Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Önemli konumları nasıl kapatabilirsiniz ve iPhone'unuzun sizi izlemesini nasıl durdurabilirsiniz?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Önemli konumları nasıl kapatabilirsiniz ve iPhone’unuzun sizi izlemesini nasıl durdurabilirsiniz?

Önemli konumları nasıl kapatabilirsiniz ve iPhone’unuzun sizi izlemesini nasıl durdurabilirsiniz?

Karargaht Karargaht - - 4 dk okuma süresi
2

iPhone’da Önemli Konumların nasıl kapatılacağını bilmek, güvenlik bilincine sahip kişiler için bir zorunluluktur, çünkü Apple, gizliliğin temel değerlerinden biri olduğunu gururla ilan etse de, bu, sizi asla izlemeyeceği anlamına gelmez.

Bir dereceye kadar, bu anlaşılabilir bir durumdur – yaptığınız şeylerin en azından bir kısmını takip etmeseydi, pek işe yaramazdı. Ayrıca, iOS 15, verilerinizi korumaya yardımcı olan bir dizi yeni gizlilik ve güvenlik yükseltmesi içerir.

Bununla birlikte, ödüllerin daha az belirgin olduğu ve bu nedenle tamamen kapatmayı tercih edebileceğiniz bazı ayarlar vardır. Bunlardan biri de “Önemli Yerler”. Bu iOS özelliği, sık ziyaret ettiğiniz yerleri kaydederek Apple’ın kişiselleştirilmiş trafik güncellemeleri gibi hizmetler sunmasına olanak tanır.

Şirket, bu verilerin yalnızca cihazınızda saklandığını ve başka kimseyle paylaşılmadığını söylüyor. Ayrıca uçtan uca şifrelenmiştir ve Apple tarafından okunamaz. Ancak, aslında ne kadar yararlı olduğu tam olarak belli değil: iPhone’umun neden geçen hafta belirli bir kafeyi ziyaret ettiğimi veya tren istasyonuna en son ne zaman gittiğimi bilmesi gerekiyor?

Neyse ki, TikToker Scott Polderman’ın yayınlandığı sırada 22,3 milyon etkileyici bir görüntü elde eden bir videoda gösterdiği gibi, bunu kapatmak kolay bir şey.

@scottpolderman ♬ Oyunu Askıya Al – JJ

Bu, yalnızca yedi adım gerektiren basit bir görevi özetleyen bir video için çok fazla görüntüleme gibi gelebilir, ancak eve bazı iOS ayarlarını bulmanın ne kadar zor olduğunu getiriyor.

Bu elbette Android telefonlar için de geçerli – ama bu onu daha az sinir bozucu kılmıyor. Ana iOS Ayarları menüsünde yaklaşık 50 farklı alt menü bulunur; Gizliliğin 20 seçeneği daha vardır; Konum Ayarları başka bir yedi. Ve devam ediyor. Nerede aradığınızı bilmiyorsanız, muhtemelen onu bulamayacaksınız.

Her neyse, size onu nerede bulacağınızı gösterebiliriz – işte iOS’ta Önemli Konumları nasıl devre dışı bırakacağınıza ilişkin adım adım kılavuzumuz.

Önemli Konumlar nasıl kapatılır ve iPhone’unuzun sizi izlemesi nasıl durdurulur?

1. iPhone’da Önemli Konumları kapatmak için cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın.

(Resim kaynağı: Elma)

2. Aşağı kaydırın ve “Gizlilik”e dokunun.

(Resim kaynağı: Elma)

3. “Konum Servisleri”ne dokunun.

(Resim kaynağı: Elma)

4. Bu menünün en altına gidin ve ardından “Sistem Hizmetleri”ne dokunun.

(Resim kaynağı: Elma)

5. Şimdi, “Önemli Konumlar”a dokunun.

(Resim kaynağı: Elma)

6. “Önemli Konumlar”ın yanındaki düğmeye dokunun.

(Resim kaynağı: Elma)

7. Son olarak, Önemli Konumları devre dışı bırakmak için istemde “Kapat”a dokunun.

(Resim kaynağı: Elma)

Açıkçası bu, iOS 15’teki çeşitli izleme seçeneklerinden yalnızca biridir, ancak telefonunuzun hareketlerinizle ilgili bilgisini sınırlamak istiyorsanız, başlamak için iyi bir yerdir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir