Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Patates nasıl ekilir ve ne zaman yapılır
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Patates nasıl ekilir ve ne zaman yapılır

Patates nasıl ekilir ve ne zaman yapılır

Karargaht Karargaht - - 9 dk okuma süresi
2

Patatesleri doğru şekilde nasıl ekeceğinizi bilmek size mümkün olan en büyük ve en iyi yumruları verebilir. Patates yetiştirmek oldukça basittir, tıpkı tohumlardan domates yetiştirmeyi öğrenmek gibi, ancak bu kılavuzu takip etmek bir fark yaratacaktır. Patatesleriniz tam boy ve lezzetli olacak, kısa sürede pişirmek için olgunlaşacaktır.

Patates yetiştirme konusunda acemiyseniz, şanslısınız. Burada, patateslerinizin gelişmesi için tam olarak yapmanız gerekenleri size anlatacağız. Bunları en iyi ne zaman ekeceğinizi ve arazinizi önceden nasıl ekeceğinizi ele alacağız. Bu kılavuz, sahip olabileceğiniz tüm soruları yanıtlayacak ve en deneyimli bahçıvanların bile bilmesi gereken yararlı ipuçları ve püf noktaları sağlayacaktır.

Patates nasıl ekilir

Neye ihtiyacın olacak

patates tohumu

Soyma bıçağı

Gübre

Kompost/yaşlı gübre

çapa/kürek

1. Bir yer seçin – Önce patateslerinizi nereye dikmek istediğinize karar vermelisiniz. Bol güneş alan, ideal olarak hafif asitli toprak (PH 5,0 ila 7,0) olan bir alan seçin. Bu standartları tam olarak karşılayamıyorsanız endişelenmeyin – patatesler oldukça dayanıklıdır ve çoğunlukla her yerde büyür.

2. Tohumluk patateslerinizi seçin – Patates tohumları değil, ekim için tohumluk patatesler aldığınızdan emin olun. Bir bakkaldan aldığınız herhangi bir patates, bir filiz geciktirici ile muamele edilmiş olacağından işe yaramaz. Tohumluk patatesleri yerel çiftlik dükkanlarında bulabilirsiniz, ancak Simply Seed’den (12.59 $, Amazon) bu tohum patatesleri gibi çevrimiçi olarak da yaygın olarak bulunurlar.

(İmaj kredisi: Shutterstock)

3. Tohumluk patateslerinizi kesin – Tohumluk patateslerinizi ekimden 3-5 gün önce kesmeniz gerekir. Bu, nemi muhafaza etmelerine ve onları çürümeye karşı daha iyi korumalarına yardımcı olacaktır. Herhangi bir büyük patates, her parça bir golf topu büyüklüğünde olacak şekilde ikiye kesilmelidir. Her parçanın, filizleneceği yer olan bir çift ‘göze’ sahip olmasını istiyorsunuz. Zaten bir golf topu büyüklüğünde olan daha küçük tohumluk patatesleri kesme konusunda endişelenmeyin.

4. Tohumluk patateslerinizi iyileştirin — Şimdi, kesilmiş patateslerinizi 3-5 gün boyunca ‘kürleme’ için dışarıda bırakmanız gerekiyor. Onları güneşte bırakabilir veya sadece sıcak bir yerde (yaklaşık 70°F) tutabilirsiniz. Birkaç gün içinde kesiklerin üzerinde kalın bir nasır oluşumu fark edeceksiniz.

5. Zemini hazırlayın – Patatesleriniz kürlenirken zeminde çalışmaya başlayabilirsiniz. Yabani otları çıkarın ve bir çapa veya kürek kullanarak, tabanı yaklaşık 3 inç genişliğinde, yaklaşık 6-8 inç derinliğinde bir hendek kazın. Birden fazla sıraya ihtiyacınız varsa, aralarında yaklaşık 3 fit mesafe bırakın. Açmanın tabanında kompost veya çürümüş gübre ile karıştırarak toprağı işleyin.

Birisi bir siperde tohumluk patates ekiyor

(İmaj kredisi: Shutterstock)

6. Patateslerinizi dikin — Her patates, kesik tarafı aşağıya, ‘gözler’ yukarıya ve her iki yanında 12 inç aralıkla dikilmelidir. (Bebek patatesleri her 9 inçte bir aralıklı olabilir.) Dozaj için paket talimatlarını izleyerek her patates tohumunun arasına Burpee Kemik Unu Gübresi (12,99 $, Amazon) gibi gübre serpin. Ardından başlamak için 3-4 inç toprakla örtün.

Bitkiler büyüyüp filizlendikçe (kabaca 8 inç yüksekliğe ulaşır), üstüne 3-4 inç daha toprak eklemeniz gerekecek, böylece sadece üst yapraklar yerden fırlayacak. Ardından, birkaç hafta sürebilen 8 inç daha büyüdüklerinde tekrar tekrarlayın. Bu noktada, toprağınız zemin seviyesinden yaklaşık 5 inç yukarıda olmalıdır. Bu teknik ‘tepeleme’ olarak bilinir ve ne kadar çok yaparsanız hasat o kadar iyi olur, ancak bitkiler çiçek açtığında durmanız gerekir.

7. Sulayın ve bekleyin – Patateslerin genel rehberlik için haftada bir ila iki inç suya ihtiyacı vardır, ancak büyümeye başladıkları için onları fazla sulamayın. Yaz boyunca, özellikle de çiçek açmaya başladıklarında bol su verin. Yapraklar sararıp ölünce, sulamayı bırakın – bu, patateslerin hasat için korunmasına yardımcı olacaktır.

Patatesleri kürekle toplayan ve bir kovada toplayan biri

(İmaj kredisi: Shutterstock)

8. Patateslerinizi hasat edin – Bu en iyi kuru bir günde yapılır. Bitki çiçeklenmeyi bitirdikten iki hafta sonra yeni patatesleri hasat edebilirsiniz, ancak bunların iyileşmeyeceğini ve birkaç gün içinde yenmeleri gerekeceğini unutmayın, bu nedenle bir seferde yalnızca bir veya iki bitki kazmak isteyebilirsiniz. İdeal olarak, onları kazmak için yapraklar öldükten sonra 2-3 hafta beklemelisiniz.

9. Patateslerinizi saklayın – Patateslerinizin uzun süre dayanmasını istiyorsanız, dikkatli bir şekilde kazdıktan sonra toprağın üzerinde birkaç gün kürlenmesine izin vermelisiniz. Yağmur yağarsa, onları sığınağa taşıyın.

Sertleştikten sonra patateslerinizi kuru, serin, iyi havalandırılan ve karanlık (35-45°F) bir yerde saklamalısınız. Kullanım ömrünü kısaltacağından, bunları kullanmaya hazır olana kadar yıkamayın. Uzun süreli depolama için bir kök mahzeni idealdir.

Patates ne zaman ekilmelidir?

Patatesler en iyi şekilde erken ilkbaharda veya toprak işlenebildiği anda ekilir. Toprak 45º ila 55ºF arasında olmalıdır; bu, bahçenize geç bir don gelirse patateslerinizi bir örtü ile korumanız gerekeceği anlamına gelir. Patatesleri çürütebileceğinden, toprağın aşırı ıslak olmasını da istemezsiniz. Genel rehberlik için son don tarihinden 2-3 hafta önce beklemek en iyisidir. Ancak patatesler haziran ayına kadar ekilebilir, bu nedenle bu tarihlere bağlı değilsiniz.

Sepet içinde yığılmış kirli patatesler

(İmaj kredisi: Shutterstock)

Patateslerin büyümesi ne kadar sürer?

Bu gerçekten, yetiştirdiğiniz patatesin türüne ve onları büyütmek istediğiniz boyuta bağlıdır. Yeni patateslerin büyümesi için 60-90 gün arasında bir süre gerekirken, tam boy patateslerin yaklaşık 120 gün sürmesi gerekir. Yapraklar ölmeye başladığı için hasat etmeye hazır olduklarını söyleyebilirsiniz ve ayrıca gövdenin dibine itilmiş küçük bir toprak höyüğü de fark edebilirsiniz. Aksi takdirde, emin değilseniz, topraktaki patatesin boyutunu da hissedebilirsiniz.


Daha fazla dikim ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için ortancaları budama, orkide bakımı, çim tohumu ekme ve daha yeşil bir bahçe elde etme ve bahçenizi bahara hazırlamak için 5 şeyle ilgili kılavuzlarımıza göz atın. .


İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir