Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Saksıda domates nasıl yetiştirilir - 7 kolay adım
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Saksıda domates nasıl yetiştirilir – 7 kolay adım

Saksıda domates nasıl yetiştirilir – 7 kolay adım

Karargaht Karargaht - - 8 dk okuma süresi
2

Her zaman kendi domateslerinizi yetiştirmek istediyseniz, ancak bir apartman dairesinde yaşıyorsanız veya tohumlardan doğrudan toprağa dikmek için domates yetiştirebileceğiniz bir bahçeniz yoksa? Saksıda domates yetiştirmeyi öğrenin ve yemeklerinizde taze, evde yetiştirilmiş domateslerin tadını çıkarabileceksiniz.

Doğru ortama yerleştirildiğinde, saksılara ekilen domatesler her yerde büyüyebilir. Dahası, saksıda domates yetiştirmeyi bilmek evde dolaşmak için daha uygun ve daha kolaydır. Doğru güneş ışığını alması koşuluyla, saksılarınızı balkona, verandaya, verandaya ve hatta pencere pervazına yerleştirebilirsiniz. Ve en iyi yanı, tek bir bitkinin bir mevsimde yüzlerce domates üretebilmesi, sulu bir yaz şöleni vaat ediyor.

Yani, bakkal faturalarınızdan tasarruf etmek istiyorsanız, yedi kolay adımda saksıda nasıl domates yetiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Ayrıca patateslerin nasıl ekileceği ve ne zaman yapılacağı ile ilgili kılavuzumuza bakın.

saksıda domates nasıl yetiştirilir

1. Doğru büyüklükte tencere bulun

Pencere kenarındaki saksılarda domates bitkileri (İmaj kredisi: Shutterstock)

Yerel bahçe merkezinizden seçtiğiniz domates çeşidini satın aldıktan sonra, dikmek için büyük saksılar bulmanız gerekecek. Domates yetiştirmek söz konusu olduğunda ne kadar büyükse o kadar iyi çünkü bu, bitkilere bakmak daha kolay olacaktır. sağlıklı bir hasat. İdeal olarak, bir bitki için çapı en az 15 inç olan bir tencereye ihtiyacınız olacak, ancak bitki büyüdüğünde her zaman daha büyük bir tencereye yeniden yerleştirebilirsiniz. Domates yetiştirmek için asılı sepetleri bile kullanabilirsiniz, ancak bunların sık sık sulanması gerekir.

2. Kaliteli saksı toprağı kullanın

Tencerede saksı toprağı

Tencerede saksı toprağı (İmaj kredisi: Shutterstock)

Ardından, potu kaliteli, yüksek besinli saksı toprağı veya kompostla jantın yaklaşık 1 inç altına kadar doldurun. Sıradan bahçe toprağı kullanırsanız, bu saksılarınız için çok ağır olacak ve kompakt olacaktır. Suyun bir tepsiye akmasını sağlamak için tencerelerinizin tabanında iyi bir drenaj olduğundan emin olun. Çoğu saksı, köklerin suda oturmasını ve büyümelerini etkilemesini önlemek için tabanda bir deliğe sahip olacaktır.

3. Domates fidesini toprağın derinliklerine dikin

Tencerede saksı domates bitkisi

Tencerede saksı domates bitkisi (İmaj kredisi: Shutterstock)

Şimdi ekim zamanı! Bir domates fidesi dikerken genel bir kural, önce alt yaprak takımlarını çıkarmaktır. Ardından, bir mala veya el çatalı ile, bitkinin çoğunun gömülebileceği kadar derin bir delik kazın, böylece sadece üst yaprak demeti görünecek şekilde. Bitkiyi üst toprakla örtmek için ellerinizi kullanın.

