: Yazılımınızı seçme

Çeşitli platformlardan akışa izin verme yeteneği sayesinde, Twitch’te akış aslında düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Ancak Twitch’i yayınlamak için en yaygın yerlerden bazıları, oyun bilgisayarları ve makul derecede güçlü oyun dizüstü bilgisayarlarıdır. Ve bunu yapmak için, akışınızı çalışır hale getirmek için doğru yazılıma ihtiyacınız olacak.

İki ana seçenek, Windows 10 merkezli bir araç olan XSplit (yeni sekmede açılır) ve Mac, Linux ve Windows’ta kullanılabilen Open Broadcaster Software (OBS) (yeni sekmede açılır). Sezgisel bir arayüze sahip XSplit, kullanımı en kolay olanıdır, ancak bunun için ödeme yapmanız gerekir. OBS harika bir ücretsiz alternatiftir ve muhtemelen en popüler akış yazılımı parçalarından biridir, ancak kolları sıvamanızı ve biraz daha ilk kurulum yapmanızı gerektirecektir.

Streamlabs OBS (yeni sekmede açılır) ve StreamElements OBS.Live (yeni sekmede açılır) dahil olmak üzere OBS’nin özel sürümleri de mevcuttur. Bu programlar, özel düzenleri, uyarıları ve daha fazlasını kolayca ayarlamanıza izin vermek için sırasıyla Streamlabs ve StreamElements ile senkronize edilir.

Buharlama dünyasında yeni olanlar, Twitch’in yeni başlayanlar düşünülerek tasarlanmış kendi akış uygulaması olan Twitch Studio’ya (yeni sekmede açılır) bir göz atabilir. Bu uygulama ücretsizdir ve web kamerası ve oyun akışı gibi akış kurulumunuzdaki ana cihazlar için rehberli kurulum sunar. Ayrıca, akış kariyerinize hızlı bir şekilde başlamanız için özelleştirilebilir şablonlar sunar.

OBS nasıl kullanılır

Akışınızı Yapılandırma

1. OBS’yi açın.

2. Ayarlar’ı seçin.

(Resim kaynağı: Twitch)

3. Akış’ı seçin.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 1

(Resim kaynağı: Twitch)

4. Hizmeti Twitch olarak ayarlayın ve en hızlı kurulum için Hesabı Bağla’ya tıklayın.

5. Kullanıcı adınız ve şifrenizle Twitch’te oturum açın. Hazırsınız! (bunu yaparsanız Sahneyi ayarlama ve canlı yayına geçme bölümüne geçin. Bir yayın anahtarı kullanmayı tercih ederseniz, 6. Adımı izleyin.)

Twitch'te nasıl yayın yapılır 2

(Resim kaynağı: Twitch)

6. Hesabınızı doğrudan bağlamak istemiyorsanız, bir yayın anahtarı aracılığıyla Twitch’i OBS’ye bağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Twitch kontrol panelinize dönün ve Akış Anahtarı’nı seçin. Özel akış kodunuzu almak için talimatları izleyin.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 3

Twitch'te nasıl yayın yapılır 4

7. Bu kodu kopyalayıp Yayın Ayarları menüsündeki Akış Anahtarı kutusuna yapıştırın. ‘Tamam’ı seçin.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 5

Sahneyi ayarlama ve canlı yayına geçme

1. Ana OBS arayüzünde, Kaynaklar kutusuna sağ tıklayın ve Ekle’yi ve ardından Oyun Yakalama’yı seçin.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 6

2. Açılır menüden istediğiniz oyunu seçin ve Tamam’a tıklayın.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 7

3. Herhangi bir ek besleme eklemek için Kaynaklar kutusuna tekrar sağ tıklayın. Düzeninizi özelleştirmek için resim ve metin ekleyebilir, ekranınızda herhangi bir şey göstermek için Monitör Yakalama’yı kullanabilir veya web kameranızı kullanmak için Video Yakalama’yı seçebilirsiniz.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 8

4. Akış düzeninizi beğeninize göre ayarlamak için Akışı Önizleme ve Sahneyi Düzenle’yi seçin. Örneğin, oyun akışınızı, köşede web kamerası beslemenizi gösteren küçük bir kutu ile belirgin bir şekilde öne çıkarmak isteyebilirsiniz.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 9

Twitch'te nasıl yayın yapılır 10

5. OBS panosunda Yayını Başlat’ı seçin. Artık yaşıyorsun!

Twitch'te nasıl yayın yapılır 11

XSplit nasıl kullanılır

Akışınızı Yapılandırma

1. XSplit’i açın.

2. Yayınla’yı, ardından Kanal Ekle’yi ve ardından Twitch’i seçin.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 12

3. Yetkilendir’i seçin ve Twitch kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 13

4. Bitir’i seçin. XSplit otomatik olarak en uygun çözünürlüğü ayarlayacaktır.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 14

5. Akış özelliklerinizi düzenleyin ve Tamam’a tıklayın.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 15

Sahneyi Ayarlama ve Canlı Yayına Geçme

1. XSplit arayüzünün sol alt kısmındaki Ekran Kaynakları bölümünde Ekle’yi seçin.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 16

2. Game Capture’ın üzerine gelin ve istediğiniz oyunu seçin.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 17

3. Görüntüler veya web kamerası beslemeniz gibi ek kaynakları getirmek için tekrar Ekle’yi seçin.

4. Her kaynağı istediğiniz gibi sürükleyin ve yeniden boyutlandırın. Örneğin, Game Capture yayınınızı, köşede web kamerası yayınınızı gösteren küçük bir kutuyla belirgin bir şekilde öne çıkarmak isteyebilirsiniz.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 18

5. Yayın’ı ve ardından Twitch’i seçin. Artık yaşıyorsun!

Twitch'te nasıl yayın yapılır 19

Düzenler, uyarılar ve daha fazlası

OBS ve XSplit’in temellerini öğrendikten sonra, akışınızı düzenler ve özel uyarılarla özelleştirmeye başlayabilirsiniz. Akışınızın görünümünü ve verdiği hissi geliştirmek için bir dizi popüler araç seti vardır: StreamLabs ve StreamElements.

StreamElements, widget’lar, animasyonlar ve daha fazlasıyla eksiksiz düzenlerin tamamını tasarlamanıza (veya önceden hazırlanmış çeşitli düzenlerden seçim yapmanıza) olanak tanıyan hepsi bir arada, tarayıcı tabanlı bir araçtır. Bir tema oluşturduktan sonra, basit bir tarayıcı koduyla onu kolayca OBS veya XSplit’e getirebilirsiniz.

StreamLabs, izleyiciler kanalınıza abone olmak veya bağış yapmak gibi şeyler yaptığında ekranda bildirimler gösteren bir Uyarı Kutusu gibi çeşitli özelleştirilebilir widget’lar sunar. Sohbet odanızı yönetmeye yardımcı olan Botlar kurmak için StreamLabs’ı da kullanabilirsiniz.

PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series X/S’den Twitch’e nasıl akış yapılır

PS4, PS5, Xbox One veya Xbox Series X/S’niz varsa, herhangi bir harici donanım veya yazılım hakkında endişelenmenize gerek kalmadan doğrudan konsolunuzdan yayın yapabilirsiniz.

Twitch'te nasıl yayın yapılır 20

PS4 veya PS5 aracılığıyla Twitch’te yayın yapmak için kumandanızın ‘Paylaş’ düğmesine basmanız, Oyun Oynamayı Yayınla’yı ve Twitch’i seçmeniz yeterlidir. Giriş yaptıktan sonra, bir düğmeye basarak canlı yayına geçebilirsiniz.

Bu arada, Xbox One veya Xbox Series X/S üzerinden Twitch’te akış yapmak da benzer şekilde basittir, ancak başlamadan önce Xbox Mağazasından ücretsiz Twitch uygulamasını indirmeniz gerekecektir. Uygulamaya sahip olduğunuzda ve giriş yaptığınızda, hangi oyunu yayınlamak istiyorsanız onu çalıştırın. Ardından Twitch uygulamasını açın ve ana menüden Yayınla’yı seçin.

Hem Sony hem de Microsoft, izleyicilerinizle doğrudan kulaklığınızdan sohbet etmenize ve web kameranızı PlayStation Camera veya Microsoft’un Kinect’i aracılığıyla yayınlamanıza olanak tanır. Yayınınızın görünümünü ve verdiği hissi bir PC’de olduğu gibi özelleştiremezsiniz, ancak konsol yayını, Twitch’in sularını test etmenin ve hedef kitlenizi oluşturmaya başlamanın harika bir yoludur.

Bugünün en iyi Web Kamerası fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.