Samsung akıllı TV’nizi Alexa’ya nasıl bağlayabilirsiniz?

Samsung akıllı TV'nizi Alexa'ya nasıl bağlayabilirsiniz?

Samsung akıllı TV’nizi Alexa’ya nasıl bağlayacağınızı bilmek, sözlü komutları yerine getirmek için Bixby dışında bir yardımcı kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Alexa’yı Samsung akıllı TV’nizde kurmak, TV’nizin ne zaman yapıldığına ve bu işi nasıl yaptığınıza bağlı olacaktır. 2020 ve 2021’deki en iyi Samsung TV’ler, uzaktan veya ahizesiz erişim için yerleşik seçenekle birlikte gelir ve 2022 TV’ler de aynı şeyi yapacaktır. Bununla birlikte, eski Samsung akıllı TV’lerin komutları göndermek için önce bir Alexa cihazıyla eşleşmesi gerekir (en iyi Alexa hoparlörleri veya en iyi Alexa uyumlu cihazları seçtiklerimizden ilham alabilirsiniz).

Sunulan işlevsellik de modelinize bağlı olarak değişecektir. Daha yeni TV’ler daha geniş bir yetenek yelpazesine sahipken, burada bahsedilen 2018 ve 2019 modelleri daha sınırlıdır. Bu, eski TV’ler için Samsung’un Bixby’sinin daha fazla kullanılabilirlik sunduğu anlamına geliyor.

Samsung akıllı TV’nize Alexa özelliği eklemek istiyorsanız, bunu nasıl çalıştıracağınız aşağıda açıklanmıştır. Temel kurulum, ayarlar ve özellikler hakkında daha fazla bilgi için Samsung akıllı TV’nizi nasıl kullanacağınızla ilgili kılavuzumuza göz attığınızdan emin olun.

Daha yeni Samsung akıllı TV’lerde yerleşik Alexa var

Bahsettiğimiz gibi, en iyi TV listemizdeki gibi daha yeni bir Samsung TV modeliniz varsa, muhtemelen zaten yerleşik Alexa’ya sahip olacaktır.

TV’nizin dahil olup olmadığından emin değilseniz, uyumlu TV’lerin listesi aşağıdadır:

Tüm 2021 ve 2022 akıllı TV modelleri2020 8K ve 4K QLED TV’ler2020 The Frame, The Serif, The Sero ve The Terrace TV’ler2020 TU8000 ve üzeri Crystal UHD TV’ler

Bu TV’lerde eşleştirilmiş bir akıllı hoparlör kullanmanıza gerek yoktur, çünkü alıştığınız tüm Alexa becerilerine ve ses etkileşimlerine erişmek için uzaktan kumandadaki mikrofonu kullanabilirsiniz.

Buna hava durumunu kontrol etme veya soru sormanın yanı sıra kanal değiştirmek veya film aramak gibi TV merkezli eylemler de dahildir.

Amazon ses yardımcısını daha yeni Samsung akıllı TV’lerinizde nasıl kuracağınızı öğrenmek için Samsung TV’nizi Alexa’ya nasıl bağlayacağınız kılavuzumuza bakın. (Ve daha çok bir Google hayranıysanız, Samsung TV’nizi Google Asistan’a nasıl bağlayacağınıza bakın.)

Aşağıdaki tavsiye, kesinlikle yerleşik olarak bu özelliğe sahip olmayan, ancak yine de çok temel ses kontrolü için bir Amazon akıllı hoparlörüne bağlanabilen eski Samsung akıllı TV’ler içindir.

Samsung akıllı TV’nizi Alexa’ya nasıl bağlayabilirsiniz?

Adım 1: Cihazlarınızı kurun.

Öncelikle, hem Samsung TV’nizin hem de Amazon Alexa cihazınızın kurulu olduğundan ve çalıştığından emin olun. TV’de ve Alexa cihazında ilk kurulumu tamamladıktan sonra, her iki cihazın da aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğundan emin olmanız gerekir.

DAHA: Amazon Alexa ile Çalışan En İyi Ürünler

Henüz yapmadıysanız, fSmartThings uygulamasında TV’yi bir Şey (Samsung’un akıllı cihaz için kullandığı kelime) olarak da ayarlamanız gerekir. Bunu yapmak için, TV’de Samsung hesabınızda oturum açmanız yeterlidir.

Adım 2: Uygulamaları hazırlayın.

Ayrıca bu iki cihazı koordine etmek için telefonunuzu hazırlamanız gerekir. Henüz yapmadıysanız, hem Samsung SmartThings uygulamasını (iOS (yeni sekmede açılır) hem de Android için mevcuttur) ve Amazon Alexa uygulamasını (ayrıca iOS (yeni sekmede açılır) veya Android için) indirin.

Amazon’un sesli asistan uygulamasını nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz, Alexa’yı Android telefonunuzda veya Alexa’yı iPhone’unuzda kullanmak için kullanışlı kılavuzlarımıza göz atın.

TV’nizin Samsung hesabı ve Echo’nuzun Amazon hesabı için kullandığınız hesap bilgileriyle her iki uygulamada da oturum açtığınızdan emin olun.

3. Adım: SmartThings uygulamasında TV’nizi keşfedin.

İlk olarak, Samsung TV’nizi, Alexa hoparlörünüze bağlarken ona bağlı bir akıllı cihaz gibi davranmanızı sağlayan Samsung SmartThings uygulamasında keşfetmeniz gerekir.

Samsung TV'yi Alexa'ya bağlayın - Samsung SmartThings uygulaması cihaz keşfi

Bunu yapmak için uygulamanın alt menüsünde bulunan Cihazlar menüsüne gidin.

Cihazlar sayfasında, Cihaz Ekle seçeneğini seçin. TV açıkken, cihazınızı listede bulmak kolay olmalıdır.

Samsung TV'yi Alexa'ya bağlayın - Samsung SmartThings uygulaması

Cihazı bulduktan ve telefonunuzu TV ile eşleştirdikten sonra, Samsung Smart TV’yi seçin ve akıllı cihaz olarak kullanımını etkinleştirmek için adının yanındaki geçiş düğmesini kullanın.

Adım 4: Akıllı hoparlörünüzü Alexa uygulamasında keşfedin.

İkinci olarak, Amazon Echo, Echo Dot veya diğer Amazon cihazınızın Amazon Alexa uygulamasında keşfedildiğinden emin olmanız gerekir. Ayarlanmamışsa veya cihaz başka birinin telefonu üzerinden kurulmuşsa, aşağıdakileri yapmanız gerekir. (Bu sizin için geçerli değilse sonraki adıma geçin.)

Uygulamada, ana ekranın altındaki menüden Cihazlar düğmesini seçin.

Samsung TV'yi Alexa'ya bağlayın - Amazon Alexa uygulaması cihaz menüsü

Echo (veya benzer Alexa cihazı) bu menüde görünüyorsa, hazırsınız demektir. Değilse, Tüm Cihazlar menü seçeneğini açın ve Alexa cihazınızı mevcut bağlı cihazlar listesinde bulun.

Adım 5: Uygulamaları bağlayın.

Amazon Alexa uygulamasında, Samsung SmartThings becerisini etkinleştirin ve hesapları bağlamak için Samsung hesabınızla oturum açın.

Adım 6: Alexa uygulamasında TV’nizi seçin.

Samsung TV'yi Alexa'ya bağlayın - Amazon Alexa uygulaması cihaz menüsü

Alexa’yı TV ile otomatik olarak eşleştirmesi gereken Samsung SmartThings becerisini etkinleştirdikten sonra, her şey hazır. Tebrikler, Samsung akıllı TV’nizi Alexa’ya bağladınız!

Hangi Alexa komutlarını kullanabilirim?

Artık hazırsınız, bilmeniz gereken tek şey Alexa’ya tam olarak ne yaptırabileceğiniz.

Aşağıdaki listede, eski Samsung akıllı TV’lerde Alexa aracılığıyla kullanabileceğiniz temel komutlar yer almaktadır:

“Alexa, dön [on/off] televizyon.”“Alexa, kanal [up/down] televizyonda.”“Alexa, ses [up/down] televizyonda.”“Alexa, git [channel number] televizyonda.”“Alexa, [input name] televizyonda.”“Alexa, [play/pause/rewind/fast forward] televizyonda.”

Alexa ile ilgili daha fazla ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için Alexa ile ilgili eksiksiz kılavuzumuza göz atın. Daha da ileri gitmek için, neden daha ucuza harika bir ev sinema sistemi kuracağınıza dair kılavuzumuza göz atmıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir