Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Telefonunuzda depolama alanı nasıl boşaltılır — 7 kolay ipucu
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Telefonunuzda depolama alanı nasıl boşaltılır — 7 kolay ipucu

Telefonunuzda depolama alanı nasıl boşaltılır — 7 kolay ipucu

Karargaht Karargaht - - 12 dk okuma süresi
2

Bu gün ve yaşta, depolama alanınız hiç tükenmediyse akıllı telefon kullanıcısı mısınız? Korkunç “yeterli depolama alanı yok” penceresi açıldığında ve çekiminizi mahvettiğinde, evcil hayvanınızın başka bir fotoğrafını çekmeye çalışmaktan daha sinir bozucu bir şey yoktur.

O anda, muhtemelen daha fazla belleğe sahip daha pahalı bir yapılandırmaya gitmeye değip değmediğini veya daha fazla bulut depolama alanı satın almak için ödeme yapmayı düşünebilirsiniz.

Her ikisi de sağlam seçenekler olsa da, herhangi bir dürtüsel satın alma yapmadan önce muhtemelen telefonunuzun depolama alanını boşaltmayı denemelisiniz.

Galerinizden yalnızca birkaç fotoğraf ve videoyu silmek hızlı bir çözüm gibi görünebilir, ancak uzun vadede size yardımcı olmaz. Bu nedenle, telefonunuzun depolama alanını nasıl boşaltacağınıza ilişkin beş ipucu hazırladık; bu yalnızca işlemi daha kolay ve hızlı hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda ilk etapta nasıl doldurulmasını önleyeceğinizi anlamanıza da yardımcı olacak. Oh, ve bir iOS veya Android kullanıcısı olmanız önemli değil – aşağıdaki adımlar her iki işletim sisteminde de çalışır.

En çok depolama alanını nelerin kapladığını belirleyin

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Başlamak için, karışıklığa neyin neden olduğunu bulmalısınız. Hem Android hem de iOS kullanıcıları, telefonlarının depolama alanının çoğunu nelerin kapladığını kontrol edebilir. Bir iPhone kullanıcısıysanız, ‘Ayarlar’ uygulamasını başlatın > ‘Genel’ üzerine dokunun > ‘iPhone Deposu’nu seçin; kullanılabilir alanı ve bellekte en ağır olan dosyaların tam dökümünü görebileceksiniz. . Ve bir Android sahibiyseniz, ‘Dosyalar’ uygulamasını başlatın > üç noktaya dokunun > Sırala > ve ‘Önce en büyük’ü seçin. Uygulamaları doğrudan hem iOS hem de Android akıllı telefonlardaki ayarlardan silebilirsiniz. Telefonunuzun depolama alanının çoğunu nelerin kapladığını görüntüleyebildiğinizde, suçluyla mücadele etme ve bir silme çılgınlığına başlama zamanı.

En az hangi uygulamaları kullandığınızı öğrenin

Dosyalarım uygulaması açık olan Samsung Galaxy telefon

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Fazladan birkaç megabayt ayırmanın bir başka kolay yolu, en az kullandığınız veya hiç kullanmadığınız uygulamaları silmektir. Bunu yapmak için önce bu uygulamaları tanımlamanız gerekir ve neyse ki belirli bir uygulamayı en son ne zaman başlattığınızı hatırlamaya çalışmak için kendi hafızanıza güvenmeniz gerekmez.

Bir iPhone kullanıcısıysanız, iki yöntemden yararlanabilirsiniz. İlki, kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak silme işlemini içerir. Bunu, ‘Ayarlar’ uygulamasını başlatarak > ‘Genel’e dokunarak > ‘iPhone Deposu >’nu seçerek ve ‘Kullanılmayan Uygulamaları Boşalt’ seçeneğini etkinleştirerek yapabilirsiniz. Bu yapıldıktan sonra, depolama alanınız bittiğinde telefonunuz kullanılmayan uygulamaları otomatik olarak silecektir. Söz konusu uygulamalardan herhangi bir önbellek ve veri silmeyeceğini belirtmekte fayda var. Manuel işlemi de tercih edebilirsiniz. Bunun için ‘Ayarlar’a gidin > ‘Genel’e dokunun > ‘iPhone Depolama’yı seçin > her uygulamaya tek tek dokunun ve ‘Uygulamayı Sil’e dokunun.

Android kullanıcılarının bunun için otomatik bir işlem kurma seçeneği yoktur. Bunun yerine, ‘Play Store’u açmanız > menü simgesine dokunmanız > ‘Uygulamalarım ve oyunlarım’ > ‘Yüklü’ seçeneğini seçmeniz > üç satırlı simgeye dokunmanız > ‘Alfabetik’ yerine ‘Son kullanılan’ı seçmeniz gerekir. Bu, uygulamaları sıralamalı ve bir süredir açmadığınız/kullanmadığınızı size göstermelidir. Bir uygulamayı silmek için üzerine dokunun ve ‘Kaldır’ı seçin.

WhatsApp depolama alanınızı boşaltın

WhatsApp'ı gösteren akıllı telefon

(Resim kaynağı: Shutterstock)

WhatsApp en sık kullanılan mesajlaşma programlarından biridir, ancak bazı kullanıcıların bilmediği şey, telefonunuzu düşündüğünüzden daha hızlı karıştırabileceğidir. Aslında, depolama alanımın çoğunu neyin kapladığını bulmaya çalıştığımda, WhatsApp en büyük suçlu çıktı (toplamda 20 GB’den sorumlu – evet).

Kendiniz aktif bir WhatsApp kullanıcısıysanız, aşağıdaki ipuçlarını faydalı bulabilirsiniz. WhatsApp, galerinizde arkadaşlarınızın ve ailenizin size spam göndermiş olabileceği yüzlerce istenmeyen fotoğraf ve videonun arkasında bile olabilir. Bu yüzden iPhone’da yapmanız gereken ilk şey, ‘Ayarlar’ sekmesine gidin > ‘Sohbetler’i seçin > ‘Film Rulosuna Kaydet’ seçeneğini devre dışı bırakın. Android kullanıcısıysanız, sağ üstteki üç noktaya dokunun, “Ayarlar”a, ardından “Sohbetler”e dokunun, ardından seçeneği kapatmak için “Medya görünürlüğü”ne dokunun.

İkinci olarak, depolama alanınızı hangi dosyaların doldurduğunu bulmanız gerekir. Bunun için iPhone’da WhatsApp’ın “Ayarlar” sekmesinde kullanışlı bir “Depolama ve Veri” bölümü vardır. ‘Depolamayı Yönet’ seçeneğine dokunarak, depolama alanını kullanan farklı medya ve sohbetlerin tam dökümünü görüntüleyebilirsiniz. Uygulama ayrıca size 5 MB’den büyük dosyaları gösterir ve aynı anda birden fazla öğe seçip silmenize olanak tanır.

İndirilen filmleri, podcast’leri ve TV şovlarını silin

Telefon video galerisine karşı tutuldu

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Telefonunuzu temizlerken, indirilen filmler, podcast’ler ve TV şovları gibi büyük dosyaları silmeyi kesinlikle düşünmelisiniz. Depolama alanınız kısıtlıysa, ideal olarak hepsinden kurtulmalısınız. Ancak bunu yapmak konusunda isteksizseniz, en azından daha önce izlediklerinizi veya dinlediklerinizi silmelisiniz.

Podcast’lerle başlayalım. Android’de, ‘Podcast’ler’i açabilmeniz > ‘Etkinlik’ üzerine dokunabilmeniz > ‘İndirilenler’i seçebilmeniz gerekir. Silmek istediğiniz bölümü seçtikten sonra, ‘İndirmeyi kaldır’ seçeneğine hafifçe vurun. Bir iPhone kullanıcısıysanız, ‘Podcast’ler’ uygulamasını başlatın > ‘Kütüphane’yi seçin > ‘İndirilen Bölümler’e dokunun. Silmek için seçtiğiniz bölümü sola kaydırabilmeniz gerekir.

İndirilen TV şovları, filmler ve/veya e-TV şovları, 3-5 GB’den başlayarak genellikle daha fazla yer kaplar. Bir Android cihazı kullanarak bunları nasıl sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır: ‘Google Play Filmler ve TV’yi başlatın > üç satırlı simgeye dokunun > ‘Ayarlar’a gidin > ‘İndirmeleri yönet’i seçin > bir film veya TV şovu bölümü seçin > üzerine dokunun ‘Kaldırmak. iOS kullanıcıları için benzer bir işlem mevcuttur: ‘Ayarlar’a gidin > ‘Genel’e dokunun > ‘iPhone Depolama’yı seçin > ‘TV’yi seçin > ‘Apple TV İndirmelerini İnceleyin’e dokunun > bir film veya TV şovu bölümü seçin > seçin ‘Silmek’.

Eski mesajlarını gözden geçir

iMessage uygulamasının açık olduğu iPhone'u gösteren resim

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Telefonunuzun varsayılan mesajlaşma uygulamasını aktif olarak kullanmıyor olsanız bile, arada bir bahar temizliği yapmaya değer. Çok sayıda spam veya promosyon metniniz olduğunu ve gelen kutunuzda saklanan milyonlarca iki adımlı doğrulama kodunu keşfedebilirsiniz. Açıkçası, bunun sıralamaya ihtiyacı olacak, stat.

Ayrıca ekleri olan mesajlara da dikkat etmelisiniz, çünkü onları kaydetmemiş olsanız bile, hala o alanı kaplıyorlar ve her küçük parça yardımcı oluyor.

iPhone kullanıcıları, eski konuşmaları otomatik olarak silen bir ayar olduğunu keşfetmekten memnun olacaklardır. Tek yapmanız gereken ‘Ayarlar’a gitmek > ‘Genel’e dokunun > ‘iPhone Deposu’nu seçin > ve ‘Eski Konuşmaları Otomatik Sil’i etkinleştirin.

Android kullanıcıları bu seçeneğe sahip olmayacak, ancak uygulamanın önbelleğini temizlemeyi içeren alternatif bir geçici çözüm var. Adımlar bir sonraki ipucunda izlenecek.

Uygulama önbelleklerinizi temizlemeyi unutmayın

Ayarlar uygulaması simgesinin vurgulandığı iPhone

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Uygulama önbelleklerinizi temizlemek, bir miktar depolama alanı boşaltmanın başka bir basit yoludur. Bir uygulamayı her kullandığınızda, cep telefonunuz gelecekteki görevleri hızlandırmak için bazı dosyaları depolar. Bu, fazla yer kaplamasa da, zamanla kolayca birikebilir ve bazı uygulamaların depolamada 100 MB’tan fazla yer kaplamasına neden olabilir.

Android kullanıcıları, “Ayarlar”ı açıp “Uygulamalar ve bildirimler”e giderek, “Tüm uygulamaları gör”e dokunarak ve istediğiniz uygulamayı seçerek bunu nispeten kolay bir şekilde yapabilir. Oradan, önbelleğe alınmış veriler tarafından kullanılan depolama alanını boşaltmak için son olarak ‘Önbelleği temizle’yi seçmeden önce ‘Depolama ve önbellek’ üzerine dokunabilirsiniz.

Ne yazık ki, Apple kullanıcıları belirli uygulamalardan önbellekleri temizleyemeyecek. iOS 11 ve sonraki sürümlere sahip iPhone kullanıcıları, alternatif olarak kullanışlı ‘Kullanılmayan Uygulamaları Boşalt’ özelliğinden yararlanabilir.

Ekranda fotoğraflı bir telefonu tutan el

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Bu iyi ol ‘yöntem, çoğumuzun zaten aşina olduğu bir yöntemdir ve en uzun süreyi almasına rağmen, yine de çok etkili olduğunu kanıtlamaktadır. Telefonunuzdan fotoğrafları veya videoları nasıl seçeceğinizi veya sileceğinizi söylememize gerek yok, ancak bunu biraz daha kolaylaştıracak bazı ipuçları verebiliriz.

Çoğu insan işe önce gereksiz ekran görüntülerini silerek başlama eğilimindedir ve bunları silmenin en iyi yolu, bunu ayrı bir albüm aracılığıyla yapmaktır. Bazı akıllı telefonlar, resimlerinizi otomatik olarak kategorilere ayırır ve ekran görüntülerini ayrı bir albüme koyar. Bu nedenle, tüm kamera rulonuzu gözden geçirmek ve o korkunç ekran görüntülerini aramak yerine, albümü açın, tüm dosyaları seçin ve silin.

Kitaplığınızı gözden geçirmek biraz zaman alabileceğinden, zamanınızın iyi bir kısmını bir kenara ayırdığınızdan emin olun. Ayrıca ‘Bin’ veya ‘Son silinen’ bölümünü iki kez kontrol etmeli ve işiniz bittiğinde burayı boşaltmalısınız. Bunu arada bir yapmak iyi bir uygulamadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir