Stage Manager, Mac’iniz için bir oyun değiştiricidir – işte nasıl kullanılacağı

macOS Ventura beta running on a Mac Studio

Mac’te Stage Manager’ı nasıl kullanacağınızı bilmek, çoklu görevleri kolaylaştırmanın ve işinizin zirvesinde kalmanın harika bir yoludur.

Bunun nedeni, Stage Manager’ın macOS Ventura’da üzerinde çalıştığınız her şeyi ekranınızın ortasına getiren ve diğer açık uygulamalarınızı ekranın sol tarafında bir kutucuk yığını halinde organize eden harika bir yeni özellik olmasıdır.

Stage Manager, hem macOS Ventura hem de iPadOS 16’da benzer şekilde çalışır. Buradaki fikir, odaklanmanıza yardımcı olmaktır, ancak aynı zamanda üzerinde çalıştığınız her şeyi bir bakışta hızlı bir şekilde görmenin güzel bir yoludur — Stage Manager’daki kutucuklar canlı olarak güncellenebilir, böylece yeni bir tane aldığınızda görebilirsiniz. Mesajlar’da kısa mesaj veya Mail’de bir e-posta.

Bu yararlı yeni özellikten en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için Mac’te Stage Manager’ın nasıl kullanılacağına ilişkin bu kullanışlı kılavuzu bir araya getirdik.

Mac’te Stage Manager nasıl kullanılır?

Başlamadan önce, Stage Manager’ın yalnızca macOS Ventura’da kullanılabildiğini unutmayın, bu nedenle önceden yüklediğinizden emin olun (macOS Ventura genel beta sürümünü nasıl indireceğinize dair harika bir kılavuzumuz var).

(Resim kaynağı: Gelecek)

1. Stage Manager’ı etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için Mac’inizin ekranının sağ üst köşesindeki Kontrol Merkezi’ne gidin ve bir çift geçiş gibi görünen simgeye tıklayarak açın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Özelliği açmak veya kapatmak için, yanında 3 noktanın sıralandığı bir dikdörtgen gibi görünmesi gereken Stage Manager düğmesini tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Stage Manager etkinleştirildikten sonra, sol tarafta bir döşeme yığını görünürken üzerinde çalıştığınız uygulamanın ekranın ortasına gittiğini görmelisiniz. Uygulamalar arasında geçiş yapmak için, odaklanmak istediğiniz uygulamanın kutucuğuna tıklayın ve merkeze taşınacak, ortalanan her şey kutucuk yığınına geri düşecek.

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Ayrıca menü çubuğunuzun sağ tarafında Time Machine, Wi-Fi vb. simgelerin yanında yeni bir Stage Manager simgesinin görüneceğini fark edeceksiniz. Açılan bu simgeye tıklayarak Stage Manager’ı hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Stage Manager’ı etkinleştirmenizi/devre dışı bırakmanızı veya uygulama kutucuklarının sol tarafta görünmesini isteyip istemediğinizi seçmenizi sağlayan küçük bir menü.

Stage Manager menüsünde “Son uygulamaları gizle”yi seçerseniz kutucukların kaybolacağını, dolayısıyla o anda odaklandığınız şey dışındaki herhangi bir şeye erişmenin tek yolunun onu simge durumuna küçültmek veya kapatmak olduğunu unutmayın; bu noktada normal macOS masaüstüne bakın.

Tebrikler! Artık hem macOS Ventura hem de iPadOS 16 için kullanılabilen en iyi çoklu görev araçlarından biri olan Stage Manager ile çalışıyorsunuz.

Her iki cihazda da harika bir araçtır, ancak Mac ve iPad’i yan yana kullanırken Stage Manager’ın potansiyelini gerçekten ortaya çıkarabilirsiniz. Ve Evrensel Kontrolü etkinleştirirseniz, üretkenlik oyununuzu bir sonraki düzeye taşıyarak Mac’inizin faresini ve klavyesini iPad’inizle kablosuz olarak bile kullanabilirsiniz. Daha fazlasını öğrenmek için Mac’lerde ve iPad’lerde Evrensel Kontrolün nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuza göz atın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.