Sıcak hava dalgasında bir oda nasıl soğutulur – 10 temel ipucu

A woman trying to keep cool in front of an electric fan

Görünüşe göre nereye gidersen git şu an sıcaktan kaçamazsın. Ve dünyanın dört bir yanında yükselen sıcaklıklarla, bu yaz bunu oldukça keskin bir şekilde hissediyoruz. Sorun şu ki, evlerimiz kaçınılmaz olarak yüksek sıcaklıklarla ısınacak, bu da çalışma zorluklarına, uyku sorunlarına ve hatta iştahsızlığa neden olacak.

İyi haber şu ki, bir klimanız yoksa elleriniz bağlı değil. Odanızın sıcaklığını düşürmek ve sıcak hava dalgasında daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Ve iyi haber şu ki, ihtiyacınız olan şeye zaten sahip olabilirsiniz. Klimanız olmasa bile bir odayı nasıl soğutacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bir oda nasıl soğutulur

(Resim kaynağı: Shutterstock)

1. Perdelerinizi güneşe kapatın — Her şeyden önce, güneş ışığının içeri girmesini hepimiz sevsek de, sıcak hava dalgası sırasında bu iyi bir şey değildir. Bu aslında evinizi önemli ölçüde ısıtacaktır, bu nedenle özellikle günün yoğun saatlerinde doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında perdeleri ve jaluzileri kapatın.

Karartma perdeleri veya koyu perdeler, ışınları uzak tutmak için en iyisidir, ancak herhangi bir engel burada yardımcı olacaktır. Geceleri evinizi daha iyi havalandırabilmek için günbatımında tekrar açmayı unutmayın.

2. Klimanız yoksa pencereleri gece açık bırakın – Bundan sonra, pencerelerinizi açtığınızda izlemeniz gerekir. Serin bir esinti hoş olabilir, ancak dışarısı içeriden daha sıcaksa, sadece sıcak havanın içeri girmesine izin veriyorsunuz.

Bunu akılda tutarak, gün boyunca pencereleri kapalı tutmak ve geceleri bir esinti içeri girmesi ve havanızı tazelemek için açık tutmak en iyisidir. Esintinin evinizden akabilmesi için geceleri de odalar arasındaki kapıları açık tutun.

O gece esintisinin etkisini artırmak istiyorsanız, odanıza yönlendirmeye yardımcı olması için fanlar ve hatta en iyi hava temizleyicileri de kurabilirsiniz.

Odanızı soğutmak için kendi DIY klimanızı nasıl yapacağınızı da öğrenebilirsiniz.

Pencereye cam filmi uygulayan biri

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Isı azaltıcı cam filmi — Odanızdaki ısıyı kalıcı olarak azaltmak için adımlar atmak istiyorsanız, her zaman KESPEN Cam Filmi gibi ısıyı azaltan bir cam filmi uygulayabilirsiniz (27 $, Amazon (yeni sekmede açılır)). Bu aslında pencerelerinize yapışan ve ısıyı dışarıya yansıtan bir film tabakasıdır. Bunlar ayrıca gizlilik ekleyen renklendirme de sağlayabilir.

Bu arada, hızlı bir çözüme ihtiyacınız varsa, yazarlarımızdan biri de pencerelerinin dışına alüminyum folyo uygulamayı denedi ve bunun benzer bir etkiye sahip olduğunu gördü, ancak kuşkusuz göze çarpmayacak gibi görünmedi.

4. Daha akıllı uyuyun — Isı doğal olarak yükselir, bu nedenle üst kat genellikle zemin kattan daha sıcaktır. Kullanmadığınız bir çatı katınız varsa, neden kapağı açıp ısının daha da yükselmesine izin vermiyorsunuz? Yatak odanız üst kattaysa, bu onu soğutmaya yardımcı olabilir.

Alternatif olarak, bir çatı katınız yoksa, sıcaklığı düşürmek için neden daha düşük bir seviyede uyumuyorsunuz? Bir bodrum katı, ısı dalgaları sırasında ideal olabilir veya yatağınızı zemine taşımak bile bir fark yaratabilir.

Bir tavan vantilatörü

(Resim kaynağı: Shutterrstock)

5. Tavan vantilatörü ayarınızı değiştirin — Tavan vantilatörünüzün dönme yönü aslında bir fark yaratır. İdeal olarak, bir aşağı hava akımı oluşturmak için yaz boyunca saat yönünün tersine dönmesini istersiniz. Oysa saat yönünde dönüş en iyi şekilde kışın kullanılır çünkü sıcak havayı odaya dağıtmada daha iyidir. Doğru ayarı kullandığınızdan emin olun, aksi takdirde tavan vantilatörünüz işleri daha da kötüleştirebilir.

6. Islak çarşafları asın — Aynı anda hem çamaşırlarınızı yıkamak hem de odanızı soğutmak mı istiyorsunuz? Çarşaflarınızı çamaşır makinesinden geçirin, ancak kurutucuda kurutmayın. Bunun yerine, odanızın etrafındaki açık pencerelerin önüne asın.

Esinti geldiğinde nemli çarşaflar ona bir soğutma etkisi katacak ve sıcaklığın düşmesine yardımcı olacaktır.

bir kase buz

(Resim kaynağı: Shutterstock)

7. Fanın önüne buzlu su koyun — Elinizi buza yakın tutarsanız, havanın kendisi hoş ve soğuk hissettirir. Bir kaseye buz veya soğuk su doldurup vantilatörünüzün önüne koyarsanız bundan faydalanabilirsiniz. Bunu bir DIY klima olarak düşünün. Buzu boşa harcamak istemiyorsanız bir buz torbası bile kullanabilirsiniz.

Bir fanınız yoksa, etrafta bir ısıtıcı olup olmadığını kontrol edin. İster inanın ister inanmayın, en iyi ısıtıcıların çoğu fan olarak ikiye katlanır, böylece iki cihazı bir arada alırsınız. Bilmeden bir fanınız olabilir.

8. Işıkları kapatın veya LED’e geçin — Hâlâ akkor ampuller kullanıyorsanız, bunlar evinizde çok fazla gereksiz ısı üretecektir. Kullanılmadığında bunları kapatın veya sadece LED’e yükseltin. Bu ampuller enerji açısından daha verimlidir ve daha az ısının yanı sıra daha parlak sonuçlar üretir.

Akıllı ev rejiminize dahil etmek istiyorsanız, en iyi akıllı ampullerden bazılarına göz atın.

Onun tarafında uyuyan kadın

(Resim kaynağı: Shutterstock)

9. Serinletici yataklara yatırım yapın – Kulağa gerçekçi gelmeyebilir, ancak serinletici yataklar gerçekten işe yarıyor ve sıcakta uyumak için mücadele ediyorsanız, kesinlikle dikkate almaya değer. Temas halinde cildinizi serinleten ve tazeleyen serinletici yastıkların yanı sıra serinletici yatak koruyucuları da satın alabilirsiniz. Örneğin, Kar Teknolojili Casper Köpük Yastığı test ettik ve kesinlikle soğutma iddialarını karşıladı.

En iyi yataklardan bazılarının soğutma özellikleri bile vardır, böylece tüm yatağınızı yaz aylarına uyacak şekilde yükseltebilirsiniz. En azından, sıcakta uyumak için mücadele ediyorsanız, yorganınızı daha ince bir yorganla değiştirmeyi düşünmelisiniz – bu bir dünya farkı yaratabilir.

10. Bir klima satın alın – Gerçekten sıcakta zorlanıyorsanız ve bu ilk defa olmuyorsa, belki de en iyisi bir klimaya yatırım yapmaktır. Her şeyi göze alıp duvara veya pencereye monte bir model kurmanız gerekmez, BLACK+DECKER 8000 BTU Taşınabilir Klima (299$, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi taşınabilir seçenekler mevcuttur).

Ayrıca serin kalmanıza ve sıcağı yenmenize yardımcı olacak en iyi 7 teklifimize de göz atabilirsiniz.

Bu süre zarfında da en iyi hava temizleyicilerinden yararlandığınızdan emin olun. Çoğu hayran olarak ikiye katlanır, bu yüzden eğer varsa, onu kullanın. Sıcakları yenmenin daha fazla yolu için, sıcak hava dalgasında serin kalmak için 7 ipucumuza göz atın.


Daha fazla ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için faturalarınızı düşürmek için 15 su tasarrufu ipucuna, bu yaz enerji faturalarınızı düşürmenin 10 yoluna ve asla çamaşır makinesine koymamanız gereken 15 şeye göz atın.

Daha fazla ısı ipuçları mı arıyorsunuz? Çimlerinizi bir ısı dalgasıyla sulamak için 5 ipucumuza göz atın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.