Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Sabit sürücünüzün sağlığı nasıl kontrol edilir
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Sabit sürücünüzün sağlığı nasıl kontrol edilir

Sabit sürücünüzün sağlığı nasıl kontrol edilir

Karargaht Karargaht - - 6 dk okuma süresi
2

En iyi bilgisayarlar neredeyse her zaman birincil diskleri olarak SSD’leri içerse de, depolamak için çok şeyiniz varsa geleneksel sabit diskler hala en uygun maliyetli seçimdir – ve sabit diskinizin sağlığını nasıl kontrol edeceğinizi bilmek, ömrünü uzatmalıdır.

Evet, SSD’ler, hantal emsallerinden daha üstün hızlar sunar. Ama siz de benim kadar büyük bir dijital istifçiyseniz (90’larda çevirmeli ağdan indirmem yaklaşık bir haftamı aldığı için hâlâ katılmayı reddettiğim müzik albümlerim var…) ya bir sabit diskiniz var. Bilgisayarınızın içinde veya harici depolama olarak takılıyken, bir sürü süslü SSD alanı ayırmaktan çok daha ucuzdur.

Bununla birlikte, sabit disklerin bir uyarısı, SSD’ler kadar dayanıklı olmayan nispeten hassas donanım parçaları olmaları ve birçoğunun sadece birkaç yıllık kullanımdan sonra kovayı tekmelemesidir. Neyse ki, sabit sürücünüzün son ayaklarının üzerinde olabileceğini düşünüyorsanız, üzerinde triyaj yapmanın birkaç yolu vardır, size en kötüsü olmadan önce ömrünü uzatmak veya her şeyi yedeklemek için zaman verir.

Sabit sürücünüzün sağlığı nasıl kontrol edilir

1. SMART aracını kullanın

Modern sabit diskler, sağlık durumlarını hızlı bir şekilde görmenizi sağlayan SMART (Kendi Kendini İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi) olarak bilinen bir özelliğe sahiptir. Bu özellik, sürücünüzle ilgili herhangi bir sorun olduğunda sizi otomatik olarak bilgilendirse de, bir şeylerin doğru olmadığını düşünüyorsanız manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

Bunu Windows’ta yapmak için Başlat menüsünü açıp “cmd” yazarak Komut İstemi’ni başlatın – göründüğünde Komut İstemi’ni tıklayın. “wmic diskdrive get model, status” metnini girin ve ardından enter/return tuşuna basın. Şimdi, sürücünüzün/sürücülerinizin her birinin durumuyla birlikte listelendiğini göreceksiniz – eğer öyleyse “Tamam”, peki, Tamam, ya da yoldaysa “Pred Fail”.

(Resim kredisi: Microsoft)

Bunu macOS’ta yapmak için Uygulamalar’a, ardından Yardımcı Programlar’a giderek Disk İzlencesi aracını açın. Kontrol etmek istediğiniz sürücüyü tıkladığınızda, sol alttaki “SMART durumu” bölümünde veya sağ üstteki “i” simgesine tıklayarak durumu “Doğrulandı” veya “Başarısız” olarak görünecektir.

Not: SSD takılı bir 2015 sonrası makine çalıştırıyorsanız bu bilgi görünmeyecektir.

2. Bir disk sağlığı kontrol programı çalıştırın

SMART aracı hızlı ve kolay olsa da, size diskinizin iyi durumda mı yoksa ölmek üzere mi olduğunu söylemekten fazlasını yapmaz. İşte bu noktada daha kapsamlı bilgiler sunabilen bağımsız programlar işe yarar.

Windows için CrystalDiskInfo, diskinizin durumunu biraz daha derinlemesine inceleyebilen ücretsiz bir araçtır; macOS kullanıcıları ise 19,99 ABD dolarına mal olan ancak ücretsiz deneme sürümüyle gelen DriveDX’e bir göz atmalıdır.

Birinci tarafa geçmeyi tercih ediyorsanız, disk üreticinizin Western Digital’in Drive Utilities veya Seagate’in kullanışlı SeaTools’u gibi kendi aracı olup olmadığını görmeye değer.

(Resim kredisi: Microsoft)

Sürücünüz arızalanırsa ne yapmalısınız?sabit diskinizin sağlığını nasıl kontrol edeceğinize ilişkin bir kılavuzu temsil eden bir yığın sabit disk sürücüsü fotoğrafı

Kredi: Doug McLean/Shutterstock

Kontrolleri yaptıktan sonra sürücünüzün ölmekte olduğunu fark ederseniz ne yaparsınız? Düşünmek isteyeceğiniz ilk şey, tüm verilerinizi nasıl yedekleyeceğinizdir.

Bunu yapmanın en kolay yolu, ek bir donanım gerektirmediğinden ve nispeten basit olduğundan bir bulut depolama hizmeti kullanmak olabilir. Windows’ OneDrive ve macOS’ iCloud’un her ikisi de açık olduğunu fark etmemiş olabileceğiniz bu hizmetleri sunduğundan, verilerinizin zaten bulutta yedeklenip yedeklenmediğini kontrol etmeye değer.

Alternatif olarak, bağlantınız göreve uygun değilse veya erime meydana gelmeden önce zamana karşı yarışıyorsanız, diskinizin içeriğini başka bir sürücüye kopyalamak veya klonlamak isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu, her şeyi diskten ikincisine kopyalamak/yapıştırmak veya sürüklemektir; bu, diskiniz yalnızca şarkı veya film gibi medya dosyalarını içeriyorsa en iyi yöntemdir. Ancak, yüklü herhangi bir programınız veya karşınıza çıkmasını istediğiniz sistem bilginiz varsa, bu yöntemi seçerseniz, bu muhtemelen dışarıda bırakılacaktır.

Bunun yerine, Windows için ücretsiz bir sürümü veya macOS kullanıcıları için ücretsiz deneme sürümü olan ücretli bir sürümü olan EaseUS Todo Backup gibi bir program kullanarak sürücünüzü klonlamanız gerekecek.

Artık sabit sürücünüzün sağlığını nasıl kontrol edeceğinizi biliyorsunuz, sürücünüzü atmanın daha iyi bir seçenek olup olmadığını görmek için bulut depolama ve harici sabit disk sürücü hakkındaki kılavuzumuza göz atmak isteyebilirsiniz. Windows kullanıcısıysanız, Windows 11 veya 10’da Tanrı Modu’nu nasıl etkinleştireceğinizi, hangi Windows sürümüne sahip olduğumu nasıl öğreneceğinizi ve Windows 11’de Wi-Fi şifrenizi nasıl göreceğinizi öğrenin. macOS, macOS’un nasıl kullanılacağına bakın – temel ipuçları ve püf noktaları.

Sabit sürücünüzün sağlığı nasıl kontrol edilir 1

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir