Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

The Steam Deck
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Steam Deck’te kumanda düzeninizi nasıl özelleştirebilirsiniz?

Steam Deck’te kumanda düzeninizi nasıl özelleştirebilirsiniz?

Karargaht Karargaht - - 5 dk okuma süresi
2

Steam Deck’te kontrolcü düzeninizi nasıl özelleştireceğinizi bilmek önemlidir. Bunun nedeni, bazı oyunların varsayılan kontrol şemalarının, elde taşınır cihazın kontrol düzeniyle iyi çalışmayabilmesidir. Diğer oyunlarda geleneksel denetleyici şemaları olmayabilir! Ancak dikkatli bir ayarlamayla en sevdiğiniz Steam oyunlarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

İşin iyi yanı, denetleyici düzeninizi özelleştirmenin düşündüğünüz kadar göz korkutucu olmamasıdır. Steam Deck bir dizi özelleştirme seçeneği sunsa da, her şey anlaşılması kolay bir şekilde sunulur. İster tek bir düğmenin işlevini değiştirmek, ister tüm düğme eşlemesini tamamen yeniden yapmak isteyin, istediğiniz kadar çok veya az özelleştirme yapmakta özgürsünüz. Çeşitli oyunlar için farklı denetleyici profilleri bile kaydedebilirsiniz.

Aşağıda, Steam Deck’te kumanda düzeninizi nasıl özelleştireceğinizi göstereceğiz.

Steam Deck’te kumanda düzeninizi nasıl özelleştirebilirsiniz?

1. Valve’in Steam Deck’in kontrolör özelleştirme ayarlarına verdiği isim olan Steam Girdisine girmenin iki yolu vardır. En kolay yol, oyunun açılış sayfasının en sağında bulunan denetleyici simgesine basmaktır. Bir dişli çarkın yanında.

(Resim kaynağı: Vana)

Alternatif olarak, sol İzleme Dörtgeninin altındaki Steam düğmesine basarak ve ardından oyunun denetleyici düzenine ulaşana kadar D-Pad üzerinde sağa basarak Steam Girişi’ne girebilirsiniz.

(Resim kaynağı: Vana)

2. Denetleyici düzeninin altındaki Denetleyici Ayarları düğmesine basın.

(Resim kaynağı: Vana)

3. Aşağıdaki menüde birçok seçenek göreceksiniz. Hızlı ayarlar, geri düğmelerine eylemler atamanıza, jiroskop hassasiyetini ayarlamanıza, izleme panelinin davranışını değiştirmenize ve sağ joystick Y eksenini tersine çevirmenize olanak tanır.

Bu menünün üst kısmındaki Mevcut Düzen seçeneğinin altında iki düğme göreceksiniz: Düzeni Görüntüle ve Düzeni Düzenle. İlki, mevcut kontrol düzeninizi görüntülerken, ikincisi kontrollerinizde ince ayar yapabileceğiniz yerdir. Düzeni Düzenle’ye basın.

(Resim kaynağı: Vana)

4. Aşağıdaki menüde değiştirebileceğiniz kontrollerin bir listesini göreceksiniz. Buna Düğmeler, D-Pad, Tetikleyiciler, Joystickler, Trackpad’ler ve Gyro dahildir. Soldaki menüden değiştirmek istediğiniz girişe tıklayın.

(Resim kaynağı: Vana)

5. Özelleştirebileceğiniz düğme komutlarını listeleyen başka bir menüye ulaşacaksınız. Gamepad, Mouse, Keyboard ve Numbpad gibi farklı denetleyici biçimlerini görmek için R1’e basın. Gamepad, Steam Deck onaylı çoğu oyun için iyidir ancak bazı oyunlar fare ve klavye kontrolleri gerektirebilir.

(Resim kaynağı: Vana)

6. Değiştirmek istediğiniz düğme için bir eylem seçin. Joystick’lerin, D-Pad’lerin ve Trackpad’lerin çalışma şeklini de değiştirebileceğinizi unutmayın. Marvel’s Spider-Man Remastered gibi bazı oyunlarda, belirli eylemleri tek bir düğmeyle eşleştirebileceğiniz Oyun Eylemleri adlı bir bölüm bulunur.

(Resim kaynağı: Vana)

7. Ardından, yeni düzeninizi kaydetmek isteyeceksiniz. Denetleyici Ayarlarına dönün ve Düzeni Düzenle düğmesinin yanındaki dişliye basın.

(Resim kaynağı: Vana)

8. Düzeni Dışa Aktar’a basın ve ardından Yeni Düzeni Kaydet’i seçin. Şimdi, yeni düzeninize istediğiniz adı verin ve bitirmek için onayla’ya tıklayın.

Bastığınızda iki seçeneği olan Dışa aktarma türü düğmesine dikkat edin. Yeni Kişisel Kaydetme, seçilen oyuna yeni kumanda düzenini atar. Yeni Şablon, düzenin oynadığınız her oyun için çalışmasını sağlar.

(Resim kaynağı: Vana)

Daha fazla oyun eğitimi için Steam Deck’te nasıl ekran görüntüsü alacağınızı, Steam Deck’te Masaüstü Modunun nasıl etkinleştirileceğini ve Steam Deck’te bir SD kartın nasıl formatlanacağını kontrol ettiğinizden emin olun. Switch oyunlarını ailenizle nasıl paylaşacağınız ve Twitch’te nasıl yayın yapacağınız gibi okumaya değer başka oyun rehberlerimiz de var.

Bugünün en iyi Elden Ring fırsatları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir