Roku’da ekran yansıtma nasıl kullanılır

Roku'da ekran yansıtma nasıl kullanılır

Roku’da ekran yansıtmanın nasıl kullanılacağına ilişkin kılavuzumuz, değerli (ancak biraz gizli) bir özelliği vurgulamaktadır. Ancak başlamadan önce, ekran yansıtmayı ne zaman kullanmanız ve ne zaman kullanmamanız gerektiğini düşünmeye değer.

Daha önce hiç denememiş olanlar için, Roku’da ekran yansıtma, Roku cihazınızı alıcı olarak kullanarak Android cihazınızda veya Windows PC’nizde ne varsa TV’nizde yayınlamanıza olanak tanır.

Çoğu Roku cihazının ekran yansıtma yetenekleri vardır ve prosedür, ucuz bir Roku Express veya premium bir Roku Ultra kullanıyor olsanız da aynıdır.

Roku’da ekran yansıtma hakkında teknik bilgi almak isteyenler için bu özelliğe izin veren protokole Miracast denir ve hemen hemen her modern Windows PC ve Android cihazının buna erişimi vardır. (Apple cihazları, AirPlay adında benzer bir ekran yansıtma seçeneğine sahip olmalarına rağmen yoktur.)

Yerleşik uygulamaları çok daha sezgisel olduğundan, ekran yansıtma genellikle bir Roku’da medya tüketmenin en iyi yolu değildir. Kendi içeriğiniz olsa bile, Plex gibi bir medya sunucusunu veya Roku’nun kendi yerleşik medya oynatıcısını kullanabilirsiniz. Ancak, bir multimedya uygulamasına tam olarak uymayan bir şeyi görüntülemeniz gerekiyorsa veya İnternet bağlantınız yoksa ekran yansıtma yararlı olabilir.

Unutulmaması gereken son bir şey, ekran yansıtmanın çoğu zaman şüpheli bir teklif olduğudur, bu nedenle süreç düşündüğünüz kadar sorunsuz çalışmıyorsa cesaretiniz kırılmasın. Roku cihazları çok güvenilir olsa da bazen Roku’nuzun çalışmadığını ve düzeltilmesi gerektiğini görebilirsiniz.

Küresel içeriğe erişmek için kendinize en iyi Roku VPN’i paketleyin

Başlamadan önce, Roku cihazınızın çalışır durumda olduğundan ve tamamen güncellendiğinden emin olmak isteyeceksiniz. İnternete bağlı olması gerekmez, ancak bunu yapmaktan zarar gelmez. Ayrıca Android cihazınızın veya Windows PC’nizin tamamen güncel olduğundan emin olmalısınız. İnternet bağlantısı gerekli değildir, ancak imkanınız varsa bağlanabilirsiniz.

Roku’daki ayarlar menüsü (Resim kaynağı: Gelecek)

Daha önce Roku’nun ayarlar menüsünde oynamadıysanız, bunu yapmak zor değil. Ayarlar seçeneğini görene kadar ana ekran menüsünde aşağı kaydırmanız yeterlidir.

Roku'da ekran yansıtma: Ayarları açın

Roku’daki sistem menüsü (Resim kaynağı: Gelecek)

2. Sistem seçeneğini seçin

Sistem alt menüsü, belirli bir işlevselliğe (ses veya video kalitesi, ödeme seçenekleri vb.) bağlı olmayan herhangi bir Roku ayarıyla oynayabileceğiniz yerdir. Daha önce burada hiç zaman geçirmediyseniz, hangi seçeneklerin mevcut olduğunu görmeye değer.

Roku'da ekran yansıtma: Ekran yansıtmaya gidin

Roku’daki ekran yansıtma menüsü (Resim kaynağı: Gelecek)

3. Ekran Yansıtma bölümüne erişin

Bu adım oldukça açıklayıcıdır, ancak bir süredir sistem güncellemesi yapmadıysanız, bu seçenek Ekran Yansıtma’nın yalnızca bir adım altındadır.

Roku'da ekran yansıtma: Sor veya Her zaman izin ver'i seçin

Roku’daki ekran yansıtma seçenekleri (Resim kaynağı: Gelecek)

4. Ekran Yansıtma tercihlerinizi ayarlayın

Roku size ekran yansıtma için hepsi oldukça açıklayıcı olan üç seçenek sunar. “İstem”, bir cihaz Roku’yu ekran yansıtma alıcısı olarak her kullanmaya çalıştığında Roku’nun sizi bilgilendireceği anlamına gelir. Bu, ekran yansıtmanıza izin verdiği için sağlam bir seçenektir, ancak aynı zamanda yetkisiz erişimi de önler.

Kendi başınıza (ve komşulardan uzakta) yaşıyorsanız “her zaman izin ver” iyi olabilir ve ekran yansıtma özelliğini asla kullanmak istemeyeceğinizi biliyorsanız “asla izin verme” iyi olabilir. Aksi takdirde, “İstemi” ile giderdim.

Roku'da ekran yansıtma: Yükleniyor... ekranı

Roku’da ekran yansıtma için yükleme ekranı (Resim kaynağı: Gelecek)

5. Cihazınızı bağlayın

Ne yazık ki, spesifik talimatlar veremediğim bir adım bu. Konu ekran yansıtma olduğunda her akıllı telefon ve bilgisayar biraz farklı çalışır. Genel olarak Android cihazların ekran menüsünde bir yerde “cast” seçeneği varken Windows PC’lerde Ekran Ayarlarında “kablosuz ekrana bağlan” seçeneği olduğunu söyleyebilirim.

” için bir Google araması yaparsanız[your device name] ekran yansıtma”, “ihtiyacınız olan kaynakları bulmalısınız. Her durumda, cihazınızın ekran yansıtmasını etkinleştirin, ardından TV’de neler olduğunu izleyin.

Roku'da ekran yansıtma: İzin Ver'i tıklayın

Roku’daki ekran yansıtma isteği seçenekleri (Resim kaynağı: Gelecek)

6. Ekran yansıtma isteğini kabul edin (gerekirse)

Ekran yansıtma tercihlerinizi “Her zaman izin ver” olarak ayarlarsanız bu adımı atlayabilirsiniz. Aksi takdirde, cihazınızın eşleştirme isteğini kabul etmeniz gerekecektir. Buradaki seçeneklerin tümü basittir: “Her zaman izin ver”, “İzin ver”, “Engelle” ve “Her Zaman Engelle”.

Roku'da ekran yansıtma: Oradasınız!

Bir Android tabletten Roku’da ekran yansıtma (Resim kaynağı: Gelecek)

7. Cihazınızı normal şekilde kullanın

Roku’nuz ekran yansıtma isteğini kabul ettiğinde, hazırsınız. Tabletinizi, akıllı telefonunuzu veya PC’nizi normal şekilde, yaptığınız her işlem TV ekranınıza yansıtılarak kullanabilirsiniz. Medya alışkanlıklarınıza bağlı olarak bunu faydalı veya tamamen gereksiz bulabilirsiniz, ancak seçeneğe sahip olmak güzel.

Kaynak cihazınızın TV’nizle aynı çözünürlüğe sahip olmayabileceğini ve bunun bazı resim tuhaflıklarına yol açabileceğini unutmayın. Daha yeni mobil cihazlar, çözünürlüğü otomatik olarak değiştirme seçeneği sunar; aksi takdirde, çözünürlükleri genellikle cihazınızda veya TV’nizde manuel olarak değiştirebilirsiniz. Bu, seçeneklerin cihazınıza bağlı olarak önemli ölçüde değişebileceği başka bir durumdur, bu nedenle sorun yaşarsanız Google arkadaşınızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir