Paradan tasarruf etmek için kendi DIY temizlik ürünlerinizi nasıl yapabilirsiniz?

Paradan tasarruf etmek için kendi DIY temizlik ürünlerinizi nasıl yapabilirsiniz?

Hepimizin evinizi lekesiz ve mikropsuz hale getirmeyi vaat eden mağazadan satın alınan temizleyiciler var. Ancak günümüzde evinizin her odasını temizleyecek bir ürünle, bunların hepsi alışveriş faturalarınızı artırabilir.

İyi haber şu ki, mutfak dolabınızda muhtemelen bulabileceğiniz ev eşyalarını kullanarak kendi temizleyicilerinizi kolayca yapabilirsiniz. Beyaz sirke, kabartma tozu ve limon suyu gibi basit bileşenler, kabartma tozu ve sirkeyi özellikle temizlikte iyi yapan doğal ağartma ve antibakteriyel özellikler içerir.

Ek olarak, bu ev yapımı temizleyiciler, herhangi bir toksik kimyasal veya markalı temizleyicilerin sert kokularını içermeyecek, bu nedenle bir DIY çözümü daha çevre dostu olacaktır. Daha da iyisi, uzun vadede hızla yükselmeleri çok daha ucuzdur. Yani, alışveriş bütçesini kırmak istemiyorsanız, işte kendi DIY ev temizleyicilerinizi nasıl yapacağınız ve paradan nasıl tasarruf edeceğiniz.

Kendi çok amaçlı temizleyicinizi nasıl yapabilirsiniz?

1. İlk olarak, küçük bir huni kullanarak boş bir sprey şişesine ½ fincan beyaz sirke dökün. Ardından iki yemek kaşığı karbonatı ekleyin.

2. Ardından, çay ağacı ve okaliptüs esansiyel yağlarının her birine yaklaşık 10 damla ekleyin. Bu, ev yapımı temizleyicinize taze bir koku verecek ve hoş olmayan sirke kokusunun izlerini ortadan kaldıracaktır. Bununla birlikte, bunlar koku olmadan sirke ile temizlemenin başka yollarıdır ve her şeyi kokulu tutar.

Beyaz sirke ve sprey şişesi (Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Ardından, şişenin geri kalanını suyla doldurun, sprey kapağını şişeye sabitleyin ve kullanmadan önce şişeyi iyice çalkalayın.

Bu spreyi mutfak tezgahlarında, banyolarda, ev aletlerinde ve yüzeylerde dezenfekte etmek, lekeleri çıkarmak ve evinizi ferahlatmak için kullanabilirsiniz. Ancak temizlemeden önce, onlara zarar vermemek için asla beyaz sirke ile temizlememeniz gereken 7 şey var.

Kendi zemin temizleyicinizi nasıl yapabilirsiniz?

1. Bir kova alın ve 2 ila 3 litre sıcak su, bir kapak dolusu bulaşık deterjanı, 60 ml beyaz sirke ve çay ağacı veya okaliptüs yağı gibi birkaç damla uçucu yağ ekleyin.

Sarı kovada paspas

Sarı kovada paspas (Resim kaynağı: Shutterstock)

2. Ardından, zeminleri bu çözümle paspaslayın. Bu, dezenfekte edilmiş ve lekesiz bırakacaktır. Daha fazla ipucu için, parke zeminleri onlara zarar vermeden nasıl temizleyeceğinizi kontrol edin.

Kendi pencere temizleyicinizi nasıl yapabilirsiniz?

1. Önce boş bir sprey şişesi alın ve ½ su bardağı beyaz sirke, iki su bardağı su ve birkaç damla limon suyu veya seçtiğiniz uçucu yağları dökün. Bunlar sirke kokusunu ortadan kaldıracaktır.

Püskürtme penceresi

Püskürtme penceresi (Resim kaynağı: Shutterstock)

2. Ardından, sprey kapağını şişeye geri koyun ve kullanmadan önce iyice çalkalayın. Bu, pencereleri temizlemek ve iz bırakmadan bırakmak için harika, doğal bir yöntemdir.

Kendi fırın temizleyicinizi nasıl yapabilirsiniz?

1. İlk önce, birkaç damla bulaşık deterjanı, yarım fincan kabartma tozu, beş damla uçucu yağ ve yaklaşık 60 ml beyaz sirkeyi suyla karıştırın. Kalın bir macun yapmak için iyice karıştırın.

2. Eski bir pasta fırçası alın ve hamuru fırının üzerine, üzerinde pişmiş yiyecek veya yağ bulunan bölgelere odaklanarak yayın. En iyi sonuçları elde etmek için, solüsyonun kiri kaldırmaya çalışmasına izin vermek için birkaç saat veya hatta gece boyunca bekletin.

Fırın içi hamur temizleyici

Fırın içinde pişirme macunu temizleyicisi (Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Ardından ikinci bir kaba su doldurun ve yumuşak bir sünger veya bez kullanarak fırınınızı ovarak temizleyin. Tüm kiri temizleyene kadar işlemi tekrarlayın ve pırıl pırıl, temiz bir fırınınız olmalıdır. Bir fırının nasıl doğru şekilde temizleneceğini bilmek her şeyi değiştirebilir!

Kendi klozet temizleyicinizi nasıl yapabilirsiniz?

1. Önce bir fışkırtma şişesi alın ve 1/3 fincan sıvı kastilya sabunu, iki bardak su ve iki yemek kaşığı kabartma tozu dökün. Tuvaleti tazelemek ve dezenfekte etmek için birkaç damla okaliptüs yağı da ekleyebilirsiniz.

Tuvalet fırçası ile tuvalet temizliği

Tuvalet fırçasıyla tuvaleti temizleme (Resim kaynağı: Shutterstock)

2. Ardından, solüsyonu klozete dökmeden önce iyice çalkalayın. Tuvalet fırçasıyla temizlemeden önce 3 ila 4 dakika bekletin. Lekesiz bir tuvalet için daha fazla ipucu istiyorsanız, tuvaleti nasıl temizleyeceğinizi, yeni görünmesini ve hatta tıkanmış bir tuvaletin nasıl açılacağını öğrenin.


Daha fazla para tasarrufu ipucu istiyorsanız, paradan tasarruf etmenize ve enflasyonla mücadele etmenize yardımcı olacak 11 kolay ev ipucuna, enerji faturalarından tasarruf etmenize yönelik ipuçlarına ve kullanımınızı azaltmak için 15 su tasarrufu ipucuna göz atın. Ayrıca, çamaşırlarınızı yıkamak için en ucuz zamanı bulduk ve bunlar akıllı evinizin size para kazandırmasının 5 yolu. Ayrıca, Energy Star derecesi nedir ve size nasıl para kazandırabilir?

Bugünün en iyi Heinz Tamamen Doğal Damıtılmış Beyaz Sirke fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.