4. Destekler ekleyin

Balkonda domates bitkisi

Balkonda domates bitkisi (İmaj kredisi: Shutterstock)

Ardından, domateslerinizi iyi ortalanmış ve dikey olarak büyümek üzere yerinde tutmak için destek ekleyin. İlk olarak, sapın hemen yanına uzun bir pay koyun. Tencerenin dibine gitmeli ve topraktan çıkmalı. Ardından kazık yerine oturduğunda, bir parça bitki teli veya sicim ile gövdeye bağlayın. Domateslerinizi balkona yerleştirmeyi tercih ederseniz, bu aynı zamanda rüzgarda bükülmelerini de önleyecektir.

5. Güneşli bir yere koyun

Pencere kenarında domates bitkileri

Pencereye göre domates bitkileri (İmaj kredisi: Shutterstock)

Domates bitkileri güneşli yerlerde ve ılık sıcaklıklarda gelişir. İdeal olarak, 6-8 saat arasında güneş ışığına ihtiyaçları vardır. Domates bitkilerini güneşli yerlere yerleştirin ve gün içinde yeterince güneş almıyorlarsa, saksıları güneş alan bir yere taşıyın. Çok fazla güneşin genç bitkiler için iyi olmadığını ve onları öldürebileceğini unutmayın. Sıcaklıklar 90 derece F’nin üzerinde tutulursa, bitki çiçek üretmeyi durdurur ve meyve artık maksimum boyutuna ulaşmaz.

6. Toprağı iyi sulayın

Fideleri pencereden sulamak

Fideleri pencereden sulamak (İmaj kredisi: Shutterstock)

Toprağı bir sulama kabı ile tamamen sulayın. Genellikle saksılardaki toprak çabuk kurur, bu nedenle günlük nem sağlamak için toprağın her sabah sulandığından emin olun. Ilık sıcaklıklar artarsa, günde iki kez sulamanız gerekir. Islak toprak köklerin çürümesine neden olabileceğinden, fazla su vermediğinizden emin olun. Bitkilerinizi sulama zamanının geldiğini belirtmek için bu XLUX Toprak Nem Ölçer (12 $, Amazon) gibi bir toprak su sayacı satın alabilirsiniz.

7. Domateslerinizi düzenli olarak besleyin

Domates bitkisini beslemek

Domates bitkisini beslemek (İmaj kredisi: Shutterstock)

Son olarak, domates bitkinizi iki haftada bir domatese özgü gübre veya çok amaçlı, yavaş salınan bir yemle besleyin. Bu, azot, fosfor ve potasyum gibi büyümesi için ihtiyaç duyacağı tüm temel besinleri sağlayacaktır. Bazıları zaten gübre içerdiğinden, saksı toprağınızın karışımda zaten bu besin maddelerine sahip olup olmadığını kontrol etmeye değer.

Bir domates bitkisinin büyümesi ne kadar sürer?

Evde yetiştirilen bir domates bitkisi tutmak

Evde yetiştirilmiş bir domates bitkisi tutmak (İmaj kredisi: Shutterstock)

Çeşitliliğe bağlı olarak, domateslerin çiçeklenmeden sonra meyve vermesi 25 ila 60 gün sürer. Bununla birlikte, daha küçük domates çeşitlerinin meyve vermesi üç ila dört hafta sürebilir.


İç mekan bitkileriyle de ilgileniyorsanız, sukulentlerin bakımının nasıl yapılacağı, sukulentlerin nasıl nakledileceği ve çim tohumu ekerek daha yeşil bir bahçeye nasıl sahip olunacağı ile ilgili kılavuzlarımıza göz atın. Ayrıca hava bitkilerinin bakımının nasıl yapıldığını da ele alıyoruz.

Solmakta olan favori bitkileriniz varsa, ölmekte olan bir bitkinin nasıl kurtarılacağına dair en iyi ipuçlarımıza göz atın. Ayrıca, bahar temizliği ipuçları için evinizin her odasını nasıl temizleyeceğinizi öğrenirken daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek bu 5 bitkiyi mutlaka kontrol edin.

Bugünün en iyi Sulama Tenekeleri fırsatları

sulama tenekesiAmazon

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir