Tohumdan avokado ağacı nasıl yetiştirilir?

Tohumdan avokado ağacı nasıl yetiştirilir?

Tohumdan avokado yetiştirmeyi bilmek eğlenceli bir projeye dönüşebilir ve sonunda size ücretsiz bir houseplant verir. Sabah tostundan sonra avokado çekirdeğini attığın için kendini kötü hissediyorsan, durum böyle olmak zorunda değil. Hiç vakit kaybetmeden kendi avokado ağacınızı büyütmek için avokado tohumunuzu geri dönüştürebilirsiniz ve bu çok basit bir işlemdir – hatta çocuklarınızı bu işe katılmaya teşvik edebilirsiniz.

Ayrıntıya girmeden önce, bu ağaçtan avokado meyvesi yetiştirme ihtimalinizin düşük olduğunu belirtmekte fayda var. Her zaman bir şans vardır, ancak bu aşamaya kadar büyümek yedi yıldan fazla sürebilir ve bir avokado ağacını bu kadar uzun süre canlı tutmak zordur. Bununla birlikte, asla bilemezsiniz ve yine de süreçten sevimli bir houseplant alacaksınız. denemek ister misin? İşte tohumdan avokado yetiştirmenin yolu.

Diğer iç mekan bitkileri hakkında ipuçları istiyorsanız, örümcek bitkisinin bakımına ilişkin kılavuzumuza göz atın.

tohumdan avokado nasıl yetiştirilir

Neye ihtiyacın olacak

avokado tohumu

kürdan

Bir bardak

8 inç çapında tencere

Saksı toprağı

Başlamadan önce, avokadonuzu yedikten hemen sonra ilk adımları atmanız gerektiğini vurgulamak önemlidir. Çekirdeği kurumaya bırakırsanız filizlenmeyebilir.

1. Avokado çekirdeğini çıkarın ve temizleyin — Avokado çekirdeğini doğrudan kesmek için keskin bir bıçak kullanmayın; bu kolayca zarar verebilir. Bunun yerine, bir kaşıkla dikkatlice kesin ve avokado posasını lavaboda yıkayın. Hamur değişmiyorsa, tohumu temizlemeden önce 5 dakika bekletin. Yine de çok sert ovalamayın, kahverengi dış tabakaya zarar vermek istemezsiniz.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

2. Çekirdeğinizin altını bulun – Bir avokado çekirdeğinin üstü ve altı çok benzer görünebilir, ancak hangisinin hangisi olduğunu bulmanız gerekir. Tohumlar tüm şekil ve boyutlarda gelir, ancak daha düz uç alt olacak, üst kısım ise daha çok nokta oluşturmalıdır.

Bir avokado yanında oturan bir avokado çekirdeği

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Tohumunuza kürdan delin – Birinci adımda tohuma ne kadar özen gösterdiğimizi düşünürsek, bu adım biraz agresif görünebilir, ancak bu önemlidir. Bu kürdanlar, esas olarak, tohumun ilk evi olacak bir bardak suyun üstünde askıya alınmasına yardımcı olacaktır. Bu adım için şeffaf bir bardak bulmaya çalışın, böylece daha sonra ilerlemeyi görebilirsiniz ve kendinize en iyi kürdan yerleşimi hakkında bir fikir vermek için tohumu üstte tutun.

Üç kürdan alacak ve tohumu eşit mesafede tutarak kenarlarından aşağı doğru bir açıyla deleceksiniz. Bardak doldurulduktan sonra tohumun alt üçte birinin suya batırılması gerektiğini unutmayın, bu nedenle çok düşük bir seviyede delmeyin. Bir sonraki adıma geçmeden önce kürdanların tohumu sıkıca kavradığından emin olun.

Bu adım beğeninize çok telaşlı geliyorsa, çevrimiçi olarak avokado yetiştirme kitleri vardır. AvoSeedo’nun Avokado Ağacı Yetiştirme Kitini öneriyoruz (10,95 ABD doları, Amazon (yeni sekmede açılır)).

Kürdan ile delinmiş ve bir bardak su üzerinde asılı bir avokado çekirdeği

(Resim kaynağı: Shutterstock)

4. Avokado ağacınızın ilk yuvasını hazırlayın — Bardağı ılık suyla doldurun ve tohumu üstüne yerleştirin, böylece tohumun alt-alt ⅓ kısmı suya daldırılır. Bol ışığa ihtiyacı olacak, bu nedenle camı dolaylı güneş ışığı alacağı bir pencere pervazına oturtun.

Kürdan ile delinmiş ve bir bardak suyun üzerinde asılı duran bir avokado çekirdeği.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Suyu düzenli olarak değiştirin — Su hızla sümüksü hale gelebileceği için gözünüz su üzerinde olsun. Mantar ve bakteri üremesini önlemek için birkaç günde bir değiştirin. 2-4 hafta sonra tohum çatlayarak açılmalı ve kökler suya doğru büyümeye başlamalıdır. 6 hafta sonra şans olmazsa, başka bir tohumla sıfırdan başlamanız gerekebilir.

Büyümeye devam ettikçe, kökler yayılacak ve bir filiz, tohumunuzun tepesinde küçük bir gövdeye dönüşecektir. Kökler bardağınızı doldurduğunda veya gövde yaklaşık 6 inç uzunluğunda olduğunda, bu avokado tohumunuzun daha kalıcı bir yuva bulma zamanının geldiği anlamına gelir.

Bir bardakta asılı duran ve sapı büyümüş bir avokado tohumu

(Resim kaynağı: Shutterstock)

6. Tohumunuzu bir tencereye aktarın — Tabanında bir drenaj deliği olan, yaklaşık 8 inç çapında bir kap bulun. Hattın boşaltılmasına yardımcı olmak için, saksı toprağı ile doldurmadan önce deliğin üzerine küçük bir taş yerleştirebilirsiniz.

Avokado çekirdeğiniz için toprağın üstünde bir boşluk bırakın. Bardağa yaptığınız benzer bir yerleştirmeyi hedefleyerek tohumunuzu yavaşça toprağa indirin – tohumun üst kısmı yüzeyin üzerinde olacak şekilde. Deliğin, kökleri yüzeyde sıkıştırmak yerine toprağa gömecek kadar derin olduğundan emin olun. Bu, besinleri daha verimli bir şekilde emmelerine yardımcı olacaktır.

Bir tencereye aktarılan bir avokado tohumu

(Resim kaynağı: Shutterstock)

7. Aydınlık, sıcak bir konuma yerleştirin — Yeni tesisiniz için güzel ve parlak bir pencere pervazı bulun. Yer varsa, daha önce büyüttüğünüz yere iade edebilirsiniz. Yeterince sıcak bir iklime (60-80°F) sahipseniz, güçlendiğinde, dışarı da taşıyabilirsiniz. Yine de kış için içeriye geri getirmeyi unutmayın.

Ahşap bir zemin üzerinde güneşte oturan bir avokado bitkisi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

8. Devam eden bakım — Sağlıklı bir avokado ağacının püf noktası su seviyelerini tam olarak ayarlamaktır. Sulamadan önce daima parmağınızla topraktaki nemi kontrol edin. Nemli hissediyorsa, bekleyin ve ertesi gün tekrar kontrol edin.

Bununla birlikte, aşırı sulamak kolay olsa da, kurutmak da öyle. Bir avokado ağacının kökleri yüzeye yakın kalır, böylece çabuk kururlar. Genel bir kural olarak, yeni ekilen bir avokado tohumunu 2-3 günde bir sulayın, olgun ağaçların ise haftalık olarak sulanması gerekir. Sadece doymuş olmadığından emin olun. Ayrıca büyümesini teşvik etmek için ilkbahar ve yaz aylarında gübre ile besleyebilirsiniz.

Avokado ağacınızın dik büyümek yerine dallanmasını istiyorsanız, bunu yapmak oldukça basittir. Sadece bir fit uzunluğa ulaştığında üst yaprakları sıkıştırmanız gerekir. Sonra, altı inç daha büyüdüğünde, üstten iki takım yaprağı tekrar sıkıştırın, vb.

Sulama kabından çıkan suyun yakından görünümü

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Avokado tohumdan ne kadar sürede büyür?

Bir avokado tohumundan köklerin yayılmaya başlaması birkaç hafta kadar kısa bir süre alır ve kısa bir süre sonra bir gövde ve bitki oluşur. Avokado ağaçlarının yüzlerce yıldır yaşadığı biliniyor, ancak meyve vermeye başlaması en az yedi yıl alacak.

Tohumdan avokado yetiştirmeye değer mi?

Kesinlikle öyle düşünüyoruz! En azından kendi ev bitkinizi yetiştirebilirsiniz, bu da çocuklar için eğlenceli bir proje olabilir. Bir gün meyve verme şansınızı artırmak istiyorsanız, her zaman birden fazla yetiştirebilirsiniz.


Sulu meyvelere nasıl bakılacağına ve sukulentlerin nasıl yeniden yerleştirileceğine dair kılavuzlarımıza göz atın. Ayrıca hava bitkilerinin bakımının nasıl yapıldığını da ele alıyoruz.

Solmakta olan favori bitkileriniz varsa, ölmekte olan bir bitkinin nasıl kurtarılacağına dair en iyi ipuçlarımıza göz atın. Ayrıca, bahar temizliği ipuçları için evinizin her odasını nasıl temizleyeceğinizi öğrenirken daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek bu 5 bitkiyi mutlaka kontrol edin.


Bugünün en iyi Sulama Tenekeleri fırsatları

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir