Modem arayüzü – 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.I.1

Blue piggy banks arranged into a mesh pattern
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nasıl Yapılır?
  4. »
  5. Mali durumunuzu nasıl resesyona dayanıklı hale getirebilirsiniz?

Mali durumunuzu nasıl resesyona dayanıklı hale getirebilirsiniz?

Karargaht Karargaht - - 7 dk okuma süresi
2

Durgunluk konuşması Wall Street’te ve şimdi de Main Street’te dolaşıyor. Durgunluk fısıltıları, görmezden gelinmesi zor haykırışlar haline geldi.

Konut satışlarının yavaşladığını ve tedarik zinciri kesintilerini görürken, aynı zamanda istihdam artışına ve borsa yükselişlerine tanık oluyoruz – bunların tümü “Durgunlukta mıyız?” sorusunu akla getiriyor.

Karmaşık. Ekonomik bir gerilemeye işaret edebilecek genel olarak yerleşik bazı göstergeler olsa da, Amerikan ekonomisindeki karışık sinyaller nedeniyle bunu aramak biraz zor gibi görünüyor.

Ancak, ekonomik gerilemenin etkileri evinizi ziyaret ederse, burada resesyonun ne olduğunu ve mali durumunuzu nasıl koruyabileceğinizi açıklamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Durgunluk nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, ekonomik aktivitede genel bir düşüşün olduğu bir durgunluktur. Ancak ne kadarlık bir düşüş durgunluğa işaret ediyor? Bir durgunluğun genel olarak kabul edilen bir göstergesi, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) veya bir ulusun ürettiğinin toplam değerinin negatif büyüme oranının iki veya daha fazla çeyreğinin olması durumudur.

ABD son zamanlarda iki yönetici çeyrekte negatif büyüme yaşadı, ancak analistler buna durgunluk demekten çekiniyor.

Beyaz Saray bile “R” kelimesinden kaçınmaya karar verdi çünkü durgunluk işgücü piyasası, tüketici ve iş harcamaları, endüstriyel üretim ve gelirler gibi diğer faktörleri de dikkate alıyor.

Pek çok endüstri analisti ve büyük haber kuruluşu şu anda yaklaşmakta olan bir durgunluğun kırmızı bayraklarından bahsediyor, ancak hükümet yetkilileri henüz onlara katılmadı.

Beyaz Saray, Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nun (NBER) İş Döngüsü Arkadaşlığı’nın resesyonu “ekonomiye yayılan ve birkaç aydan fazla süren ekonomik aktivitede önemli bir düşüş” olarak tanımladığını açıklıyor.

“Gerçek kişisel gelir eksi hükümet transferleri, istihdam, çeşitli gerçek tüketici harcamaları ve endüstriyel üretim” dahil olmak üzere değişkenleri izliyorlar.

Bir durgunluk ne kadar sürer?

İyi haber şu ki, durgunluklar gelir ve gider ve ekonomilerin döngüsel doğası, iniş ve çıkışlar yaşamalarıdır. Durgunluk olarak adlandırmak için bile NBER, tipik olarak geciken hükümet verilerine bağlıdır.

Beyaz Saray’a göre bu, genellikle sona erene kadar bir durgunluktan haberimiz olmayacağı anlamına geliyor. Bir durgunluk geldiğinde ortalama on ay kadar sürebilmektedir (yeni sekmede açılır).

Mali durumunuzu durgunluğa karşı korumanın 7 yolu

İmkanınızın altında yaşayın

Mali durumunuzu durgunluktan korumanın en iyi yollarından biri, kazandığınızdan daha az harcamaktır. İdeal olarak, farkı borcu ödemek, tasarruf etmek veya yatırım yapmak için kullanacaksınız.

Bazı insanlar bu işi giderlerini azaltarak, gelirlerini artırarak veya bir eşin gelirini tasarruf ederken diğer geliri fatura ödemek için kullanarak yapar.

Masraflarınızı azaltın

Masrafları kısarken, aylık faturalarınız için oranlar üzerinde anlaşmanız, kullanılmayan abonelikleri ortadan kaldırmanız veya seyahat, eğlence vb. gibi isteğe bağlı kategorilere bilinçli olarak daha az harcama yapmanız gerekebilir.

Paradan tasarruf etmek için tek arabalık bir haneye küçülmeniz veya bazı aktiviteleri ve hobileri azaltmanız gerekebilir. Harcamalarınızı azaltmanın diğer yolları şunları içerebilir:

Ev hackleme (konut masraflarını paylaşma)Kablo hizmetlerindeki kabloyu kesin Daha düşük yaşam maliyetine sahip bir alana taşıyın Evinizi küçültün

Gelirinizi artırın

Gelirinizin altında yaşamanın bir başka yolu da gelirinizi artırmaktır. Buna yaklaşmanın birçok yolu var. Yapabilirdiniz:

Mevcut işinizde zam isteyin Daha yüksek maaşlı bir işe veya kariyere geçin Ek bir iş ekleyin Fazladan para için evde bir şeyler satın alın Maaşınızdaki gelir vergisi stopajınızı ayarlayın. (Bununla birlikte küçük bir geri ödeme alırsınız)Gelir getiren varlıklar satın alın

Acil durum fonunuzu doldurun

Geliriniz veya giderlerinizden emin değilseniz, tasarruflarınıza eklemek iyi bir saldırgan harekettir. Geliriniz düşerse veya giderleriniz artarsa, elinizde fazladan para olması çok büyük bir avantaj olabilir.

Bu, bütçenizdeki eksiklikleri kapatmak için borca ​​​​bağlanmanızı önleyebilir.

borcunu ödemek

Borç yükümlülükleriniz için sürekli olarak bileşik faiz ödüyorsanız, finansal olarak ilerlemeyi çabucak zor bulacaksınız. Ödediğiniz faizi azaltmak için borç geri ödemenizi hızlandırmayı hedefleyin.

Değerlenen varlıklara yatırım yapmak

Hayatta kalmaya odaklanmışsanız bunu yapmak biraz zor olabilir, ancak bütçenizde yer varsa, gelirinizin sadece küçük bir kısmına yatırım yapmak, hatta büyük ödüller anlamına gelebilir.

İşvereninizden 401(k) eşleşmesi olan bir şirkette çalışıyorsanız, yatırım yolculuğunuza er ya da geç başlayabilir ve başlangıç ​​için biraz yardım alabilirsiniz.

Bir durgunluk genellikle borsadaki ve hatta emlak piyasasındaki bir gerileme ile birlikte olur. Bu varlıkları deyim yerindeyse “satışta” alabilirseniz, ekonomi düzelirken avantajlardan yararlanmak için kendinize bolca alan bırakmış olursunuz.

Size ait olan bedavalardan ve paradan yararlanın

Başka bir seçenek de indirimler ve bedava ürünler aramaktır, buna indirimler sırasında alışveriş yapmak, kredi kartı ödüllerini toplamak veya doğum gününüzde bedava şeyler almak da dahildir.

Bu yıl açıklanan tüm gaz indirimleri ve devlet teşvik ödemeleri ile, bu ödemelere hak kazanıp kazanmadığınızı görmek için eyaletinizin hükümet sitelerine bakın.

Ayrıca, sahipsiz mülkleri aramak için yalnızca bir ad gerektiren eyaletinizin talep edilmemiş fonlar web sitesine de göz atabilirsiniz.

Mali durumunuzu koruyun

Ekonomik durgunluk tehdidi korkutucu ve rahatsız edici görünse de, kontrolü sürdürmenin yolları olduğunu bilin. Mali durumunuzun envanterini çıkarın, gerçekleri toplayın ve tasarruflarınızı korumaya odaklanın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir