Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Modem ve Router
 4. »
 5. Tenda Router – Bilmeniz Gerekenler

Tenda Router – Bilmeniz Gerekenler

Karargaht Karargaht - - 6 dk okuma süresi
2

İyi bir yönlendirici, yüksek hızlı bağlantılar aracılığıyla hayatınızı kolaylaştıracaktır. Ancak tüm yönlendiriciler aynı kurulum ve yapılandırma sürecine sahip değildir. Marka ve modele bağlıdır. Daha sonra Tenda router’ın nasıl kurulacağından bahsedeceğim.

Tenda yönlendirici nedir?

İster ev ofisinize bir yönlendirici kurmayı planlıyor olun, ister sadece günlük ev kullanımı için kullanmayı planlıyor olun, Tenda yönlendiriciler en uygun olabilir. Tenda yönlendiriciler, IEEE802.11n kadar yüksek bir kapasiteye sahip, yüksek kaliteli ve verimlidir. Kablosuz yönlendirici ayarlarında iletim ve bağlantı hızları 300 Mbps’ye kadar çıkıyor. Tenda yönlendiricilerinin 2,4 GHz altında daha hızlı veri hızları (600 mbps) sağladığını görmeden edemeyiz, bu nedenle Tenda yönlendiricileri kullanırken, uzaktaki cihazlar iyi bir şekilde barındırılacak ve düşük gecikme yaşayacaktır. Bu, Tenda kablosuz yönlendiricilerini günlük ağ aktiviteleriniz için mükemmel bir seçim haline getirir.

Tenda yönlendiricinin arkasındaki önemli bir işlev, yönlendirici ile kablosuz cihazlar arasında sorunsuz bir bağlantı sağlayan bir kablosuz ağ güvenlik standardı olan WPS düğmesidir.

Tenda Router – Bilmeniz Gerekenler 1

Tenda yönlendiricinizi kurun

Diğer modem ve yönlendiricilerin çoğu gibi, bir Tenda yönlendiricinin kurulumu basittir. Aşağıda açıklanan süreci takip edin ve birkaç dakika içinde hızlı bir kablosuz bağlantının keyfine varacaksınız!

Fiziksel bağlantı

İlk şey, yönlendiricinin fiziksel bağlantısını yapılandırmaktır. Yönlendiricinizi kurmak için iyi bir yer bulduğunuzda şu adımları izleyin:

 1. Modemi ve yönlendiricideki mavi WAN bağlantı noktasını bağlamak için bir Ethernet kablosu kullanın.
 2. Ardından, bilgisayarınızı yönlendiricideki LAN bağlantı noktasına bağlamak için başka bir Ethernet kablosu kullanın. Benzer şekilde, cihaz bu LAN portunu sarı bir ışıkla gösterecektir.
 3. Bu fiziksel bağlantıları tamamladıktan sonra yönlendiricinin ön kısmındaki LED ışıklarını kontrol edin. Ardından, SYS, WLAN ve LAN bağlantı noktası ışıklarından hangisinin açık veya yanıp söndüğünü kontrol edin.

Tenda Router – Bilmeniz Gerekenler 2

Yönlendirici yönetim sayfasında oturum açın

Sırada arayüzle ilgili daha fazla görev var. Bu nedenle gerekli bağlantıları tamamladıktan sonra aşağıdaki adımları gerçekleştirin:

 1. Varsayılan web tarayıcınızda (Internet Explorer, Chrome, Firefox veya Safari gibi) yeni bir sayfa açın.
 2. Adres çubuğuna 192.168.0.1 yazın ve Enter’a basın. Sizi giriş sayfasına götürecektir.
 3. Şimdi, genellikle “admin” olan varsayılan kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin ve Enter’a basın.
 4. Ekranınızda, sizi Kurulum Sihirbazına Hoş Geldiniz penceresine götürecek olan Tenda yönlendirici ana sayfası görünecektir.
 5. İleri’ye tıkladığınızda, sayfa sizden bazı ayrıntıları girmenizi isteyecektir. Bu, internet bağlantınızı ve diğer kişisel ancak gerekli bilgileri içerecektir. Bu bilgiyi bilmiyorsanız, Otomatik Algıla’yı tıklayın. Bu işe yaramazsa, lütfen servis sağlayıcınıza danışın.

Yönlendirici durumu nasıl kontrol edilir

 1. Web tarayıcısının sol tarafında sistem durumu seçeneklerini göreceksiniz. Bağlantı durumunuzu kontrol etmek için tıklayın. Güvenli bir bağlantı gösteriyorsa, çevrimiçi olabilirsiniz!
 2. İletişim kutusu hala bağlı değilse, ilk adıma geri dönün ve tüm fiziksel bağlantıları kontrol edin.

Kablosuz ayarlarınızı nasıl yapılandırabilirsiniz?

Şimdi Tenda yönlendiricilerini yapılandırma konusunda daha fazla teknoloji alacağız. Bu ayarlar, kablosuz ağla sağlam bir bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır:

 1. WLAN ayarlarına tıklayın ve temel ayarlar seçeneğine gidin. Burada kablosuz ağın adını göreceksiniz. Kurulum işleminin bir parçası olarak SSID’yi tenda123 ile değiştirin ve kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.
 2. Şimdi IP adresinizin altında kanal 6’yı seçin ve “Uygula”yı seçin. Bu adım, girdiğiniz tüm ayarları kaydedecektir.
 3. Ardından Wi-Fi ayarlarına dönün ve güvenlik ayarlarına gidin. Burada bir şifre belirleyebileceksiniz.
 4. Güvenlik modunuz olarak WPA-Kişisel’i seçtiğinizden emin olun.
 5. Bu süreçte WPA algoritması olarak AES’i seçin.
 6. Parolanızı girebileceğiniz bir parola seçeneği göreceksiniz. Bu değişiklikleri kaydetmek için “Uygula”ya tıklayın.

Bunları tamamladıktan sonra cihazınızı internete bağlayabilirsiniz.

Tenda Router – Bilmeniz Gerekenler 1

Çözüm

Bu basit adımlarla, hızlı ve istikrarlı bir kablosuz İnternet bağlantısının keyfini çıkarabileceksiniz. Ancak Tenda yönlendiricinizi kurmakta sorun yaşıyorsanız veya neyin yanlış gittiğini bilmiyorsanız endişelenmeyin. Müşteri desteği veya servis sağlayıcınızla istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, lütfen buraya tıklayın: Yönlendiriciler, Cisco Yönlendiriciler, Huawei Yönlendiriciler, Küçük İşletme Yönlendiricileri, Servis Sağlayıcı Uç Yönlendiriciler
Daha fazla oku:

MikroTik vs Ubiquiti: Ev için Hangi WiFi Yönlendirici veya AP Daha İyi?

TP-Link vs. D-Link:En iyi Wi-Fi yönlendirici sistemini seçin

Mikrotik vs Cisco-hangi yönlendirici daha iyi?

Yönlendirici ve Anahtar Arasındaki Fark

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir