Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Otomatik görevler oluşturmak için Windows'ta Görev Zamanlayıcı nasıl kullanılır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Otomatik görevler oluşturmak için Windows’ta Görev Zamanlayıcı nasıl kullanılır?

Otomatik görevler oluşturmak için Windows’ta Görev Zamanlayıcı nasıl kullanılır?

Karargaht Karargaht - - 5 dk okuma süresi
3

Windows’ta Görev Zamanlayıcı’yı kullanarak otomatik bir görevin nasıl oluşturulacağını öğrendikten sonra asla geriye bakmayacaksınız.

Windows 11 kullanıyorsanız veya hala Windows 10 (veya daha eski) kullanıyorsanız, her zaman göz önünde olan kullanışlı bir aracın farkında olmayabilirsiniz.

Windows Görev Zamanlayıcı, önceden tanımlanmış koşullar altında bir uygulama açmanıza veya bir komut dosyası çalıştırmanıza olanak tanır. Örneğin, Netflix’in öğle yemeği vaktinde açılmasını isteyebilirsiniz, böylece en iyi Netflix şovlarından birine ara verme zamanının geldiğini bilirsiniz.

Sebep ne olursa olsun, Windows Görev Zamanlayıcı’yı kullanarak otomatik bir görevin nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır.

Not: Bu kılavuzdaki ekran görüntüleri Windows 11’den alınmıştır, ancak adımlar Windows 10 için aynıdır.


Yararlı eğitimlerimize ek olarak, doğru satın alma işlemini yapmanıza yardımcı olacak, ustalıkla hazırlanmış bir dizi satın alma rehberimiz de var. Yeni bir teknoloji için pazardaysanız, önce en iyi Windows dizüstü bilgisayarlar, en iyi bilgisayarlar ve en iyi tabletler için kılavuzlarımıza göz attığınızdan emin olun.


Windows’ta Görev Zamanlayıcı kullanılarak otomatik bir görev nasıl oluşturulur

1. Başlat menüsünü açın ve “görev zamanlayıcı” yazın. Göründüğünde Görev Zamanlayıcı uygulaması simgesine tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Bilgisayarınızın uygulama güncellemelerini otomatik olarak kontrol etmesi gibi Windows’taki her otomatik görev, Görev Zamanlayıcı’da listelendiğinden, kişisel görevler için ayrı bir klasör oluşturmak iyi bir fikirdir. Bunu yapmak için, soldaki Görev Zamanlayıcı Kitaplığı’na tıklayın, ardından Yeni Klasör’e tıklamadan önce üzerine sağ tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Görev klasörünüz için bir ad girin ve işiniz bittiğinde Tamam’ı tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Listeyi genişletmek için Görev Zamanlayıcı Kitaplığı’nın yanındaki oka tıklayın; sonunda kişisel klasörünüzün listelendiğini göreceksiniz. Kişisel klasörünüzü tıklayın, ardından sağ tıklayın ve Temel Görev Oluştur’u tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

5. Şimdi Temel Görev Oluşturma Sihirbazı’nda olmalısınız. Başlamak için, ilk alana görevinize bir ad verin. Bir sonraki alana, isteğe bağlı olsa da, isterseniz görevin bir açıklamasını ekleyin. İşiniz bittiğinde İleri’ye tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

6. Şimdi bu ekrandaki seçeneklerden birini seçerek görevinizi neyin tetikleyeceğini seçmeniz gerekiyor. Seçildikten sonra, ileri’ye tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

7. Şimdi tetikte gerçekleştirilecek istenen eylemi seçme zamanı. Windows’un bir programı/uygulamayı başlatmasını sağlamak için Bir program başlat’ı seçin ve İleri’ye tıklayın. Nasıl kullanılacağını biliyorsanız, bu eylemi komut dosyalarını başlatmak için de kullanabilirsiniz.

Not: E-posta gönderme veya ekran mesajı görüntüleme seçenekleri de vardır, ancak bunlar kullanımdan kaldırılmıştır, yani artık desteklenmemektedir ve çalışmayabilir. Bu nedenle, bunları atlamanız önerilir.

(Resim kaynağı: Gelecek)

8. Sonraki sayfada, Gözat’a tıklayın ve açmak istediğiniz uygulamayı veya komut dosyasını bulun, ardından çift tıklayın. Uygulamanın veya komut dosyasının yolu Program/komut dosyası alanında gösterildiğinde, devam etmek için İleri’ye tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

9. Son olarak, işlemi tamamlamak için Bitir’e tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

10. Şimdi, daha önce oluşturduğunuz kişisel klasörde görevin göründüğünü görmelisiniz. Görevin adına sağ tıklayın ve görevi düzenlemek veya silmek için sırasıyla Özellikler veya Sil’e tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Ve hepsi bu kadar. Artık Windows Görev Zamanlayıcı’yı kullanarak otomatik bir görev oluşturmayı biliyorsunuz, ayrıca Windows 10’dan Windows 11’e yükseltme, Windows’ta algılanmayan ikinci bir monitörün nasıl düzeltileceği veya ikili ekranda ayrı duvar kağıtlarının nasıl ayarlanacağı ile ilgili kılavuzlarımızı da bulabilirsiniz. Windows 11’deki monitörler kullanışlıdır.

Bugünün en iyi Microsoft Windows 11 fırsatları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir