Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Tomatoes with blossom end rot in a basket
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Sağlıklı bir hasat için domates çiçeği uç çürüklüğünden nasıl kurtulurum

Sağlıklı bir hasat için domates çiçeği uç çürüklüğünden nasıl kurtulurum

Karargaht Karargaht - - 9 dk okuma süresi
2

Hiçbir şey taze, evde yetiştirilmiş domateslerin tadını yenemez. Sadece mağazadan satın alınan ürünlerden çok daha organik değiller, aynı zamanda lezzetli yemekler hazırlarken kelimenin tam anlamıyla bitkiden tabağa gidebilirsiniz. Tohumlardan veya saksıda domates yetiştirmeyi başardıysanız, sağlıklı bir hasat için domates çiçeği uç çürüklüğünden nasıl kurtulacağınızı bilmek çok önemlidir.

Peki çiçek sonu çürüklüğü nedir? Esasen, çiçek ucu çürüklüğü, bir domatesin dibinde oluşan kahverengi veya siyah kösele bir noktadır. Klasik bir hastalık belirtisi gibi görünse de, aslında bu, topraktaki kuru koşulların neden olduğu kalsiyum eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, tutarsız sulama da çiçek uçlarının çürümesine katkıda bulunur.

Domatesler genellikle hızlı büyür ve sağlıklı gelişimi sağlamak için kalsiyuma ihtiyaç duyar. Toprakta düşük kalsiyum seviyeleri olduğunda, meyvenin dokusu parçalanır ve dipteki çökük lezyonu oluşturur. Domatesin büyüme noktası orası olduğu için, o bölgede herhangi bir eksiklik belirtisi ortaya çıkacaktır.

Neyse ki, domates çiçeğinin çürümesini önlemek ve sevdiğiniz meyveyi kurtarmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey var. Bu nedenle, olgun domatesleriniz hoş olmayan lekeler nedeniyle mahvolduysa, sağlıklı bir hasat için domates çiçeği uç çürüklüğünden nasıl kurtulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Ayrıca domates bitkilerini en iyi budama makasını kullanarak en iyi durumda tutmak için budamayı bilmek de kullanışlıdır.

Domates çiçeği uç çürüklüğünden nasıl kurtulurum

Ne yazık ki, bir kez bir domateste çiçek çürümesi meydana geldiğinde, meyveyi kurtarmak için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Sonunda, çürüme gelişmekte olan domatesin alt yarısını kaplayacak ve onu düz ve yenmez halde bırakacaktır. Domates çiçeği çürüklüğünden kurtulmak için bu adımları uygulamadan önce, etkilenen tüm domatesleri çıkarın ve kompostun içine atın.

1. Toprak durumunuzu kontrol edin

Toprak PH testi (Resim kaynağı: Shutterstock)

Kalsiyum alımına yardımcı olmak için doğru pH seviyelerine sahip olduğundan emin olmak için bir toprak testi yapın. Uzmanlar, bahçe toprağınızın pH’ının mümkünse 6,5’e yakın olmasını tavsiye ediyor. Bu seviye, kalsiyum ve diğer temel besinlerin domates bitkisi tarafından kolayca emilmesi için doğru koşuldur. Bu Toprak pH Ölçer 3’ü 1 Arada Toprak Test Cihazı (14 $ (yeni sekmede açılır), Amazon (yeni sekmede açılır) gibi kullanışlı bir araç kullanarak toprak pH’ını test edebilirsiniz.

2. Toprağa bir kalsiyum kaynağı ekleyin

Bitki üzerinde domates çiçeği uç çürümesi

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Domates çiçeği uç çürüklüğü kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için gerekirse toprağa bir kalsiyum kaynağı ekleyin. Ev yapımı, organik kalsiyum kaynakları arasında kemik unu, öğütülmüş istiridye kabuğu veya doğrudan domates bitkilerinin etrafındaki toprağa ince ezilmiş yumurta kabukları bulunur. Bu, büyüme mevsimi boyunca sabit bir kalsiyum seviyesinin korunmasına yardımcı olacaktır. Kemik unu, özellikle bitki büyümesi için gerekli besinler olan kalsiyum ve fosfor bakımından yüksektir.

Bir tutamda, toprağa kalsiyum karbonat tabletleri veya toz – antasit tabletleri – bile ekleyebilirsiniz. Amazon’da 13,25 ABD dolarına 500 gramlık bir şişe kalsiyum karbonat gücü elde edebilirsiniz (yeni sekmede açılır). Bonus olarak, mide ekşimenizi tedavi etmek için de kullanabilirsiniz.

3. Domates bitkilerini iyi sulayın

Domates bitkisinin sulanması

Domates bitkisinin sulanması (Resim kaynağı: Shutterstock)

Domates bitkilerini günlük olarak sulayın, böylece çiçek uçlarının çürümesini önlemek için toprak bol miktarda nem alır. Bir sıcak hava dalgası sırasında veya sıcak bölgelerde, sulamayı günde iki defaya çıkarmanız gerekebilir. Uzmanlar, köklere derin bir sulama sağlamak için altı inç derinliğe kadar sulamayı tavsiye eder, ancak fazla su vermeyin. Su altında kalmanın yanı sıra, çok fazla su da çürümeye neden olabilir. Her durumda, sonuçları görmek için birkaç hafta tutarlı sulama gerekebilir, bu yüzden umutsuzluğa kapılmayın.

4. Bitkinin tabanına malç uygulayın

Domates bitkisi için saman malç

Domates bitkisi için saman malç (Resim kaynağı: Shutterstock)

Domates bitkilerinin etrafındaki toprağın üzerine 2 ila 3 inç organik madde tabakası ekleyin. Malç, domates bitkilerinizin gelişmesi için seviyeleri sabit tutarak nemi hapsetmeye yardımcı olur. Diğer iyi malç kaynakları arasında saman, çim kupürleri, turba yosunu ve kıyılmış yapraklar bulunur. Bu aynı zamanda yabani otları da uzak tutacaktır, böylece karahindibaları çıkarmaya devam etmek zorunda kalmayacaksınız.

5. Domates gübresi kullanın

Besleme domates bitkisi

Domates bitkisini beslemek (Resim kaynağı: Shutterstock)

Ayrıca domates bitkilerinizi kalsiyum içeren sıvı domates gübresi ile besleyin. Gübrelemeden önce, domates bitkinizin her zaman iyi sulandığından emin olun. Toprak kuru ise çok fazla gübre emebilir ve bitkiyi yakabilir. Sulamadan sonra, gübreyi bitkinin tabanından yaklaşık 6 inç uzağa yere yayın. Domates bitkisine çok yakın gübreleme, gübrenin gövdeye akmasına ve bitkinin yanmasına neden olabilir.

Domates bitkisi yetiştirmek için ipuçları

Bayan budama domates bitkileri

Kadın budama domates bitkileri (Resim kaynağı: Shutterstock) Domates asmalarını her hafta en az bir inç ve yaz aylarında daha fazla nem için düzenli olarak sulayın Yeni büyümeyi artırmak için domates bitkilerini sık sık budadığınızdan emin olun. yerden. Bunlar ayrıca dikey olarak büyümelerine ve arka bahçenizde yerden tasarruf etmelerine yardımcı olur. Bir bahçeniz yoksa ancak dış mekan saksıları kullanıyorsanız, plastik kaplardan kaçının. Bunlar, kök hasarı veya küf ile sonuçlanabilecek bitkiye doğal hava sirkülasyonunu engeller. Pişmiş toprak kaplar, domates bitkisinin büyümesini sürdürmek için iyidir


Budamaya başlamadan önce, yaptığınızı hiç bilmediğiniz 7 budama hatasına bir göz atın. Ve gıda yetiştirme dünyasında yeniyseniz, yeni başlayanlar için yetiştirmesi en kolay 9 sebzeye göz atın ve patateslerin nasıl ekileceği ve ne zaman yapılacağına ilişkin kılavuzumuza bakın. Bir ev projesi istiyorsanız, tohumdan avokado ağacının nasıl yetiştirileceğini de kontrol etmelisiniz.

Bugünün en iyi Felco F-2 Klasik Manuel El Budama Makinesi fırsatları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir