Ortancalar nasıl budanır ve ne zaman yapmalısınız?

Ortancalar nasıl budanır ve ne zaman yapmalısınız?

Ortancaların nasıl budanacağını bilmek bahçenizde büyük fark yaratabilir. Uygun bakım ve dikkatle ortancalar eskisinden daha güçlü ve daha sağlıklı büyüyebilir. Ayrıca, daha fazla tomurcuk üretecek ve bu da çiçeklerin daha dolgun görünmesine neden olacaktır.

Ortancaları kışa nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek için zaman ayırdıysanız, onları düzgün bir şekilde budamayı da öğrenebilirsiniz. Bu kılavuz size ne yapmanız gerektiği ve ne zaman yapmanız gerektiği konusunda rehberlik edecek, böylece bu yaz ortancalarınızı gururla sergileyebilirsiniz.

Neden güllerin nasıl budanacağını ve leylakların nasıl budanacağını öğrenmiyorsun. Veya iç mekan bitkilerini tercih ediyorsanız, sukulentlerin bakımını nasıl yapacağınızı ve sukulentleri nasıl saklayacağınızı öğrenin. Ayrıca hava bitkilerinin bakımını da ele alıyoruz.

Bir meyve bahçeniz varsa, bazı taze ve tatlı üzümler için asma budamayı öğrenebilirsiniz.

Neden ortancaları budamalısın?

Ortancanızı budamazsanız, fazla büyüyecek ve daha az prezentabl görünecek. Çiçekler olabildiğince canlı olmayacak ve daha ‘odunsu’ göründüğünü fark edebilirsiniz. Büyümeyi ve taze çiçekleri teşvik ettiği için budama ortancanız için sağlıklıdır – sonuçta ortancanızın uzun vadede daha iyi görünmesini sağlar.

Sahip olduğunuz ortanca türüne göre farklı budama yöntemleri uygulanacaktır. Bu kılavuz, en popüler üç türü kapsar: paspas başı, bağcık ve tırmanma ortancaları.

Mophead ve lacecap ortancaları budamak nasıl

(Resim kaynağı: Shutterstock)

1. En iyi budama makasını kullanarak geçen yılın çiçek başlarını çıkarın. Taze tomurcukların hemen üstüne kesmek istiyorsunuz.

2. Bitkiniz sıkışık görünüyorsa, sadece bir sürgünün büyümeye devam etmesi için tomurcuklar arasında çapraz olarak kesebilirsiniz.

3. Tabanın yakınında bulunabilecek ince veya narin sapların yanı sıra daha iyi günler görmüş eski sapları da kesin. Bu, yeni ve daha güçlü büyümeyi teşvik eder.

4. Ortancanız gerçekten çok büyümüşse ve yeniden başlamasını istiyorsanız, tabana kadar kesebilirsiniz. Bir sonraki yıla kadar muhtemelen tekrar çiçek açmayacağını unutmayın.

Ortanca tırmanma budama nasıl

Tırmanma ortancaları

(Resim kaynağı: Shutterstock)

1. Ortanca tırmanırken, çiçeklenme durduktan hemen sonra sürgünleri kesmelisiniz. Daha önce çiçek açan sürgünleri yeni bir çift yeni tomurcuk haline getirerek başlayın. Çoğu çiçek bitkinin tepesinde görünecek, bu yüzden mümkünse bu alanı budamaktan kaçının.

2. Gerekirse bundan daha sert budama yapabilirsiniz, ancak gelecek yılın çiçeklerinden vazgeçeceksiniz. Tırmanan ortancanızı ciddi şekilde budamayı planlıyorsanız, ancak çiçekleri tutmak istiyorsanız, bunun yerine birkaç yıl içinde kademeli olarak budama yapın.

Diğer ortanca türlerinin çoğu, eski gövdelerden kurtulmak veya boyutunu azaltmak için yalnızca minimum budama ve düzeltmeye ihtiyaç duyacaktır.

Ortancalar ne zaman budanır

Paspaslı ve bağcıklı ortancalar için, onları kışın sonlarında veya ilkbaharın başlarında budamalısınız. Bunları kıştan hemen önce budamayın, çünkü çiçek başları olmadan don bitkiyi öldürebilir.

Öte yandan, tırmanan ortancalar, genellikle yazdan hemen sonra olan çiçeklenme durduğunda budanmalıdır. Yeni tomurcukları kesiyor olabileceğinden, bunu yılın başka bir zamanında yapmamalısın.

Ortancalarınız bitti mi? Ardından, Mart ayında ilkbahar geldiğinde ne ekebileceğinize bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.