Fiziksel Bağlantı Kurulumu

Türk Telekom internet hizmetleri için kullanılan modemlerin kurulumu oldukça kolaydır. İlk adım olarak, modem kutusundan çıkan kabloyu elektrik prizine takınız. Ardından, modem kutusundan çıkan ADSL kablosunu da modem ile telefon hattı arasındaki girişe bağlayınız. Modem kutusundan çıkan ethernet kablosunu da modemin LAN portuna bağlayınız.

Kurulum Sırasındaki Adımlar

Türk Telekom modem arayüzüne ulaşmak için internet tarayıcınızı açınız ve adres çubuğuna “192.168.1.1” yazınız. Açılan sayfadaki giriş bilgileri adınız ve şifreniz ile girilecektir. Bu bilgiler kutu içeriğinden çıkan kullanıcı adı ve şifrenizdir. Bu bilgileri girdikten sonra kurulum sihirbazına yönlendirileceksiniz.

Kurulum sihirbazında size birkaç soru sorulacak, bu sorulara cevap verirken internet sağlayıcınızın adını da yazmanız gerekmektedir. Bu bilgi genellikle müşteri hizmetlerinden alınabilir. Ayrıca, daha sonra kullanabileceğiniz bir ağ adı ve şifresi de ayarlamanız gerekmektedir.

Ayarları tamamladıktan sonra, modem ayarlarının test edilmesi gerekmektedir. Bunun için internet tarayıcınızda bir sayfaya girmeniz yeterlidir. Eğer sayfa yükleniyorsa, modem bağlantıları doğru şekilde yapılmıştır.

Editor Yorumu

Türk Telekom modem kurulumu oldukça basittir ve bu adımların takip edilmesiyle herkes kolaylıkla kurulumu yapabilir. Ayrıca Türk Telekom müşteri hizmetleri de herhangi bir sorun yaşamanıza karşın hızlı bir şekilde yardımcı olacaklardır.

SSS

Soru: Modeme bağlanırken hangi kabloyu nereye bağlamalıyız?

Cevap: ADSL kablosunu modemin ve telefon hattınızın arasındaki girişe, ethernet kablosunu ise modemin LAN portuna bağlamalısınız.

Soru: Modem arayüzüne nasıl erişebilirim?

Cevap: Modem arayüzüne internet tarayıcınıza “192.168.1.1” yazarak erişebilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifreniz kutu içeriğinden çıkan bilgi ile girilmektedir.

Soru: Modem kurulumu için hangi adımları takip etmeliyiz?

Cevap: Modem kutusundan çıkan kabloları doğru şekilde bağlamalı ve internet tarayıcınıza “192.168.1.1” yazarak modemin kurulum sihirbazına erişmelisiniz. Burada size sorulacak sorulara cevap vererek ayarları tamamlayabilirsiniz.