Roku çalışmıyor mu? Yaygın Roku sorunları nasıl çözülür

Roku çalışmıyor mu?  Yaygın Roku sorunları nasıl çözülür

Roku akış cihazları, iyi bir nedenle çok popülerdir. Aslında, en iyi akış cihazları için seçimlerimize hükmediyorlar ve Roku Streaming Stick 4K bir numara.

Şirket, kullanımı kolay ve uygun fiyatlı hızlı performans gösteren oynatıcıları piyasaya sürerek ABD yayın pazarında (Amazon’un Fire TV’sinin peşinden koşarken) lider oldu. Roku OS basit ve zariftir, bu yüzden onu diğer daha karmaşık arayüzlere tercih ediyoruz.

Ancak çoğu elektronik cihaz gibi, bazen Roku’nuzun çalışmadığını görebilirsiniz. Neyse ki, Roku sorunlarının düzeltilmesi genellikle kolaydır. Roku cihazınızla ilgili bir sorun yaşıyorsanız, bunu nasıl çözebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Yaygın Roku sorunları

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Sorununuz bu listedeyse, Roku’nuzu nasıl düzelteceğinize dair iyi fikirlerimiz var.

Roku açılmıyorRoku donmuşRoku internete bağlanmıyorRoku bağlı ama çalışmıyorRoku sesi çalışmıyor veya bozukRoku video kalitesi düşükRoku sesi ve video senkronize değil

Roku sorunları nasıl düzeltilir

Yaygın Roku sorunlarının çoğu, cihazınızı yeniden başlatarak, güncelleyerek veya fabrika ayarlarına sıfırlayarak çözülebilir.

Roku’nuz nasıl yeniden başlatılır

Roku’nuz uzaktan kumandaya girdiğiniz komutlara yanıt veriyorsa, Roku’nuzu yeniden başlatmak çok daha kolaydır.

Roku uzaktan kumandanız çalışıyorsa:

Uzaktan kumandadaki Ana Sayfa düğmesine basın Ayarları seçmek için kaydırınSistemi Yeniden Başlat’ı seçin Yeniden Başlat’ı seçinTamam’a basarak onaylayınRoku cihazı yeniden başlatılacaktır

Yeniden Başlat'ın vurgulandığı Roku sistemi yeniden başlatma menüsü, doğru çalışmayan bir Roku'yu düzeltmeye yardımcı olabilir

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

Ekran donmuşsa:

Ana Ekran düğmesine beş kez basın Yukarı oka bir kez basın Geri Sar düğmesine iki kez basın Hızlı İleri düğmesine iki kez basın Roku cihazı yeniden başlatılacak

Bu sıra işe yaramazsa, Roku’yu tamamen çıkararak yeniden başlatabilirsiniz. 10 saniye bekleyin, ardından tekrar takın.

Roku yazılımı nasıl güncellenir

Roku cihazınızı yeniden başlatmak sorunu çözmezse, yazılımın güncellenmesi gerekebilir. Roku OS güncellemeleri genellikle arka planda otomatik olarak gerçekleşir. Bununla birlikte, bu işlem bir engele çarpmış olabilir, bu nedenle yazılımı manuel olarak güncellemeniz gerekip gerekmediğini kontrol etmelisiniz.

RemoteScroll’daki Ana Sayfa düğmesine basarak Ayarlar’ı seçinSistem’i seçinSistem Güncellemesini seçinGüncellemeleri manuel olarak kontrol etmek için Şimdi Kontrol Et’i seçinYeni bir güncelleme varsa, otomatik olarak indirilir ve yüklenir. Bu işlemi kesintiye uğratmayın. Güncelleme yüklendikten sonra Roku cihazı yeniden başlatılacaktır.

Roku sistem güncelleme menüsü

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

Roku’nuzu fabrika ayarlarına nasıl sıfırlarsınız

Nadir durumlarda, ne Roku’nuzu yeniden başlatmak ne de mevcut bir güncellemeyi yüklemek sorunu çözmez. Fabrika ayarlarına sıfırlama, yalnızca son çare olarak kullanılması gereken aşırı bir seçenek olsa da bir seçenektir. Sıfırlama, Roku cihazınızı orijinal durumuna döndürür – sanki yeni satın almış ve kutusunu açmışsınız gibi. Tüm tercihlerinizi, ayarlarınızı, kanal indirmelerinizi ve ağ bilgilerinizi sileceğinden, fabrika ayarlarına sıfırlamayı seçerken çok dikkatli olun.

RemoteScroll’daki Ana Sayfa düğmesine basarak Ayarlar’ı seçinSistemi seçin Gelişmiş Sistem Ayarlarını seçin Fabrika Ayarlarına Sıfırla’yı seçin Fabrika Ayarlarına Sıfırla’yı seçin Her Şeyi Sıfırla’yı seçin Ekrandaki talimatları izleyin.

Roku fabrika ayarlarına sıfırlama menüsü

(Resim kaynağı: Tom’un Rehberi)

Cihazınız tamamen donmuşsa ve uzaktan işlevlere yanıt vermiyorsa, fiziksel Sıfırlama düğmesine basarak da fabrika ayarlarına sıfırlama yapabilirsiniz. Roku Streaming Stick ve Streaming Stick+ 4K, Sıfırla etiketli küçük düğmelere sahiptir. Roku Ultra gibi diğer cihazlarda girintili delikler bulunur. Basmak için bir ataş veya benzeri bir nesneye ihtiyacınız olacak.

Roku’nun açık olduğundan emin olun. Beyaz bir LED göstergesi yanmalıdır. Düğmeye 10 saniye basın. LED ışığı, sıfırlama tamamlanana kadar hızla yanıp sönecektir. Roku karşılama/ayar ekranı görünecektir.

Roku uzaktan sorunları

Roku Akış Çubuğu 4K

(Resim kaynağı: Henry T. Casey)

Roku cihazları, iki tür uzaktan kumandadan biriyle gönderilir: kızılötesi (IR) uzaktan kumanda veya WiFi “her yerde nokta” gelişmiş uzaktan kumanda.

IR Roku uzaktan kumandanız çalışmıyorsa, cihaza doğrudan bir görüş hattı olup olmadığını kontrol edin. IR sinyalinin yolunu engelleyen engelleri kaldırmanız gerekebilir. Görüş hattı engellenmezse, Roku uzaktan kumandasının yeni pillere ihtiyacı olabilir.

Gelişmiş Roku uzaktan kumandanız çalışmıyorsa, yeni pillere ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Piller yeniyse, uzaktan kumandayı sıfırlamanız veya cihazla yeniden eşleştirmeniz gerekebilir. Bu adımları takip et:

Pilleri gelişmiş uzaktan kumandadan çıkarın. Roku cihazınızın fişini çekin ve 10 saniye bekleyin. Cihazı tekrar prize takın. Pilleri uzaktan kumandaya yeniden takın. Uzaktan kumandanın otomatik olarak cihaza yeniden bağlanması için 30 saniye ila bir dakika bekleyin.

Uzaktan kumandayı yeniden eşleştirmek için yukarıda listelenen ilk üç adımı izleyin. Ancak pilleri tekrar taktıktan sonra pil bölmesinde bulunan eşleştirme düğmesine basın. Eşleştirme ışığı yanıp sönmeye başlayacak ve ardından ekrandaki talimatları takip edecektir.

Roku aşırı ısınıyor

Roku'da kırmızı ışık yanıyor

(Resim kaynağı: Roku)

Roku cihazları, diğer elektroniklerin üzerinde, kapalı bir alanda veya doğrudan güneş ışığında oturuyorlarsa aşırı ısınabilir. Ekranda aşırı ısınma uyarısı alacaksınız veya Roku LED ışığının kırmızıya döndüğünü göreceksiniz.

Cihazı fişten çekin ve gücü yeniden bağlamadan önce en az 10 dakika bekleyin. Uyarı mesajı veya ışığı devam ederse, fişini tekrar çekin ve Roku desteği ile iletişime geçin.

Roku’nun gücü düşük

Streaming Sticks ve Roku Express gibi bazı Roku cihazları, televizyondaki bir USB bağlantı noktasından güç alabilir. Ancak, tüm USB bağlantı noktaları yeterli güç sağlamaz. USB bağlantı noktası yeterli güç sağlamıyorsa, ekranda bir uyarı alırsınız veya Roku LED ışığının kırmızıya döndüğünü görürsünüz.

Bu Roku sorununun çözümü, cihazınızla birlikte gelen USB güç adaptörünü kullanmaktır. Roku, adaptörlerini doğru miktarda güç sağlayacak şekilde tasarladı.

https://t.myvisualiq.net/impression_pixel?r=hawk-cache&et=i&ago=212&ao=803&aca=123513&si=1943169&ci=234568&pi=356748&ad=-4&advt=1943169&chnl=-4&vndr=1481&sz=8336&u=Encrypted3169 i

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir