Telefonunuzun aşırı ısınmasını nasıl durdurabilirsiniz – 7 temel ipucu

hot phone

Özellikle sıcaklıklar yükselirken telefonunuzun aşırı ısınmasını nasıl önleyeceğinizi kesinlikle bilmek isteyeceksiniz. Muhtemelen sıcak havalarda kendinizi serin tutmakla ilgili her şeyi biliyorsunuzdur, ancak telefonunuz hakkında hiç düşündünüz mü? Yanınızda taşıdığınız cihaz özellikle önemlidir ve aşırı ısınmaya en az sizin kadar yatkındır.

Aşırı ısınan bir telefon tutulamayacak kadar sıcak olmakla kalmaz, aşırı sıcaklıklar da performans sorunlarına ve özellikle pilde kalıcı hasara neden olabilir. Yeni bir telefona birkaç yüz dolar düştüğünde, bu isteyeceğin son şey olur.

Neyse ki, telefonunuzu rahat bir sıcaklıkta tutmak çok kolaydır. Telefonunuzun aşırı ısınmasını nasıl durduracağınız aşağıda açıklanmıştır

Isıyı yenmenin başka yollarını mı arıyorsunuz? En iyi akıllı klimalar için seçtiklerimize, bir sıcak hava dalgasında serin kalmak için 7 temel ipucuna, bir sıcak hava dalgasında bir odayı nasıl soğutacağınıza, arabanızı nasıl soğutacağınıza ve bir klima satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine mutlaka göz atın. .

güneşten uzak tut

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Sıcak havalarda en büyük ısı kaynağı güneştir, bu da en iyi hareket tarzının telefonunuzu güneşten uzak tutmak olduğu anlamına gelir. Sonuçta, uzun süre doğrudan güneş ışığında oturmak istemiyorsanız, telefonunuz da öyle.

Bu nedenle, çok fazla güneş ışığı alan veya gün boyunca oldukça ciddi sıcaklıklara ulaşan noktalardan kaçının. Arabalar, yeşil evler, pencere pervazları veya doğrudan güneş ışığı alan herhangi bir yer. Klimalı odalar gibi daha serin odalara veya ısının o kadar yoğun olmadığı gölgeli yerlere bağlı kalsanız daha iyi olur.

davayı çıkar

En iyi Samsung Galaxy S22 Plus kılıfları

(Resim kaynağı: kwmobile)

Telefon kılıfları pek çok şey için faydalıdır, ancak ısıyı azaltmak genellikle bunlardan biri değildir. Hangi durumda olursanız olun, esasen ısıyı içeride tutan başka bir yalıtım katmanıdır. Bu nedenle, telefonunuzu serin tutmaya ve aşırı ısınmayı önlemeye yardımcı olmak istiyorsanız, çıkarsanız iyi olur.

Tabii ki, davanız bir moda ifadesinden daha fazlasıysa ve bazı pratik kullanımları varsa, o zaman dünyaya gidiyorsanız onu saklamak isteyebilirsiniz. Ancak evde, işte veya bir süre tek bir yerde kalıyorsanız, onu çıkarmayı ve telefonunuzun biraz hava almasına izin vermeyi düşünmelisiniz.

Aynı mantıkla, telefonunuzu cebinizden uzak tutmanız da daha iyi olur. Özellikle de zaten oldukça seksiyseniz veya siyah pantolon giyiyorsanız.

Yoğun güç kullanan uygulamalardan kaçının

lg g8 yarış oyunu oynuyor

(Resim kaynağı: Gelecek)

Hava durumu olsun ya da olmasın, belirli uygulamalar ve işlemler oldukça yoğun olabilir, bu da telefonunuzun çok çalışmasına ve bu süreçte bir sürü ekstra ısı üretmesine neden olur. Bu nedenle fotoğraf ve video düzenleme, oyunlar, performans artırma modları ve hatta kameranın uzun süreli kullanımı gibi şeylerden kaçındığınızdan emin olun.

Ayrıca GPS veya Bluetooth gibi kullanmadığınız bazı özellikleri kapatmaya değer. Sadece açılarak çok büyük miktarda ısı üretmeseler de, aşırı ısınma söz konusu olduğunda her ekstra derece önemlidir.

Hızlı veya kablosuz şarj etmeyin

telefonun kablosuz şarj cihazına yerleştirilmesi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Telefon şarjı bu günlerde hiç olmadığı kadar kullanışlı, ancak sıcaklık çok yükseldiğinde hızlı ve kablosuz seçeneklerden kaçınmanız daha iyi. Sorun, bu şarj seçeneklerinin her ikisinin de aşırı ısı üretme eğiliminde olmasıdır; bu, telefonunuzu soğutmaya çalışırken istediğiniz şey değildir.

Yeniden şarj etmeniz gerekiyorsa, mümkünse yavaş kablolu bağlantı kullandığınızdan emin olun. Ya da en azından bunu serin bir yerde yapın ki fazla ısının gidecek bir yeri olsun.

Su ve dondurucudan kaçının

telefon suya düştü

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bekleme süresini zorlamak, bir telefonun aşırı ısınmasını önlemek için yapabileceğiniz en kötü şeydir. Telefonlar sıcaklıktaki hızlı değişimlerden hoşlanmazlar ve bu süreçte telefonunuza ekstra zarar verebilirsiniz.

Telefonunuzu bir musluğun altında çalıştırmak veya suya batırmak, IP derecelendirmesi olsun ya da olmasın, su hasarına neden olma riskini taşır. Sadece IP derecelendirmesinin sınırlarını karıştırmakla kalmaz, telefonunuzun suya dayanıklı contaları siz farkında olmadan zarar görmüş olabilir. Benzer şekilde, telefonu buzdolabına veya dondurucuya koymak, telefonunuzun içinde su yoğunlaşması ve sorunlara neden olma riskini taşır.

Her şeyden önce, garantiniz su hasarını kapsamaz. Telefon bir IP68 derecesi ile gelmiş olsa bile.

Ama hayranlar iyi

ahşap masa üzerinde masa fanı

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bir fan, su veya ultra hızlı soğutma kullanmakla aynı risklerden hiçbirine sahip değildir. Normal bir fan, bir insan üzerinde çalıştığı gibi bir telefonda da çalışacaktır. Fan, telefonun etrafındaki ısıyı azaltmaya yardımcı olur, ancak bu, cihazın kendisi için daha yavaş ve daha güvenlidir. Dahası, onu diğer ısı düşürücü ipuçlarıyla birleştirirseniz.

Bir telefon soğutucusu satın alın

Razer Cooler Chroma resmi

(Resim kaynağı: Razer)

Göründüğü kadar açık olsa da, biraz paranız varsa basit bir çözüm de var: Özel bir telefon soğutucusu satın alın. Bu cihazlar, bir fan ve telefon kılıfının bebeği olsaydı hayal edebileceğiniz şeylerdir. Bunları bir klipsle veya bir tür mıknatısla (MagSafe dahil) telefonunuzun arkasına takarsınız ve cihaz ısıyı emmeye başlayabilir.

Soğutucular, soğutucu ve fan tabanlı teknolojinin bir kombinasyonunu kullanarak çalışır; bu, telefonunuzu bir fanın yoluna koymaktan daha etkili olduğu anlamına gelir. Ayrıca, 15 doların altında bir dizi seçenek (yeni sekmede açılır) sunan Amazon ile nispeten ucuza bulunabilirler. Ancak, Razer’ın MagSafe Phone Cooler’ı (yeni sekmede açılır) gibi daha gelişmiş modellerden bazıları 60 dolardır.

Bugünün en iyi Klima fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.