Tuvalet nasıl temizlenir ve yeni gibi görünmesini sağlar

Tuvalet nasıl temizlenir ve yeni gibi görünmesini sağlar

Bir tuvaletin nasıl doğru şekilde temizleneceğini bilmek, misafirleri etkilemekle onları korkutup kaçırmak arasındaki fark anlamına gelebilir. Tuvalet fırçasının hızlı bir şekilde fırçalanması veya hatta tıkanmış bir tuvaletin nasıl açılacağı söz konusu olduğunda, tuvalet temizlemenin temellerini hepimiz anlıyoruz. Ancak düzenli fırçalama ile bile, en temiz tuvaletler kaçınılmaz olarak kireç gösterecek ve oldukça hızlı bir şekilde iğrenç görünmeye başlayabilir.

İyi haber şu ki, bu lekelerle yaşamak zorunda değilsiniz. Bir tuvaleti derinlemesine temizlemek, ne yaptığınızı öğrendikten sonra oldukça basittir ve tek yapmanız gereken birkaç ev ürünü ve biraz dirsek yağıdır. Bu yüzden sarı eldivenlerinizi giyin çünkü tuvaleti düzgün bir şekilde nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

tuvalet nasıl temizlenir

Neye ihtiyacın olacak

Lastik eldivenler

Tuvalet kaşığı temizleyici

Mikrofiber bez veya sünger

Dezenfektan banyo temizleyici

Tuvalet fırçası

Beyaz damıtılmış sirke (isteğe bağlı)

Yıkayıcı fırça (isteğe bağlı)

1. Çoğu klozet temizleyicisi çamaşır suyu içerir, bu nedenle bir pencere veya kapı açarak banyonuzun iyi havalandırıldığından emin olmak istersiniz.

2. Güvenlik için lastik eldiven de giyin.

3. İlk adım, klozet temizleyicisini jantın altına ve kasenin içine uygulamaktır. Bunun bir süre ıslanması gerekecek, bu yüzden bunu her zaman tuvaletin geri kalanına geçmeden önce yapın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Şimdi diz çökmeyi düşündüğünüz yere bir bakın. Sıçrama nedeniyle bu, tuvalet kadar temizliğe ihtiyaç duyacaktır. Zemini bir mikrofiber bez ve Clorox Dezenfekte Edici Banyo Temizleyici (11,93 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi bir dezenfektan banyo temizleyicisi kullanarak temizleyin).

Gerekirse nemli bir mikrofiber bezle durulayın. Tuvaletin etrafını saran bir paspas varsa, bunu çıkarın ve bakım etiketine göre yıkayın. Birinin sifonu çekmeden önce kapağı kapatmaması ihtimaline karşı, herhangi bir yakın duvarda sıçrama belirtileri olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikirdir.

5. Ardından, dezenfektan banyo temizleyicinizi tuvaletinizin her tarafına, hem kapağın üstüne, hem de yanlarına ve tankın her yerine püskürtün. Ardından 2-3 dakika veya üreticinin önerdiği süre kadar bekletin.

Lastik eldiven giyerken tuvaletin kenarını temizlemek için kullanılan mikrofiber bez

(Resim kaynağı: Gelecek)

6. Süre dolduğunda, bir sünger veya mikrofiber bez kullanarak tuvaletin dışını ovarak temizleyin. Kapak kadar klozetin alt kısmına da dikkat etmeyi unutmayın.

7. Şimdi kapağı açın ve klozet oturağının bu tarafına ve üst tarafına püskürtün ve eskisi gibi bırakın. Sprey ile koltuk menteşeleri gibi yarıklara da ulaşmayı unutmayın.

8. Süngerinizi veya mikrofiber bezinizi kullanarak tekrar ovun.

Lastik eldiven giyerken mikrofiber bezle temizlenen klozet kapağı

(Resim kaynağı: Gelecek)

9. Şimdi klozet kapağını kaldırın ve bu yöntemi koltuğun alt tarafı ve klozetin çıplak kenarı için tekrarlayın. Fırçalarken koltuğun ve kapağın kenarlarını ovduğunuzdan emin olun.

10. Gerekirse klozetin dışını nemli bir mikrofiber bezle durulayın ve kurumaya bırakın.

11. Şimdiye kadar, klozet temizleyicisinin oturmak için 10 dakikası olmalıydı. Tuvalet fırçanızı alın ve göremediğiniz kenara kadar ulaştığınızdan emin olarak kasenin duvarını fırçalayın. Ardından suya doğru ilerleyin ve en son tahliyeyi fırçalayın. Tuvalet fırçanızı çıkarmadan önce fazla suyu hafifçe vurun.

Bir klozet, klozet fırçasıyla temizleniyor

(Resim kaynağı: Gelecek)

12. Kapağı kapatın ve tuvaleti sifonu çekin ve işiniz bitti. Tuvalet fırçasını tekrar kaldırmadan önce durulayıp kuruladığınızdan emin olun.

tuvalet tankı nasıl temizlenir

Tuvalet tankınıza da biraz TLC vermeyi unutmayın. Bu, tuvaletin kendisi kadar düzenli olarak derinlemesine temizlik gerektirmez, ancak yine de renk değişikliği veya korozyon belirtileri için sık sık kontrol etmelisiniz.

1. Klozetinizin kapağını çıkarın ve içine bir bakın. Her şey olması gerektiği gibi görünüyorsa, sadece yukarıda belirtildiği gibi dışını temizlemeniz gerekir.

2. Pas veya kırmızımsı lekeler görürseniz, derinlemesine temizlenebilir. Doğrudan tuvaletin arkasında olması gereken su besleme vanasını kapatın, ardından tankı boşaltmak için tuvaleti yıkayın.

3. Günlük kirlerle karşılaşıyorsanız, bir kez daha vermek için banyo dezenfektan spreyi ve ovma fırçasını kullanabilirsiniz.

Pas ve korozyonla dolu bir tuvalet tankı

(Resim kaynağı: Shutterstock)

4. Lekeler daha kalıcı ise, tankı taşma vanasına kadar beyaz saf sirke ile doldurmalısınız. İç bileşenleri aşındırabileceğinden burada asla ağartıcı kullanmayın.

5. Gece boyunca veya 10 saate kadar bırakın.

6. Tank bir kez daha boşalana kadar yıkayın, ardından son bir fırçalayın. Suyu tekrar açın ve tankın yeniden dolmasına izin verin. Durulamak için tekrar yıkayın.

lekeli tuvalet nasıl temizlenir

Tüm bunlardan sonra tuvaletinizde hala lekeler kalıyorsa deneyebileceğiniz birkaç yöntem daha var. İhtiyacınıza göre kireç odaklı bir tuvalet temizleyicisi veya idrar lekeleri için tasarlanmış bir temizleyici satın alabilirsiniz.

Alternatif olarak, kireç sorununuz varsa ve evde bir çare kullanmak istiyorsanız, beyaz damıtılmış sirke de çok etkilidir. Klozet temizleyicisi gibi uygulayın ve birkaç saat bekletin. Kireç tortusunu değiştirmek için bir kez fırçalayın. Ekstra güç için sirkenin üzerine kabartma tozu serpebilir ve ardından lekeleri çözmek için daha fazla sirke uygulayabilirsiniz.

Limon suyu, kullanabileceğiniz başka bir iyi doğal temizleyicidir. Sadece kasenin kenarlarına püskürtün, lekeleri çıkarmak için ovalayın ve yıkamadan önce 10 dakika bekletin. Powerstone Pomza Taşı Klozet Temizleyici ($11,99, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi, tuvalet fırçanız göçük yapmıyorsa, pomza taşı kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Tuvaletimi ne sıklıkla temizlemeliyim?

Haftada bir tuvaletinizi temizlemek için iyi bir kuraldır, ancak biri hastaysa veya banyonuz çok fazla trafik görüyorsa bunu daha sık yapmanız gerekebilir. Sapa özellikle dikkat etmeyi ve bunun için dezenfektan mendilleri el altında bulundurmayı unutmayın.


Daha fazla banyo temizleme ipucu mu arıyorsunuz? Cam duş kapısının nasıl temizleneceği, duş giderinin nasıl açılacağı ve tıkanmış bir tuvaletin nasıl açılacağı ile ilgili kılavuzumuza göz atın. Ayrıca faturanızı düşürmek için 15 su tasarrufu ipucumuz var.

Banyonuz evinizdeki tek oda değildir; İşte evinizin her odasını nasıl temizleyeceğiniz.


Bugünün en iyi ponza taşı fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir