Mac’te sıcak köşeler nasıl kullanılır

Mac'te sıcak köşeler nasıl kullanılır

macOS’in sıcak köşeler özelliği, işletim sisteminin Mac’imi nasıl kullandığım üzerinde orantısız derecede büyük etkisi olan mütevazı, incelikli özelliklerinden biridir. Bu şık küçük özelliği, oyunun değişmesine rağmen hızlı bir şekilde Mac’imi kullanma ve bugün ikinci doğa gibi hissetmemde temel hale gelen izleme paneli hareketlerinin (evet, bunların bir şey olmadığı zamanları hatırlıyorum) tanıtımıyla eşitlerdim.

Sıcak köşelerle, ekranın her köşesine belirli sayıda işlevden birini atayabilirsiniz. Fareyi sıcak bir köşeye getirdiğinizde, atanmış işlev veya uygulamanız çalışacak ve örneğin Görev Kontrolü, Bildirim Merkezi veya Başlatma Paneli’ni açmanız için size süper hızlı bir yol sağlayacaktır. Sıcak köşelerinizi ekranınızı kilitleyecek veya Mac’inizi uyku moduna geçirecek şekilde bile ayarlayabilirsiniz. Bunları yapmak, ilk etapta tam olarak uzun soluklu değil, ancak sıcak köşeler, Apple’ın kullanıcıların Mac’lerinde hızlı gezinmelerini kolaylaştıran bir başka gösterimi. ve etrafındaki en iyi dizüstü bilgisayarlar.

Şahsen, çoğu uygulamayı pencereli modda kullanıyorum, bu yüzden ekranımın köşelerine o kadar fazla gitmeyin, yani bu özellik aynı zamanda daha önce etkin bir şekilde ölü alandan da yararlanıyor. Ancak, ekran köşelerini kullanırsanız ve bunun can sıkıcı olabileceğini düşünüyorsanız, sıcak köşeleri kolayca tamamen kapatabilirsiniz (sağ alttaki Hızlı Not varsayılan olarak açıktır).

Bunların hepsi kulağa ilginç geliyorsa, Mac’te sıcak köşelerin nasıl kullanılacağını incelerken okumaya devam edin.

Mac’te sıcak köşeler nasıl kullanılır

Sol üstteki Apple Logosuna tıklayınSistem Tercihlerine gidinGörev Kontrolünü seçinSıcak Köşeleri tıklayınHer ekran köşesine/köşelerinden işlevler atayın/kaldırın

Her adım için ayrıntılı talimatları görmek için okumaya devam edin.


1. Sol üstteki Apple logosuna tıklayın ve ardından Sistem Tercihleri’ni seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

2. Görev Kontrolüne gidin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

3. Sol alttaki Sıcak Köşeler’e tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

4. Hızlı Not, varsayılan olarak açık olan tek nottur. Bu köşe için bir işlev listesi açmak için açılır kutulardan birini seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

5. Bir köşeyi sıcak köşe yapmak için menüden bir köşe işlevi seçin. Bir işlevi kaldırmak istiyorsanız, tireyi (—) seçin.

(Resim kaynağı: Gelecek)

6. Tamam’a basın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

7. Atanan sıcak köşe işlevini çalıştırmak için imlecinizi bir köşeye getirin. Hızlı Not atandığında, bir not simgesi görünecektir. Hızlı Notlarınızı açmak için simgeye tıklayın.

(Resim kaynağı: Gelecek)

Düşüncelerinizi çabucak yazın ve aydınlanmış anın kaybolmadığından emin olun!

(Resim kaynağı: Gelecek)

İşte buyur. Köşeleriniz artık resmen sıcak. Bu öğreticiyi beğendiyseniz ve daha fazla macOS tabanlı nasıl yapılır makalesi okumak istiyorsanız, Mac’te Bluetooth’un nasıl giderileceği ve sıfırlanacağı, Mac’te ekranınızı nasıl böleceğiniz ve Evrensel Kontrol’ün nasıl kullanılacağı dahil olmak üzere diğer kılavuzlarımıza neden göz atmıyorsunuz? Mac ve iPad’in yanı sıra sabit sürücüdeki verilerin nasıl kurtarılacağı ve fotoğrafların iPhone’dan bilgisayara nasıl aktarılacağı, her ikisi de özellikle Mac kullanıcıları için öneriler içerir.

Günümüzün en iyi Apple AirPods (3. Nesil) ve Apple AirPods Pro fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.