Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

A raccoon emerging from a trash can with food in its mouth
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Rakunlardan nasıl kurtulur ve onları çöp kutunuzdan uzak tutarsınız

Rakunlardan nasıl kurtulur ve onları çöp kutunuzdan uzak tutarsınız

Karargaht Karargaht - - 10 dk okuma süresi
1

Rakunlardan nasıl kurtulacağınızı öğrendikten sonra, sabah çöpünüzün güvende ve sağlam olacağından emin olabilirsiniz. Bu küçük gece memelileri, yaramazlık yapmalarıyla ünlüdür – tavan arasında ve bacada ikamet etmek ve çiçeklerinizi ve çöplerinizi parçalamak.

Güneş batarken, rakunlar bir sonraki yemeklerini yemeye başlar. Vahşi doğada, meyve, kabuklu yemişler, tohumlar ve kurtçuklardan oluşur; bunların sonuncusu, çimlerinizde ve çiçek tarhlarınızda kanıtını görebilirsiniz. Bununla birlikte, artıklarımızdan da memnunlar ve zemin kaplamanızda veya çatınızda kuru ve güvenli bir yuva olasılığı, yalnızca çekiciliği artırabilir. Bu, önlem almadığınız sürece hiçbir evin veya çöp kutusunun rakunlardan güvenli olmadığı anlamına gelir.

Neyse ki, bu küçük haydutları caydırmak için atabileceğiniz adımlar var. Burada, rakunlardan nasıl kurtulacağınız konusunda size yol göstereceğiz ve yol boyunca sahip olabileceğiniz tüm soruları yanıtlayacağız.

Benler bahçenizde de sorun yaratıyorsa, benlerden nasıl kurtulacağınızı kontrol ettiğinizden emin olun.

Bahçenizdeki rakunlardan nasıl kurtulursunuz

(Resim kaynağı: Shutterstock)

1. Çöp kutularınızı emniyete alın — Rakunlar için en büyük cazibe merkezlerinden biri, çöp kutunuzdaki yiyecek artıklarıdır, bu nedenle taşan bir çöp kutusu bir smorgasbord gibidir. Kapağı kapalı tutarak ve çöpü erişilemez hale getirerek, çok önemli bir besin kaynağını kesmiş olursunuz. Kilitlenebilir kapaklı çöp kutuları kullanabilir veya Kapalı Tutmak için Strong Strap Stretch Latch (32,48$, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi bir mandala yatırım yapabilirsiniz.

Ayrıca ekstra bir savunma katmanı için rakunları püskürtmek üzere kokulu çöp torbalarına da yatırım yapabilirsiniz. Bu, çöpünüze naneli bir koku da verebilir. Mint-X MintFlex Kemirgen Kovucu Çöp Torbalarını öneririz (34,99 ABD doları, Amazon (yeni sekmede açılır)).

2. Çöp kutularınızı düzenli olarak temizleyin — Asla en sevdiğimiz işler listemizin başında olmaz, ancak rakunları caydırmak istiyorsanız çöp kutularınızı temizlemek için zaman ayırmanız çok önemlidir. Zamanla çöp torbalarınızdan dökülen ve sızıntılar tenekeye aktarılacaktır. Yalnız bırakılırsa, bu, rakunların yanı sıra kemirgenleri ve böcekleri uzak ve geniş bir alana çekecektir.

Çöp kutularınızı temizlemek için ihtiyacınız olan tek şey biraz bulaşık deterjanı ve su, bu yüzden bunu yapmak için biraz zaman ayırın. Çöp kutularınızın etrafındaki alanı da bir kez daha verdiğinizden ve duvar ve zemindeki kalıntıları temizlediğinizden emin olun.

Orbit 62100 Yard Enforcer Gündüz ve Gece Algılama Modlu Hareketle Aktive Edilen Sprinkler

(Resim kaynağı: Yörünge)

3. Ultrasonik ses, sprinkler ve projektörler — Ev mağazalarında rakunları caydıracak her türlü cihaz mevcuttur. Ultrasonik ses bir seçenektir – bu cihazlar, bir rakun hareket sensörünü tetiklediğinde tiz bir ses çıkarır. Kendimiz duyamıyoruz ama rakun bundan hoşlanmayacak. Broox Solar Animal Repeller’ı öneriyoruz (44,98 $, Amazon (yeni sekmede açılır)).

İyi yerleştirilmiş bir projektör, Orbit 62100 Yard Enforcer Motion-Activated Sprinkler (54,99 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi hareketle etkinleştirilen bir sprinkler gibi) rakunları korkutup kaçırmaya da yardımcı olabilir. Bu yöntemlerin bir kombinasyonu size rakunları ertelemek için en iyi şansı verecektir.

Bugünün en iyi projektör fiyatları

4. Ev yapımı kovucu — Rakunları da caydırmak için bahçenize ve çöp kutularına uygulayabileceğiniz belirli kokular vardır. Ev yapımı bir çözüm için tek yapmanız gereken birkaç damla bulaşık sabununu bir galon su ile karıştırıp karışıma bir şişe acı sos eklemek. (Eğer varsa, acı sos yerine bir şişe acı biber tozu koyabilirsiniz.) Ardından bunu rakunların sık olduğu bölgelere püskürtün ve gerektiğinde tekrar uygulayın.

Bazıları, idrarı taklit etmesi amacıyla, rakunları amonyakla ıslatılmış paçavralarla da caydırmayı önerir. Ancak, amonyak hem çocuklarla hem de evcil hayvanlarla temas ederse tehlikeli olduğu için dikkatli olunmalıdır. Bu bezlerin de düzenli olarak değiştirilmesi gerekecektir.

Evcil hayvan idrarı ikame olarak kullanılabilir ve başka bir etkili seçenektir. Harika kokmasa da, evcil hayvan idrarı ve kürk gibi evcil hayvanınızın kokusunu içeren herhangi bir şey, rakunları bahçenizden uzaklaştıracaktır. Bunun nedeni, kedilerin ve köpeklerin vahşi doğada rakunlarla savaşacak olmaları ve kokunun bölgeyi etkili bir şekilde işaretlemesidir. Evcil hayvanlarınız ve rakunlar arasında herhangi bir tartışmadan kaçınmalısınız, ancak bu, evcil hayvanınızı kendi yararınıza kullanamayacağınız anlamına gelmez.

Evcil hayvan kaselerinden yemek yiyen bir rakun

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Diğer yiyecek kaynaklarını ortadan kaldırın – Çöp kutularınızın kapalı olması rakunların yiyecek kaynağının kesildiği anlamına gelmez. Rakunlar ellerine geçen her şeyi yerler ve buna evcil hayvan yemi, kuş tohumu ve toprağınızdaki kurtçuklar dahildir.

Bahçenizden yiyecek olabilecek her şeyi çıkarın. Evcil hayvan mamasını iç mekana getirin, kuş besleyicilerini erişilemeyecek bir yere taşıyın ve çürüyen meyveleri yerden çıkarın. Meyve ağaçlarınız varsa, meyveyi en kısa sürede toplamaya çalışın ve gereğinden fazla bırakmayın. Aynı şey sebze hasadı için de geçerlidir.

Aşırı durumlarda, toprağınızdaki kurtçuk sayısını sınırlayarak da rakunları caydırabilirsiniz. Ev mağazalarının çoğu, Spectracide Acer Plus Triazicide Insect Killer (30.72 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi, bahçenizdeki böcek popülasyonunu azaltmak için tasarlanmış ürünler satacaktır).

Balık havuzunuzu da örtmeyi unutmayın – rakunlar, erişimi kolay olduğunda balıkları yerler.

6. Çitleri kurun — Bahçenizde yerini değiştiremeyeceğiniz ancak tavuk kümesi gibi rakunları çekmeye devam eden bir şey varsa, her zaman elektrikli çit kullanma seçeneği vardır. Bu, çevreyi çevreler ve yer seviyesinin hemen üzerinde bulunur. Rakunu temas halinde nazikçe şok edecek ve geri dönmesini engelleyecektir.

Sadece bir rakuna erişim sağlayabilecek sarkan ağaçlar veya alternatif yapılar olmadığından emin olun.

Evinizdeki rakunlardan nasıl kurtulursunuz

Kapı basamağında duran bir rakun

(Resim kaynağı: Shutterstock)

Sahanlığın altında veya çatı katında olduğu gibi mülkünüzde rakun olduğundan şüpheleniyorsanız, atmanız gereken birkaç adım vardır.

1. Rakunu güvenli bir şekilde ve eyalet yasalarına göre çıkarmak için bir profesyonel çağırın. Yer değiştirmeye izin veriliyorsa, bir profesyonel bu konuda yardımcı olabilir, ayrıca anne ve yavrusunun ayrılmasını engelleyebilir.

Rakunu kendi başınıza tuzağa düşürmeye çalışmamalısınız çünkü hem saldırgan olabilirler hem de hastalık taşıyabilirler. Rakunun bulunduğu yere bağlı olarak, bu da tehlikeli bir görev olabilir.

2. Alanı değerlendirin ve rakunların girmiş olabileceği boşlukları kapatın. Rakunlar tavan arasına yakındaki bir ağaçtan eriştiyse, başka bir ziyareti önlemek için dalları budayın.

3. Alandaki yiyecek ve su kaynaklarını ve yuva izlerini ortadan kaldırın.

4. Alanı aydınlatarak ve rakunları caydıracak kokular uygulayarak alanı daha az çekici hale getirin.


Ayrıca meyve sineklerinden nasıl kurtulacağınızı ve evde pire bulursanız nasıl hızlı bir şekilde kurtulacağınızı da kontrol etmek isteyebilirsiniz. Kurtçuklardan nasıl kurtulacağınızı bilmek, onları çöpünüzde görürseniz de yararlıdır.


İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir