Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Poynting XPOL-1 vs XPOL-2: What's the difference?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. İnternet ve Operatör
 4. »
 5. Poynting XPOL-1 ve XPOL-2: Aralarındaki fark nedir? 2022

Poynting XPOL-1 ve XPOL-2: Aralarındaki fark nedir? 2022

Karargaht Karargaht - - 8 dk okuma süresi
2

En çok satan iki antenimiz XPOL-1 ve XPOL-2’dir. Kullanım durumunuz için hangisi en iyisidir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Çapraz Polarizasyon

XPOL ‘çapraz polarize’ anlamına gelir ve anten alanlarının dikey yönelimini ifade eder. Bazı anten alanları dikey olarak polarize edilmiştir. Bu gibi durumlarda, çapraz polarizasyon, ikincil, yatay olarak polarize edilmiş bir anten ile sağlanacaktır. Bu sonuca ulaşmak, iki antenin kendilerini dik bir şekilde yönlendirmesini gerektirir.

Poynting XPOL-1’in gövdesi, bu şekilde çapraz polarize edilmiş iki anteni tutar. Bu tür çapraz polarizasyonun avantajı, azaltılmış parazit ve artan performanstır.

XPOL-2 ve XPOL-2-5G, bu çapraz polarizasyon özelliğini paylaşır (dolayısıyla adı).

Peki, XPOL-1 ve XPOL-2 arasındaki fark nedir? İkincisi, öncekinin daha yeni bir versiyonu mu? Hiç de değil – aslında, iki antenin uygulamaları tamamen farklıdır.

XPOL-1’in Güçlü Yönleri

Poynting XPOL-1, çok yönlü bir antendir. Bu, radyo frekanslarını (RF) her yöne verimli bir şekilde alıp dağıtabileceği anlamına gelir, bu da onu özellikle en yakın baz istasyonunun yönünün bilinmediği uygulamalar için veya doğrudan görüş hattının bulunduğu kentsel uygulamalar için çok uygun hale getirir. herhangi bir baz istasyonu için olası değildir.

Ayrıca, çok yönlü bir anten, tek bir anten ünitesinin iki veya daha fazla baz istasyonundan gelen sinyali toplayabildiği (birleştirebildiği) ve bir baz istasyonunun arızalanması durumunda artıklık sağladığı bir olgu olan taşıyıcı kümelenmesinden yararlanabilir.

20-60 derecelik dar huzme genişliği (anten kazancına bağlı olarak) tek bir baz istasyonuyla sınırlı olduğu için, bu tür bir fenomenin yönlü bir antende meydana gelmesi olası değildir.

Düşük kazançlı bir anten olan XPOL-1, halihazırda tatmin edici bir dış mekan sinyali olduğunda en iyi şekilde kullanılır. Bu koşul karşılandığı sürece, XPOL-1, bağlı antenleriyle birlikte kullanılan bir 4G modem üzerinden veri aktarım hızınızda büyük iyileştirmeler sağlayabilir. Aslında, sinyal gücünün çok güçlü olduğu alanlarda, düşük kazançlı bir anten, yüksek kazançlı bir antenden daha iyi performans verebilir.

Yine, bu büyük olasılıkla belirli bir alanda daha yüksek konsantrasyonda baz istasyonlarının olduğu kentsel uygulamalarda geçerli olacaktır, yani nerede olursanız olun iyi bir sinyal olması muhtemeldir. Bir düşünün, ne sıklıkla bir şehirde veya başka bir kentsel alanda bulundunuz ve hücresel bir sinyal almak için mücadele ettiniz?

XPOL-1 hızlı başvuru:

 • çok yönlü
 • Düşük kazanç
 • Kentsel uygulamalar
 • Makul mevcut dış mekan sinyali
 • Baz istasyonuna görüş hattı gerekmez

XPOL-2 Varyantları

Poynting XPOL-2’ye yeni kuzeni Poynting XPOL-2-5G eşlik ediyor. Poynting, XPOL-2’yi durdurmak yerine her iki ürünü de yan yana üretmeye devam etmeyi seçti.

Bununla birlikte, yalnızca mütevazı bir fiyat artışı için, XPOL-2-5G, standart XPOL-2 tarafından sağlanan tüm frekans bantlarında 2-3dBi’lik bir kazanç artışı sağlar. Ayrıca, XPOL-2-5G, yeni 5G frekans bantlarını kapsama, satın alma işleminizi etkili bir şekilde geleceğe hazırlama ve 5G LTE modemlerle kullanım için doğrulama ek avantajı sağlar.

poynting-xpol-2-5g

Ancak, kullanım durumunuz için tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu araştırmak için her zaman gerekli özeni göstermelisiniz. Örneğin 1400MHz kanalı, Birleşik Krallık’taki Three ağına özeldir ve XPOL-2 kapsamındadır, ancak daha yeni XPOL-2-5G kapsamında değildir. Bunun gibi incelikler, beklentilerinizi karşılayan bir anten kurulumu ile durumunuza hiç yardımcı olmayan bir anten kurulumu arasındaki fark anlamına gelebilir, bu nedenle satın aldığınız ünitenin ihtiyacınız olanı karşılayabildiğinden daima emin olun.

XPOL-2’nin Güçlü Yönleri

XPOL-2 (her iki versiyon), yönlü bir 4G antenidir, yani radyo frekanslarını dar, konsantre bir ışında alır ve yansıtır. Aynı anten kazancının bunun gibi daha dar bir ışında yoğunlaşmasıyla, yönlü bir anten, çok yönlü bir antenden daha geniş bir aralıkta etkili olabilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu, yönlü antenleri, en yakın baz istasyonuna olan mesafenin daha fazla olabileceği, ancak anten ve baz istasyonu arasındaki görüş hattını engelleyen, engel görevi gören daha az binanın bulunduğu kırsal uygulamalar için çok kullanışlı hale getirir. .

XPOL-2 ve XPOL-2-5G, hizmet verilen tüm frekans bantlarında XPOL-1’den daha yüksek kazanca sahiptir ve bu da onları daha uzun menzilde etkili kılar.

XPOL-2 hızlı başvuru:

 • Yönlü
 • Yüksek kazanç
 • Kırsal uygulamalar
 • Doğrudan görüş alanı tercih edilir

Yönlü ve çok yönlü antenler arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi için özel blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Kullanışlı bilgi

 • Hem XPOL-1 hem de XPOL-2 / XPOL-2-5G, LTE antenleridir. WiFi frekans bantlarını kapsamazlar, bu nedenle WiFi LAN’ınızın kararlılığına, hızına veya bütünlüğüne yardımcı olamazlar.
 • Hem XPOL-1 hem de XPOL-2-x modelleri 2G ve 3G ile geriye dönük uyumludur.
 • Tüm modeller IP65 derecelidir, yani toz girişine karşı tamamen korunurlar ve önemli ölçüde su geçirmezliğe sahiptirler.
 • Tüm modellerde, ünite muhafazasının içinde 2×2 MIMO yapabilen iki anten bulunur.
 • İki Poynting XPOL ünitesi, daha da büyük performans faydaları için güçlü 4×4 MIMO uygulamalarında birleştirilebilir.
 • Hepsi direğe ve birlikte verilen Z braketi aracılığıyla duvara monte edilebilir. XPOL-1 ayrıca verilen vantuzlar kullanılarak bir pencereye ‘monte edilebilir’.
 • Hepsi dış mekan kullanımı için tasarlanmıştır.
 • Tüm antenler en iyi şekilde yükseğe yerleştirilir, engellerden arınmış ve mümkün olduğunca net bir görüş açısına sahiptir.
 • Kutudan çıktığı haliyle LTE modeminiz tarafından sağlanan standart hızlara kıyasla veri aktarım hızının (hem indirme hem de yükleme hızları) iki veya daha fazla kat performans avantajı bekleyebilirsiniz.
 • Tüm modeller, ikiz SMA erkek konektörlü sabit ve sızdırmaz 5m çift kablo ile birlikte verilir.
 • NB, XPOL birimleri, iki SMA girişli LTE modemlerle kullanım için tasarlanmıştır ve yalnızca tek bir SMA girişli modemlerle uyumlu değildir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir