Parke zeminlere zarar vermeden nasıl temizlenir

Parke zeminlere zarar vermeden nasıl temizlenir

Biri size parke zeminleri nasıl temizleyeceğinizi sorsa, bir paspas ve kova hayal edersiniz, değil mi?

Aslında, bundan çok daha fazlası var. Zemin tipinize ve bitişinize bağlı olarak en iyi ürünler ve teknikler değişiklik gösterecektir. Örneğin, en iyi elektrikli süpürgelerden birine sahip olabilirsiniz, ancak bu elektrikli süpürge aslında zemininizi çiziyor olabilir.

Endişelenmeyin: Burada, parke zeminlerinizi adım adım temizlemenin en iyi yöntemini anlatacağız. Böylece temizlerken hasara neden olma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz – ayrıca, iz bırakmayan sonuçlar bekleyebilirsiniz. İşte parke zeminlerin nasıl temizleneceği.

Bu tavsiyeyi gözden geçirdikten sonra, asla çamaşır suyuyla temizlememeniz gereken 7 şey ve paslanmaz çeliğe zarar vermeden nasıl temizleyeceğiniz hakkındaki kılavuzumuza göz atmayı unutmayın.

Parke zeminler nasıl temizlenir

Neye ihtiyacın olacak

Mikrofiber paspas veya süpürge

Elektrikli süpürge

Sert zemin temizleme solüsyonu

Ahşap zemin cilası veya zemin cilası (isteğe bağlı)

1. İlk önce, yerden her şeyi kaldırın ve sandalyeler gibi engelleri ortadan kaldırın. Siz de temizlemeden önce kimsenin alana erişmesi gerekmediğini kontrol etmek iyi bir fikirdir – istediğiniz son şey pati izlerinin kuruması!

2. Ardından, Turbo Mikrofiber Paspas Zemin Temizleme Sistemi (39,95 ABD Doları, Amazon (yeni sekmede açılır)) veya faraş ve süpürge gibi bir mikrofiber paspas kullanarak hemen tozu alın. Mobilyaların altına ve köşelere ulaştığınızdan emin olarak tüm zeminde çalışın. Hafif günlük temizlik için yapmanız gereken tek şey bu.

3. Kırıntılar ve kuru çamur gibi etrafa dağılmış daha ağır kalıntılar varsa, elektrikli süpürgeyi çalıştırmanın zamanı gelmiştir. Tabancayı atlamadan önce, sert zemin ayarını kullandığınızdan veya fırça çubuğunu manuel olarak kaldırdığınızdan emin olun – bu, zeminlerinizi potansiyel olarak çizmesini önleyecektir.

Elektrikli süpürgenizin tekerleklerine de bir göz atmakta fayda var; plastik çizilebilir, kauçukla kaplanırsa zeminlerinize karşı daha nazik olurlar. Alternatif olarak, bu adımın zamanını ve çabasını azaltmak için en iyi robot elektrikli süpürgelerden birini kullanabilirsiniz.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

4. Zeminleriniz artıklardan temizlendiğine göre, sıra paspas ve kovaya gelir. Bir kez daha mikrofiber kafa tasarımı önerilir. Sert bir zemin temizleme solüsyonu kullanmanız gerekecek – hangi marka temizleyiciyi kullanacağınız konusunda döşeme üreticinizin talimatlarını izleyin.

Tek başına su, ahşabı şişip rengini bozabileceğinden bazı parke zeminlere zarar verebilir, bu nedenle bu dürtüye karşı koyun. Paspas başlığı sadece nemli olmalı, sırılsıklam olmamalı ve düzenli olarak durulamaya hazır olmalıdır. Özellikle bitmiş ahşap ise, yerde durgun su bırakmaktan kaçının.

Sert zemin temizleme solüsyonunu uygulamanın kolay bir yolunu istiyorsanız, bazı düz paspaslar, Bona Hardwood Floor Premium Sprey Mop (37 $, Amazon (yeni sekmede açılır) gibi yerleşik dağıtıcılarla birlikte gelir).

Parke zeminlere zarar verebileceğinden, döşeme üreticiniz tavsiye etmedikçe buharlı temizleyici kullanmayın. Çoğu yalnızca kapalı zeminlerde uygun olduğundan elektrikli vakumlu paspaslar konusunda da dikkatli olmalısınız – yine, rehberlik için döşeme üreticinize danışın.

Sirke ile su karışımı gibi doğal bir temizleyici kullanmak istiyorsanız, sirke matlaşıp yüzeye zarar verebileceğinden, bunu önce göze çarpmayan bir alanda da test etmelisiniz.

Bir kovaya sıkılmış bir paspas

(Resim kaynağı: Shutterstock)

5. Paspaslarken her alanı ayırın, böylece herhangi bir alanı kaçırmayın ve temizliği bitirdikten sonra nerede ayakta kalacağınızı düşünün – kendinizi köşeye sıkıştırmak ve yeni temizlenmiş zeminin üzerinde yürümek istemezsiniz. .

6. Şimdi zeminin mümkün olduğunca çabuk kurumasına yardımcı olmak istiyorsunuz. Burada birkaç seçeneğiniz var: Odayı havalandırmak için pencereleri ve kapıları açık bırakabilir, tavan vantilatörlerini açabilir veya yeni ve kuru bir mikrofiber bezle zeminin üzerinden geçebilirsiniz.

7. Dokuz metrenin tamamını gitmek istiyorsanız, zemini daha iyi kapatmak ve gelecekte korumak için zemin kuruduktan sonra ahşap zemin cilası veya zemin cilası da uygulayabilirsiniz. Bu da güzel bir parlaklık katıyor.

Bunu yalnızca birkaç yılda bir veya üreticinin önerdiği sıklıkta yapmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca laminat-ahşap zeminleri veya işlenmiş parkeleri cilalamamalısınız. Emin değilseniz üreticinize danışın. Rejuvenate Professional Ahşap Zemin Restoratörünü ve Cilasını öneriyoruz (21 $, Amazon (yeni sekmede açılır)).

Parke zeminleri ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Zeminlere mümkün olduğunca sık toz veya süpürme vermelisiniz – yoğun trafikli bir alansa, haftada en az birkaç kez toz alın. Parke zeminlerinizi haftalık olarak vakumlamanız önerilir. Ayakkabılar ve evcil hayvanlar tarafından taşınan sahte taşlar zemini kolayca çizebileceğinden bu rutini sürdürmek önemlidir.

Her üç ila dört haftada bir en iyi uygulama olmasına rağmen, parke zeminlerinizi gerektiği kadar sık ​​​​silmenizi öneririz. Zeminlerinizi çok daha seyrek cilalamanız veya bitirmeniz gerekir; bu sadece birkaç yılda bir yapılmalıdır.

Parke zeminlerinizi temiz ve hasarsız tutmak için ipuçları

Parke zeminde yürürken biri ayakkabılarını çıkarıp terliklerini değiştiriyor.

(Resim kaynağı: Shutterstock)Ayakkabıları çıkarın – Kulağa mantıklı geliyor, ancak kapıda ayakkabıların çıkarıldığından emin olun. Kapınızın içine bir paspas yerleştirmek, kapıdan geçen kalıntıların toplanmasına da yardımcı olabilir. Fırça çubuğunu kullanmayın – Elektrikli süpürgenizin sert zemin temizliğine ayarlandığından ve fırça çubuğunun kaldırıldığından emin olun. Bu, süpürürken zemini çizmesini önlemek içindir. Zemini koruyun — Mobilya ayaklarınızın altına gitmek için kilim ve koruyucu pedlere yatırım yapın. Bu sayede mobilyayı hareket ettirirken iz bırakmazsınız. Dökülen bir şeyi mümkün olduğunca çabuk alın — Parke zeminlerinize koymak için taze bir leke bırakmayın, bu yalnızca daha sonra çıkarılmasını zorlaştırır. Temizlik rutininizi sürdürün – Henüz yapmadıysanız, parke zeminlerinizi temizleme ve bakımını yapma alışkanlığı edinin. Daha uzun süre dayanacaklar ve bunun için daha iyi görünecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir