Photoshop’ta kenarlık nasıl eklenir

An image of an Adobe Photoshop logo being edited in Adobe Photoshop

Düzenli olarak görüntü yazdırıyorsanız Photoshop’ta kenarlık eklemeyi öğrenmek bir zorunluluktur. Çoğu zaman, profesyonel yazıcıların toleransları nedeniyle bir kenarlık eklemeniz gerekir, ancak bunlar, görüntünüzün bir çerçeveye daha iyi sığdırılmasına veya sadece güzel görünmesine yardımcı olmak için eşit derecede yaygın olarak kullanılır.

Bununla birlikte, Adobe Photoshop kesinlikle oradaki en iyi görüntü düzenleme yazılımı uygulamalarından biri olsa da, yeni başlayanlar için oldukça göz korkutucu olabilir, bu nedenle resminize tam olarak nasıl vereceğiniz konusunda kafanızı kaşıyabilirsiniz. gerekli taslak.

Neyse ki, Photoshop’ta kenarlık eklemek çok kolay ve bu kılavuz size bu konuda rehberlik edecek. Bu kılavuz, Photoshop’ta nasıl arka plan ekleneceğine ilişkin diğer düzenleme eğitimimize benzer bir zemini kapsasa da, kenarlık ekleme işlemi biraz farklıdır, bu nedenle ilk seferde doğru yaptığınızdan emin olmak için okumaya devam edin.

Photoshop’ta kenarlık nasıl eklenir

1. Adobe Photoshop CC’de, kenarlık eklemek istediğiniz görüntüyü açın. Sağ alt köşedeki katmanın kutusunu işaretleyin. “Arka Plan” öğesini görürseniz 2. adıma geçin. Aksi takdirde, “Katman” öğesini görürseniz [X]”, 4. adıma atlayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Üzerinde çalışmak için Arka Plan katmanınızı normal bir katmana dönüştürmeniz gerekir. Üst araç çubuğunda Katman’ı seçin, ardından Yeni’nin üzerine gelin. Arka Plandan Katmanı Seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. İsterseniz yeni katmanınızı yeniden adlandırın ve ardından Tamam’ı tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Tuval Boyutu bölmesini açmak için Ctrl + Alt + C (Windows) veya Option + Cmd + C (Mac) tuşlarına basın. Tutarlı bir kenarlık eklemenin en kolay yolu, Göreli’yi işaretli bırakmaktır. Bu şekilde, mevcut görüntüye belirli bir miktarda fazladan tuval eklersiniz. Göreceli kontrol olmadan, belirli bir tuval boyutuna kadar tuval ekleyeceksiniz; bu, istediğiniz çözünürlüğü bildiğiniz arka planlar için harika, ancak küçük kenarlıklar için biraz zahmetli. Göreceli’nin işaretli olduğundan emin olun ve bağlantı noktasını orta kareye ayarlayın (bu, tuvalin her iki tarafa eşit şekilde eklenmesini sağlar). Ardından genişlik ve yükseklikte istediğiniz kenarlık boyutunu ekleyin ve Tamam’ı tıklayın.

Not: Bu yöntemi kullanarak, kenarlık görüntünün her iki tarafına eşit olarak eklenecektir, bu nedenle, ne yazarsanız yazın, kenar başına kenar boyutunu hesaplamak için ikiye bölmelisiniz. Örneğin, burada hem genişlik hem de yükseklik için 100 piksellik bir kenarlık seçtik, yani dört kenarın her biri 50 piksellik bir kenarlık anlamına geliyor.

(Resim kaynağı: Gelecek)

5. Resminizin çevresinde şeffaf bir kenarlık olduğunu fark edeceksiniz. Bunun bir renkle doldurulması gerekiyor. Üst araç çubuğundan Katman’ı seçin, ardından Yeni Dolgu Katmanı’nın üzerine gelin ve Düz Renk’e tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

6. İsterseniz yeni Renk Katmanınızı adlandırın ve ardından Tamam’a tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

7. Kenarlığınızın olmasını istediğiniz rengi seçin. Ardından Tamam’ı tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

8. Artık tüm tuvaliniz o renkle dolacak, ancak korkmanıza gerek yok. Sağ alttaki Katman kutusunda, görüntü katmanınızı Renk Dolgusu katmanının üzerine sürükleyin. Sabit.

(Resim kaynağı: Gelecek)

9. Artık kenarlığınızı aldınız, üst araç çubuğunda Katman’ı tıklayın ve ardından Görüntüyü Düzleştir’i seçin. Artık resminizi istediğiniz gibi dışa aktarabilirsiniz.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Çok zor değil! Artık görüntü düzenleme konusunda iyi olduğunuza göre, Photoshop’ta alt gölge ekleme de dahil olmak üzere diğer Photoshop eğitimlerimizi okumak isteyebilirsiniz. Adobe’nin düzenleme paketi, fotoğraflar üzerinde çalışmanın tek yolu değildir, bu nedenle iPhone’da görüntülerin nasıl düzenleneceğine, iPhone’da bir fotoğrafın arka planının nasıl bulanıklaştırılacağına ve bir görüntünün meta verilerinin iPhone’da nasıl düzenleneceğine ilişkin kılavuzlarımıza da göz atmaya ne dersiniz?

Bugünün en iyi Apple Studio Display fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.