Paslanmaz çeliğe zarar vermeden nasıl temizlenir

Paslanmaz çeliğe zarar vermeden nasıl temizlenir

Favori tencere ve tavalarınız veya paslanmaz çelik aletleriniz varsa, parlaklığını korumak için paslanmaz çeliği nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Paslanmaz çeliğin mutfağımıza ışıltı katan o yeni parıltısını hepimiz seviyoruz. Ancak zamanla, dökülmeler, lekeler ve göze hoş gelmeyen parmak izleriyle pis görünmeye başlayabilir. Bu nedenle, paslanmaz çeliği iz bırakmadan tutmak ve parlaklığını geri kazandırmak için hızlı bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Ayrıca, yüzeye zarar vermemek veya yüzeyi çizmemek için paslanmaz çeliği nasıl dikkatli bir şekilde temizleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Genel bir kural, özellikle klorür ve diğer kimyasallar içeren sert temizleyicilerden kaçınmaktır. Ayrıca, çizebileceğinden asla çelik yünü veya aşındırıcı süngerler kullanmayın.

İyi haber şu ki, paslanmaz çeliği temizlemek göründüğü kadar zor değil. Aslında bu, genellikle mutfak dolaplarınızda bulacağınız hafif, ev tipi temizleyiciler kullanılarak kolayca yapılabilir.

Bu nedenle, paslanmaz çeliğinizin parlamasını istiyorsanız, cihazlarınızın yeniden yepyeni görünmesini sağlamak için bu kolay adımları izleyin.

Yanmış bir tencereyi pırıl pırıl hale getirmek için nasıl temizleyeceğinize dair bu ipuçlarını takip etmek isteyebilirsiniz. Pırlanta yüzüğü bir profesyonele götürmeden nasıl temizleyeceğinizi ve ışıltıyı geri getirmek istiyorsanız mücevherleri nasıl temizleyeceğinizi öğrenin.

Paslanmaz çelik bulaşık deterjanı ve su ile nasıl temizlenir

Sabunlu suyla temizleme kabı (Resim kaynağı: Shutterstock)

Neye ihtiyacın var

Mikrofiber bez

Bulaşık sabunu

Damıtılmış beyaz sirke

Karbonat

Zeytin yağı

— İlk olarak, 1 çay kaşığı bulaşık deterjanını 1 litre ılık suya karıştırın.

— Ardından, paslanmaz çelik yüzeyi silmeden önce bir mikrofiber bezi veya süngeri sabunlu solüsyona batırın. Su lekelerini azaltacağından, metalin damarı boyunca (tek yönlü) silmeyi unutmayın.

— Son olarak ılık suyla durulayın ve ayrı bir mikrofiber bez veya kağıt havluyla iyice kurulayın. Tüy bırakmayan bu Mikrofiber Temizlik Bezlerini (9 $, Amazon (yeni sekmede açılır)) önerebiliriz.

2. Paslanmaz çelik kabartma tozu ile nasıl temizlenir

Kabartma tozu ve bardakta su

Kabartma tozu ve bardakta su (Resim kaynağı: Shutterstock)

– Bir macun oluşturmak için kabartma tozu ve ılık suyu karıştırarak başlayın. Bu özellikle inatçı izler veya yağlı lekeler için etkilidir.

— Ardından, yüzeye ve paslanmaz çelik damar boyunca nazikçe ovalamadan önce mikrofiber bir bezin bir köşesini macuna batırın.

— Bir kağıt havluyla tamamen kurutmadan önce kabartma tozu kalıntısını nemli bir mikrofiber bezle silin. Temizlik görevlerinizin üstesinden gelmenize yardımcı olması için Arm & Hammer Pişirme Soda-4LB’yi (12 $, Amazon (yeni sekmede açılır)) öneririz.

3. Paslanmaz çelik beyaz sirke ve zeytinyağı ile nasıl temizlenir

Paslanmaz çelik cihazın bezle silinmesi

Paslanmaz çelik cihazı bezle silme (Resim kaynağı: Shutterstock)

— Boş bir sprey şişesine damıtılmış beyaz sirke ekleyin ve doğrudan paslanmaz çelik yüzeyinize uygulayın. Temizlik işleriniz için Lucy’nin Ailesine Ait – Doğal Damıtılmış Beyaz Sirke, 1 Galon (15 $, Amazon (yeni sekmede açılır)) öneririz.

— Sirkeyi durulamadan ve temiz bir bezle silmeden önce herhangi bir iz veya lekeyi temizlemek için yüzeyi mikrofiber bir bezle hafifçe ovun.

— Ardından, çizgileri önlemek için metal damara işleyerek bölgeye az miktarda zeytinyağı sürün. Bu, parlak bir yüzeyin geri kazanılmasına yardımcı olacaktır. Yine de zeytinyağınız yoksa, bebek yağı başka bir iyi alternatiftir.

Paslanmaz çelik çatal bıçak takımı nasıl temizlenir

Sabunlu suda çatal bıçak takımı yıkamak

Temizlik çatal bıçak takımı (Resim kaynağı: Shutterstock)

Zamanla paslanmaz çelik çatal bıçak takımımız kararmış görünebilir. Paslanmaz çelik çatal bıçak takımlarını temizlemenin en iyi yolu, bir yıkama kabında yaklaşık sekiz ölçü sıcak su ile bir ölçü beyaz sirkeyi karıştırmaktır. Çözeltinin izleri çıkarmada işe yaramasını sağlamak için çatal bıçak takımını 5-10 dakika kasede bekletin. Ardından çatal bıçakları temiz bir mikrofiber bezle kurutmadan önce iyice durulayın.

Her şey başarısız olursa, gres, kalıntı ve filigranları gideren Therapy Paslanmaz Çelik Temizleyici Kit (16 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi özel bir temizleyici satın alabilirsiniz.

Eşyaları yeniden parlatacak daha fazla ipucu için, mücevherlerin nasıl temizleneceği ve gümüşün nasıl temizleneceği de okumak isteyebilirsiniz.

Bugünün en iyi Heinz Tamamen Doğal Damıtılmış Beyaz Sirke fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.