Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Wilted hydrangea flowers
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Ortancalar nasıl öldürülür ve ne zaman yapılır

Ortancalar nasıl öldürülür ve ne zaman yapılır

Karargaht Karargaht - - 5 dk okuma süresi
2

Ortancaları nasıl öldüreceğinizi bilmek, çalılarınızı yalnızca sağlıklı ve mutlu tutmakla kalmaz, gelecek sezon daha iyi çiçeklenmeyi teşvik edebilir. Yani, ortancanızda solmuş çiçekler görüyorsanız, harekete geçme zamanınız gelmiş demektir. Ancak, ortancaları budamak gibi, budama makasına ulaşmadan önce, ölü kafa kesmenin en iyi yılın belirli bir zamanında yapıldığını bilmelisiniz.

Daha fazlasını öğrenmek mi istiyorsunuz? Burada, ortancaların nasıl öldürüleceğini ve bunun en iyi ne zaman yapılacağını ele alıyoruz. Yapmanız gerekenleri adım adım anlatacağız ve bu süreçte aklınıza gelebilecek tüm soruları yanıtlayacağız.

Deadheading, harcanan çiçekleri çıkarma işlemidir. Hiç zaman almaz – artı, ortancanız için önemli bir fark yaratacaktır, bu yüzden yapmaya değer.

Ortancalar nasıl öldürülür

Neye ihtiyacın olacak

– Bypass budama makası

– Bahçe eldivenleri

– Denatüre alkol

– Kumaş

1. Bir çift baypas budama makası bulun Buharı ezecek olan örs budama makasının aksine temiz bir kesim yapacağı için bu tip budama makasını kullanmak önemlidir. Yeni bir sete ihtiyacınız varsa, en iyi budama makasını bulmak için bir dizi test ettik.

2. Bıçakları alkolle silin Eski bir budama makası seti kullanıyorsanız, bıçakları denatüre alkole batırılmış bir bezle sildiğinizden emin olun. Bu, esasen herhangi bir hastalığın bıçaklardan ortancalarınıza yayılmasını önler.

Aynı nedenden dolayı ölü kafa olarak bezi elinizde tutun. Hastalığı bir gövdeden diğerine yayabilir, bu nedenle kesimler arasında bıçakları silmeniz gerekir.

(Resim kaynağı: Shutterstock)

3. Harcanan çiçekleri çıkarın Şimdi tatmin edici kısım geliyor; eski çiçekleri çıkarmak. İlk olarak, ortanca çiçeklerinin solduklarında, solduklarında ve kuruduklarında tükendiğini söyleyebilirsiniz. İşte o zaman kaldırılmaya hazır olurlar.

Bir çift bahçe eldiveni giyerek, solmuş çiçeğin hemen altındaki sapı tutun ve ilk sağlıklı yaprak kümesinin hemen üstüne kadar kesmek için baypas budama makası kullanın. Ölü çiçek başını çıkarın ve kompost yığını için bir kenara koyun.

Ağustostan itibaren çıkmaza giriyorsanız, yapraklar arasında yeni tomurcukların büyüyebileceğini unutmayın, bu yüzden bunların çok üzerinde kestiğinizden emin olun. Çalıda dolaşırken herhangi bir eski büyüme veya ölü gövde fark ederseniz, hava sirkülasyonunu iyileştirmek için bunlar tabandan çıkarılabilir.

El arabası içinde ortancalardan ölü çiçek kesimleri

(Resim kaynağı: Shutterstock)

4. Toparlayın Eski çiçekleri topladığınızdan emin olun ve ölü kafadan sonra atın. Yerde bırakılırsa, bunlar tabana giden hava sirkülasyonunu tekrar azaltabilir. Ayrıca, harika görünmüyor.

Ortancaları ne zaman öldürmelisiniz?

Çıkmaz ortancalar genellikle kışın sonlarında veya ilkbaharın başlarında yapılır, ancak çiçekler harcandıktan sonra çiçeklenme mevsimi boyunca esasen çıkmaza girebilirsiniz.

Bununla birlikte, sonbaharın ortasından sonlarına kadar çıkmaza son vermelisiniz. Bu, ortancalarınızı kışlamaya yardımcı olacak ve kurutulmuş çiçekler de soğuk aylarda ona çekici bir görünüm kazandırabilir. Ayrıca sonbaharda gövdelerde büyüyen birçok yeni tomurcuk olacak ve bu, onları yanlışlıkla kesmenizi önler.

Deadheading ve budama arasındaki fark nedir?

Ölü kafanın budama ile aynı olmadığını unutmayın. Deadheading, harcanan çiçekleri çıkarma işlemidir, budama ise çalıyı büyük ölçüde geri kesmeyi içerir. Budama hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, ortancaların nasıl budanacağıyla ilgili kılavuzumuza göz atın.


Daha fazla dış mekan ipucu, püf noktası ve nasıl yapılır için güllerin nasıl budanacağı, leylakların nasıl budanacağı ve asmaların nasıl budanacağı ile ilgili kılavuzlarımıza göz atın.


Bugünün en iyi bahçe eldivenleri fiyatları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir