Mikrodalga nasıl temizlenir

Mikrodalga nasıl temizlenir

Mikrodalgalarımızı ne sıklıkla temizliyoruz? Bir mikrodalga fırını nasıl temizleyeceğinizi öğrenmek biraz korkutucu görünse de, çok azımızın onu düzenli olarak temizlemesi şaşırtıcı. Hemen hemen her mutfakta bir tane olduğunu düşünürsek, bazılarını fırının kendisinden daha sık kullanma eğilimindeyiz. Buna rağmen, en iyi mikrodalgalar bile haftalarca yağ ve yiyecek kalıntılarını barındırmaya bırakılabilir. Ancak koku nihayet bizi yendiğinde, isteksizce süngeri alıp o inatçı lekeleri değiştirmeye çalışırız.

Yine de düzenli temizlik önemlidir; Zamanla bakteriler kirli bir mikrodalgada birikecek ve potansiyel olarak yeni yemek kaplarını kirletebilir. Mikrodalgayı temiz tutmak sadece daha hijyenik olmakla kalmaz, aynı zamanda düzenli temizlik işi kolaylaştırır. İşte mikrodalga fırınınızı yeniden yepyeni görünmesi için temizlemenin bazı hızlı ve kolay yolları.

Şu anda limon ve en iyi mikrodalgalarla temizleyebileceğinizi bilmediğiniz bu 9 şeye göz atabilirsiniz.

Mikrodalgayı temizlemenin böyle bir angarya olmasına gerek yok; aslında, oldukça kolay olabilir. Bu nedenle, sadık mutfak yardımcısının yeniden yeni gibi görünmesini sağlamak için bir mikrodalga fırının nasıl temizleneceğine ilişkin bu adımları ve ipuçlarını izleyin.

Mikrodalga nasıl temizlenir

Mikrodalgayı temizlemek gerçekten basittir, ancak düzenli olarak yapmanız gereken bir şeydir.

Ne kadar düzenli? Mikrodalga fırınınızı her gün kullanıyorsanız, her gün kontrol etmelisiniz. Herhangi bir taze yiyecek sıçramış veya damlamışsa, mümkün olan en kısa sürede temizlediğinizden emin olun. Bırakıldığında yanar ve çıkarılması daha da zorlaşır.

neye ihtiyacın olacak

– 1 limon veya misket limonu veya portakal VEYA beyaz damıtılmış sirke

– Mikrodalgaya dayanıklı kase

– Tahta kürdan veya kokteyl çubuğu

– Mikrofiber bez

– Karbonat

Mikrodalgayı düzenli olarak kullanıyorsanız, aşağıdaki yöntemleri kullanarak ayda bir kez derinlemesine temizlemek iyi bir uygulamadır. Mikrodalga fırınınızın derinlemesine bir temizliğe ihtiyacı olduğunu gösteren açık işaretler arasında içeride biriken yiyecek kalıntıları, yağlı bir pencere veya kapıyı her açtığınızda gelen koku sayılabilir.

Kendi kendini temizleme işlevini nasıl kullanırım?

Bazı birinci sınıf mikrodalgalar aslında kendi kendini temizleme ayarıyla gelir. Sizinki varsa, üreticinin nasıl ve ne sıklıkta kullanılacağına ilişkin önerilerini takip edin. Bunlar tipik olarak, mikrodalganın kendini buharla temizlemek için bir kase suyu ısıtacağı, aşağıdakine çok benzer bir yöntemi içerir.

Limonlu bir mikrodalga nasıl temizlenir

(Resim kaynağı: Gelecek)

1. Mikrodalga fırınınızı narenciye ile temizlemeyi seçtiyseniz, mikrodalgaya uygun bir kaseyi soğuk suyla doldurmanız yeterlidir. Mikrodalganızın boyutuna bağlı olarak ½ ila 1 bardak su kullanabilirsiniz, ancak kaseyi yarıdan fazla doldurmayın.

Limonu, portakalı veya misket limonunu ortadan ikiye bölün ve her iki yarısından da suyunu sıkın. Kabukları kasede yüzer halde bırakın ve döner tablanın ortasına yerleştirin. Aşırı kaynamayı önlemek için suya tahta bir kürdan veya kokteyl çubuğu da ekleyebilirsiniz. Bu, fazla ısıyı emecektir.

2. Mikrodalganızı yüksek güce ayarlayın ve 3 dakika veya suyun kaynamaya başladığını ve mikrodalganın buharla dolduğunu fark edene kadar ısıtın.

3. Kapıyı hemen açmayın. Bunun yerine, buharı 5 dakika boyunca sihrini yapması için bırakın. Süre dolduğunda, su kabını dikkatlice çıkarın ve gresi ve kiri silmek için nemli bir mikrofiber bez kullanın.

Sirke ile mikrodalga nasıl temizlenir

Mikrodalga nasıl temizlenir

(Resim kaynağı: Gelecek)

1. Bu yöntem yukarıdakine benzer. Mikrodalgaya uygun bir kaseyi limonlarla aynı miktarda suyla doldurun, ancak her bir bardak suya 1 yemek kaşığı beyaz damıtılmış sirke ekleyin. Kaynamasını önlemek için suya tahta bir kürdan veya kokteyl çubuğu da ekleyebilirsiniz. Kase daha sonra mikrodalgaya yerleştirilebilir.

2. Mikrodalga fırının en yüksek ayarında 3 dakika veya buharla dolana kadar çalışması gerekir.

3. Kapıyı açmadan önce 5 dakika bekletin. Açtıktan sonra kaseyi dikkatlice çıkarabilir ve duvarları, kapağı ve tabanı nemli bir mikrofiber bezle silebilirsiniz.

Son dokunuşlar

Mikrodalga nasıl temizlenir

(Resim kaynağı: Gelecek)

Bu yöntemlerden herhangi birinden sonra hala biraz yağ kalırsa, kabartma tozu onu değiştirmeye yardımcı olabilir. Önce mikrodalganın fişini çekin, ardından ½ fincan kabartma tozu ve 2 yemek kaşığı su ile bir macun karıştırın ve solüsyonun havalandırma deliklerine girmemesine dikkat ederek doğrudan yağlı noktalara uygulayın. Daha sonra sadece sıcak su ve mikrofiber bir bezle çıkarın.

Döner tablada yanmış özellikle sert kalıntılar varsa, çoğu bulaşık makinesinden geçirilebilir, ancak önce kılavuzdan bulaşık makinesinde yıkanabilir olup olmadığını kontrol edin. Dış yüzeyi temizlemek için, parmak izlerini kaydırmak için suyla biraz bulaşık sabunu kullanabilir ve kapı için, cam temizleyicisi olarak işlev görmesi için sirkeyi suyla seyreltebilirsiniz.

Artık çok daha temiz bir mikrodalga fırınınız olmalı! Gelecekte yağ veya koku oluşmasını önlemek için düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın.

Mikrodalgadan kötü koku nasıl çıkar

Yanmış patlamış mısır veya balık gibi bir mikrodalgadan gelen kötü kokuyu değiştirmekte zorlanıyorsanız, ortasına küçük bir kase kabartma tozu koyun. Kapıyı kapatın ve kokuyu emmesi için bir gece bekletin. Mikrodalga kapağını daha sonra havalandırmak için açık bırakın.

Mikrodalga fırınınızı temiz tutmak için ipuçları

Dökülenleri hemen silin Kaynayabilecek ve sıçrayabilecek yiyecekleri örtün Koklayan herhangi bir şeyi mikrodalgada pişirdikten sonra kapıyı açık bırakın Yiyeceklerinizi daha kısa aralıklarla mikrodalgada mikrodalgaya koyun, ayrıca patlamaya meyilliyse daha düzenli karıştırabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir