Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

dead grass
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Ölü çim nasıl canlandırılır – çimlerinizi yeniden yeşil yapmak için 7 ipucu

Ölü çim nasıl canlandırılır – çimlerinizi yeniden yeşil yapmak için 7 ipucu

Karargaht Karargaht - - 9 dk okuma süresi
2

Bir zamanlar güzel olan yeşil çimleriniz bu yaz yavaş yavaş sarıya veya kahverengiye döndüyse, kurumuş bir çimi nasıl canlandıracağınızı bilmeniz gerekir. İster yoğun sıcaktan, ister tatile gitmek için terk etmiş olun, eve kuru ve çekici olmayan bir çime gelmekten daha kötü bir şey yoktur. Çimlerinizi nasıl daha yeşil hale getireceğinize dair tüm çabalarımıza rağmen, aşırı hava koşullarında çimler genellikle kurumaya veya çekilmeye başlayabilir. Ve uygun yetiştirme koşullarına sahip değilse, zamanla ölür.

Değerli çimleriniz için yolun sonu gibi görünse de, umutsuzluğa kapılmayın. Kuruyan çimlerinizi canlandırmanın ve yeniden yeşillendirmenin yolları var. Aslında göründüğü kadar zor değil ve sadece ekstra özen ve planlama gerektiriyor. Bu nedenle, cansız çimlerinizi hayata döndürmek istiyorsanız, kurumuş bir çimi canlandırmanın 7 yolu burada.

Kurutulmuş çimlerinizi canlandırdıktan sonra, bu yedi yaygın çim bakımı hatasından hiçbirini yapmadığınızdan emin olun. Ayrıca, yükseltmeyi düşünüyorsanız, elektrikli çim biçme makinesi satın almak için 5 neden burada.

Kurutulmuş bir çim nasıl canlandırılır

Kurutulmuş çimlerinizle uğraşmadan önce, çiminizin ölü mü yoksa uykuda mı olduğunu bilmeniz gerekir. Basitçe bir çim parçasını çekin ve bir çekişte kolayca uzaklaşırsa, bu onun öldüğü anlamına gelir. Dikkat edilmesi gereken diğer işaretler arasında farklı desenler veya alanlar veya kahverengi çim daireleri bulunur. Öte yandan, hareketsiz çim esasen hala canlıdır ve aşağıdaki adımları izleyerek yaklaşık 10-14 gün sonra hayata geri dönebilir.

1. Çimlerinizi ayırın

Çimenlerde yaprakları tırmıklamak (Resim kaynağı: Shutterstock)

İlk adım, yasayı çıkarmaktır. Bu, havanın veya nemin çime daha iyi nüfuz etmesine izin vermek için çimlerin üzerinde tırmıklamayı içerir. Esasen, saz, toprağın yüzeyinde biriken ölü yapraklar ve ağaçlar gibi ayrışan bitki materyallerinden oluşan bir tabakadır. ½ inçten kalınlaşırsa, bu, çiminizin yeterince hava, su ve besin almasını engelleyebilir. Ayrıca sağlıklı kök gelişimini engeller ve onu böcek ve hastalık sorunlarına yatkın hale getirebilir.

2. Toprağı havalandırın

Çatal ile toprağı havalandırmak

Çatal ile havalandırma toprağı (Resim kaynağı: Shutterstock)

Toprak çok yoğun veya çim çok kalın olduğunda, bu genellikle havanın içeri girmesini engeller ve bu da sonunda çimi öldürebilir. Çimlerinizi havalandırmak bunu önlemeye yardımcı olur ve hava, su ve besinlerin köklere ulaşmasını sağlar. Çimlerinizi havalandırmak için bir çatal kullanarak yaklaşık beş veya altı inç derinliğe kadar delikler açın. Bu şekilde, çiminizin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almasına yardımcı olacaksınız.

3. Yabani otları ve karahindibaları öldürün

çimenlerde karahindiba

çimenlerde karahindiba (Resim kaynağı: Shutterstock)

Yabani otlar, su veya toprakta bulunan herhangi bir nem ile beslenerek hızla ortaya çıkabilir. Çimlerin yanında büyüyen yabani otlarınız olduğunda, bu bir hayatta kalma savaşı yaratır, yani çim için daha az su vardır. Yabani otları kökünden elle çekerek veya bu Walensee Weed Puller gibi bir araç kullanarak çıkarın (36$, Amazon (yeni sekmede açılır)). Benzer şekilde, karahindibalardan nasıl kurtulacağını bilmek de çim için daha fazla nem ve besin maddesi tutmaya yardımcı olur.

4. Gübreleyin

Çim için püskürtücüye gübre koyan adam

Çim için püskürtücüye gübre koyan adam (Resim kaynağı: Shutterstock)

Çimler, gelişmelerine ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olmak için tutarlı bir azot, fosfor ve potasyum kaynağına ihtiyaç duyar. Toprak tipinize göre (kil veya kumlu) taneli veya sıvı formda uygun gübreler mevcuttur. Ek olarak, her ikisi de yabani otlara karşı büyük bir savunma işlevi gören kompost veya çim kupürleri kullanarak doğal olarak gübreleyebilirsiniz.

5. Yeni çim tohumları ekin veya çim koyun

Çim bir çimenliğe serilir

Çimlerin üzerine serilmiş çimen (Resim kaynağı: Shutterstock)

Kurutulmuş çimleriniz çekiliyor veya yamuksa, çim tohumlarını nasıl ekeceğinizi ve daha yeşil bir bahçe elde edeceğinizi bilmeniz gerekir. Yüksek kaliteli bir çim tohumu seçmek ve onu hazırladığınız çimin üzerine eşit olarak yaymak her zaman en iyisidir. Tohum tamamen serildikten sonra, ince bir toprak tabakasıyla örtün. Alternatif olarak, çiminizin büyümesi için çok uzun süre beklemek istemiyorsanız, anında yükseltme için nasıl çim koyacağınızı öğrenin. Sod, halihazırda büyüyen ve toprağınızın üzerine serdiğiniz rulolar veya kareler halinde gelen çimdir. Yalnızca ölü yamaları dolduruyorsanız, yeni çime ihtiyacınız olan her yeri tıkamak için sod kullanabilirsiniz.

6. Sık sık su

Sprinkler ile çim sulama

Fıskiyelerle çim sulama (Resim kaynağı: Shutterstock)

Kurutulmuş çimenler, su kaybının kesin bir işaretidir, bu nedenle çimleri iyice ıslatmanız gerekir. Doğru zamanlarda su vermeniz gerektiğini unutmayın. Uzmanlar, çimlerinizi sulamak için en iyi zamanın sabahın erken saatleri veya havanın daha serin olduğu akşam geç saatleri olduğunu söylüyor. Günün sıcak saatlerinde sulama, nemin çoğunu buharlaştıracak ve böylece çimler tarafından emilmeyecektir. Çimlerin iyice ıslanmasını sağlamak için bir yağmurlama sistemi kullanmak en iyisidir. Bu GOLDFLOWER Bahçe Fıskiyesi gibi birçok uygun fiyatlı sprinkler sistemi mevcuttur (14 $, Amazon (yeni sekmede açılır)).

7. Çimleri süsleyin

Toprağın hazırlanması

Toprağın hazırlanması (Resim kaynağı: Shutterstock)

Topdressing, çiminizin üstünü kaplayan bir kompost veya diğer besin açısından zengin toprak tabakasıdır. Bu, kurutulmuş çime bir besin takviyesi verecek ve toprağın yapısını kök seviyesinde iyileştirecek ve yine emiciliğe yardımcı olacaktır. Havalandırma ve daha iyi bir su akışı sayesinde, çim, besinleri doğal olarak bozunma yoluyla emebilir ve çimlerin daha kalın büyümesine yardımcı olabilir. Ek olarak, toprak tipinize bağlı olarak çimleri kum veya diğer karışımlarla süsleyebilirsiniz.

Çimlerinizi yeşil tutmak için diğer ipuçları

Çimlerinizi çok kısa kesmeyin. Uzmanlar, sağlıklı bir yükseklik olan 2 ½ ila 3 inç’e kadar çim kesmeyi tavsiye ediyor Uzmanlar ayrıca çimlerinizi yazın en az haftada bir kez ve kalan mevsimler için iki haftada bir biçmenizi tavsiye ediyor Çimlerinizin su birikmesini önlemek için iyi drenaja sahip olduğundan emin olun gölgeli alanlara çim tohumları ekiyor. Otlar sağlıklı kalmak ve gelişmek için güneş ışığına ihtiyaç duyar. Tohumları gölgede ekersen, hayatta kalamayabilirler.

Bunu yaptıktan sonra, uzmanlara göre çimlerinizi sulamak için en iyi zamanı kontrol edin. Ayrıca uzmanlara göre, yeşil kalması için çimlerinizi ne kadar sulamanız gerektiğini de okuyabilirsiniz.

Bugünün en iyi Çim Biçme Makineleri fırsatları

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir