Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Stokta Bulunan, Gönderilmeye Hazır Ürünlerle En İyi Fiyatlandırmanın Kilidini Açın
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Wifi
 4. »
 5. Mesh Ağı nedir?

Mesh Ağı nedir?

Karargaht Karargaht - - 12 dk okuma süresi
2

Son zamanlarda, Router-switch.com Blogumuzun bazı hayranları şunu sordu, Mesh Ağı nedir? Ağ yönlendiriciler ve tekrarlayıcılar arasındaki fark nedir? En iyi Mesh WiFi nedir?

Bu yazıda, bu kullanışlı teknolojiyi tanıtmama izin verin.

Mesh nedir?

Mesh ağı, ad hoc ağdan geliştirilen bir “çoklu atlama” ağı olan “kablosuz örgü ağı”dır ve “son mil” sorununu çözmek için anahtar teknolojilerden biridir. Yeni nesil ağlara dönüşme sürecinde kablosuz vazgeçilmez bir teknolojidir. Kablosuz ağ, diğer ağlarla iletişim kurabilen ve sürekli genişletilebilen dinamik bir ağ mimarisidir. Herhangi iki cihaz kablosuz ara bağlantıyı koruyabilir.

Mesh teknolojisinin ortaya çıkması ve yaygınlaşmasından önce, sinyal kapsamını genişletmek için çoğunlukla kablosuz röle kullanıyorduk. Kablosuz röle ile karşılaştırıldığında Mesh, ikincisinin eksikliklerini tamamen telafi eder ve şu anda en ideal çözüm olduğu söylenebilir.

ağ ağı

Tekrarlayıcı ve Mesh Sistemi

 1. Mesh sistemi konfigürasyonu daha basittir

Mesh sistemi bir bütündür. Mesh düğümleri eklemek ve Mesh ağ ayarlarını değiştirmek çok basittir. Ana düğüm bilgilerinin değiştirilmesi, tüm Mesh ağındaki diğer yönlendiricileri otomatik olarak senkronize edecektir. Yeni düğümlerin SSID, parola ve üstün ayarlamaya ihtiyacı yoktur. Yönlendiriciler vb. gibi bilgiler bağlandıktan sonra otomatik olarak senkronize edilecek ve otomatik olarak ağa bağlanacaktır. Ebeveynler ve çocuklar tarafından kullanılan ağ yapılandırmasını kolayca tamamlamak için yalnızca bir anahtara ihtiyaç duyar.

Kablosuz röleler için SSID ve şifreyi tek tek yapılandırmanız ve aktarılacak ağı seçmeniz gerekir. Adımlar son derece hantal ve eşik yüksek.

 1. Mesh sistemi akıllıca monte edilebilir ve kendim tarafından tamir edilebilir.

Mesh sistemi, düğüm sayısı ve ağ koşullarına göre en uygun ağ ortamını otomatik olarak oluşturacaktır. Ev tipine ve yerleşim konumuna göre otomatik olarak yıldız şeklinde, zincir şeklinde veya papatya şeklinde bir ağ oluşturabilir, böylece ağdaki cihazların her pozisyonda mükemmel sinyal kapsama alanı ve yüksek hızlı ağa sahip olabilmesi sağlanır. Düğümlerden biri başarısız olsa bile, Mesh ağı en uygun ağ ortamını otomatik olarak yeniden oluşturacaktır.

Bu, kablosuz röle modunda da mümkün değildir. Kablosuz rölenin ağ topolojisi sabittir ve kullanıcı kurulumunun başında tanımlanır. Tüm ağın optimal olacağı garanti edilemez. Bir istasyon çevrimdışı olduktan sonra, bu düğümden sonraki tüm düğümler felç olabilir ve otomatik olarak onarılamaz.

 1. Mesh sistemi, akıllıca gezinebilir ve sorunsuz bir şekilde dolaşabilir

Mesh sistemi bir bütündür. Sinyal gücü, ağ paraziti ve yük koşullarına bağlı olarak cihazı otomatik olarak tüm ağ için daha iyi bir düğüm yoluna yönlendirecektir. Tüm süreçte dolaşım yok ve oyun oynarken veya yürürken görüntülü görüşme yaparken donma olmayacak.

Kablosuz röle sisteminde, birkaç yönlendirici birbirinin durumunu bilmez ve cihazı daha iyi bir düğüme bağlanması için aktif olarak yönlendiremez. Birkaç yönlendirici arasında sorunsuz bir şekilde gezinmek mümkün değildir. Cihaz ana yönlendiriciden yedek yönlendiriciye bağlandığında, bağlantı açıkça kesilecek ve bu da çevrimiçi oyun ve videoların sorunsuz bir şekilde deneyimlenmesine neden olacaktır.

ağ kablosuz

Mesh’in özellikleri nelerdir?

 1. Otomatik senkronizasyonu yapılandırın

Tüm ağı yapılandırmak, tek bir ağı yapılandırmak kadar basittir. Ana düğüm bilgilerini yapılandırdıktan sonra, yapılandırma otomatik olarak tüm ağdaki diğer düğüm yönlendiricileriyle eşitlenecektir.

 1. Kablolu + kablosuz hibrit ağ desteği

Bazı aile çalışma odalarında ayrılmış kablo çıkışları vardır, ancak yatak odalarında yoktur. Mesh, bir ağ kablosuyla bir odada kablolu olarak bağlanabilir ve aynı zamanda ağ kablosu olmayan bir odada, Mesh’i genişletmek için kablosuz yolu kullanmaya devam edin, böylece kablolu ve kablosuz karıştırılabilir, böylece her odanın iyi bir sinyali var.

 1. Mesh sistemindeki düğümler otomatik olarak en iyi üst düğümü seçecektir.

Mesh ağına tek bir yeni düğüm eklendiğinde, ağdaki en iyi uplink düğümüne otomatik olarak bağlanacaktır.

 1. Ağın kendi kendine onarımı

Bir düğüm Mesh ağının bağlantısını kestiğinde, ağdaki diğer düğümler en uygun düğümü yeniden kontrol edecek ve bağlantıyı otomatik olarak yeniden kuracaktır. Kullanıcı tarafından sıfırlamaya gerek yoktur.

 1. Sorunsuz dolaşım

Mesh sistemi 802.11k/v protokolünü kullanır. Cep telefonu 2 Mesh yönlendirici arasında hareket ettiğinde, Mesh sistemi otomatik olarak cep telefonunu sinyal gücü, hat yükü ve port doluluk gibi kapsamlı faktörlere göre daha iyi sinyallere ve daha düşük yüke sahip düğümlere yönlendirmeye yönlendirecektir. Tüm süreç boyunca, kullanıcı tamamen habersizdir ve cihaz, oyun oynarken veya görüntülü arama yaparken bile birden fazla yönlendirici arasında sorunsuz bir şekilde dolaşabilir, sıkışmış hissetmez.

 1. Spektrumlar arasında gezinme

Sinyal zayıfladığında, Mesh sistemi, sinyal gücü ve frekans girişimine göre cihazı zayıf sinyalli bir frekans bandından iyi sinyalli bir frekans bandına aktif olarak yönlendirir. Örneğin, 5G’de çok fazla cihaz olduğunda ve trafik çok büyük olduğunda ve kanal tıkandığında, Mesh sistemi, sinyalinin ve iletişiminin normal olduğundan emin olmak için cihazı 2.4G frekans bandına yönlendirecektir. 5G sinyali geri yüklendiğinde, otomatik olarak daha hızlı 5G’ye geri döner. Frekans bandı.

Wifi

En İyi Mesh WiFi nedir?

Bence en iyi ağ WiFi değil, daha iyisi var. Burada birkaç model önerebilirim.

 1. TP-Link Deco WiFi 6 AX3000 Tüm Ev Mesh WiFi Sistemi (Deco X60)

TP-Link Deco X60, inanılmaz Wi-Fi 6 hızı ve kapsamı sağlayabilir. 150 cihaza kadar bağlanabilir. WiFi 6 sağlayarak size evinizde çok hızlı WiFi hızı verebilir.

tp-link_deco_x60_1

>>>Tp-link Deco X60’ın Fiyatını Kontrol Edin.

 1. Ubiquiti UniFi Mesh Dış Mekan Çift Bantlı Kurumsal Erişim Noktası (UAP-AC-M)

Yüksek performanslı, dış mekan, 2×2 MIMO, 802.11AC çift bantlı erişim noktası. Ubiquiti Networks UniFi Kurumsal Wi-Fi Sisteminin bir parçası olan Ubiquiti UniFi AC Mesh Erişim Noktası ile Wi-Fi ağınızı dış mekanlarda genişletin. UAP-AC-M, yüksek performanslı, dış mekan, 2×2 MIMO, 802.11AC çift bantlı erişim noktasıdır ve 1167 Mbps’ye kadar hıza sahiptir. Birlikte verilen çift bantlı çok yönlü antenlerle veya isteğe bağlı model şekillendirme için isteğe bağlı konektörlü çift bantlı antenle kullanılabilen iki RP-SMA konektörü içerir.

ubnt-UAP-AC-M

>>>Ubiquiti UAP-AC-M Fiyatını Kontrol Edin.

 1. Netgear Orbi Tüm Ev Üç Bantlı Mesh WiFi 6 Sistemi (RBK852)

Netgear Orbi Wi-Fi 6, Wi-Fi kapsama alanı ve inancın ötesinde bağlantı kapasitesi ile en üst düzey akıllı ev deneyimini sağlamak için en yeni ve en hızlı Wi-Fi 6 teknolojisiyle oluşturulmuş üç bantlı bir Wi-Fi Sistemidir. Tüm Wi-Fi bağlantılarını güçlü tutun her odada Her zaman tüm cihazlarınız için yeterli bant genişliği ile Wi-Fi bağlantılı hoparlörleriniz için birden fazla 4K/8K UHD müzik akışı Hızlı çevrimiçi oyun Akıllı ışıklar Wi-Fi güvenlik cihazları ve daha fazlası Özel dört akışlı Wi-Fi 6 ana taşıyıcısı sağlar Gecikmeden 4K veya 8K video akışı için Gigabit ve Multi-Gigabit için ideal 2 5Gbps’ye kadar indirme hızını destekleyen İnternet hız hizmeti Gigabit hızlarını istediğiniz yere almak için uyduyu evinizin herhangi bir yerine yerleştirin.

netgear-orbi-wi-fi-6-ağ yönlendirici

 1. ASUS ZenWiFi AX6600 Üç Bantlı Mesh WiFi 6 Sistemi (XT8)

ASUS ZenWiFi AX (XT8), son derece hızlı ve kararlı kablosuz ağ performansını basit yapılandırma ve zarif tasarımı ile 5500 m2’ye kadar kapsama alanıyla birleştiren tüm evi kapsayan bir ağ WiFi sistemidir. Önemli ölçüde geliştirilmiş kapsama hızı ve kararlılığı ile yepyeni bir seviye

asus-zenwifi-ax-4

 1. Google Nest Wifi – AC2200 – Mesh WiFi Sistemi

Google Nest Wifi, tüm evi kapsayan, kurulumu kolay bir Wi-Fi sistemidir. Nest Wifi yönlendiricileri, tüm evinizi hızlı, güvenilir Wi-Fi ile kaplamak ve 4400 fit kareye kadar kapsama alanıyla her odada, her cihazda ara belleğe almayı ortadan kaldırmak için birlikte çalışır.

google yuva wifi

Özet

Basitçe söylemek gerekirse, evimizdeki kablosuz ağ bazı yerleri kapsayamaz, ancak bir yönlendiriciyi sinyalin olduğu yere yerleştiririz ve bu yönlendirici, rölenin Mesh düğümü gibi davranır, böylece röle yönlendirici bu yerleri kapsayabilir. Mesh ağı, ev ağlarını dağıtmamızı kolaylaştırabilir.

İlgili konular

Neden WiFi 6 Yönlendiricilere Yükseltmelisiniz?

ISS bir WiFi Modem Sağlarsa Kablosuz Yönlendirici Almalı mıyım?

5G Yönlendirici nedir?

İnternetim Neden Bu Kadar Yavaş? Belki Ağ Kabloları Nedeniyle!

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir